В зависимост от големината на отговора на Израел към Иран може да се прецени дали ще се стигне до ескалация, или не. Това обясни пред БНР Димитър Къцарков, експерт по отношенията в Близкия изток.
Израел беше атакуван от ислямската република с над 300 дрона и ракети. Повод за атаката стана израелска така срещу иранското посолство в Дамаск.
Трудно е да се предвиди конкретният удар на Израел срещу Иран, каза той.
"Следейки информацията, която идва от експерти в региона, може да се очакват няколко вида, например по конкретни военни инсталации на ислямската република. Обсъждат се цели, разположени в Персийския залив или такива, свързани с иранската ядрена програма. Възможно е да се спекулира, че могат да се очакват и удари по прокситата на Иран. Ударът вероятно ще е прецизиран и добре премерен".
Такъв беше и този на Иран, отбеляза експертът.
"Той беше насочен към места, които не са много населени. Може да бъдем сигурни, че Израел се подготвя за сценарии, в които може да има следващи атаки от Иран. Израелската военна индустрия, наука и компании повишиха с 5% своята стойност на борсата в Ню Йорк и Тел Авив. Очевидно системите за сигурност на Израел работят".
Моят личен прочит на удара, който Нетаняху нанесе върху консулството в Дамаск, е, че той изпрати сигнал на Иран, че не се страхува да влезе в по-директна конфронтация, каза Къцарков.
"Имаше нужда от този удар, защото в последните няколко седмици се усеща разнобой във военния кабинет в Израел. Започна да се говори и за избори. Нетаняху е потърсил политическа изгода от удара в Дамаск. Мисля, че и двете страни не искат директна война една с друга. Това, което направи режимът в Иран, е, че даде политически плюсове на Нетаняху. Сега военният кабинет е по-сплотен. На дневен ред вероятно пак ще излезе офанзива в Рафах. Израел отново започна да печели симпатиите на Запада".
ЕС и САЩ трябва да се завърнат по-сериозно в Близкия изток, смята експертът.
"И да се справят със заплахата от шиитската дъга, която продължава да натиска сунитските съюзници на САЩ в региона".
Той разясни каква е ситуацията в ивицата Газа в настоящия момент.
"Войските на Израел са изтеглени от Кан Юнис. Имат пълен контрол над Северна Газа. Хуманитарната ситуация е тежка. Цената, която плаща палестинският народ, за да бъде "Хамас" в Газа, е тежка. Не се очертава скоро да бъде намерено разрешение".
Друг политически плюс за Нетаняху е, че Саудитска Арабия е съобщила за подадена на Израел информация за ударите от Иран, обясни експертът.
"За първи път в историята има признание, че Саудитска Арабия си колаборира с Израел по отношение на сигурността. Това е голяма новина. Отново се дават индикации, че арабските държави, които бяха в сериозни противоречия с Израел заради войната в Газа, са готови да седнат на масата за преговори.
Позицията на ЕС спрямо Иран е много гъвкава, отбеляза още Къцарков.
"Време е да подходи по-сериозно спрямо Иран - държава, в която продължава да се усеща един порив за военна доминация в региона на Близкия изток, който го дестабилизира".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали. Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..
Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..
В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..
Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон. Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..
Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..
В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..
Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, организирана от в. "Капитал": "Нашата цел е да се превърнем в..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...