Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Великият Гетсби" – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

| обновено на 25.04.24 в 14:21
Сцена от „Великият Гетсби“
Снимка: Софийска национална опера и балет

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “Фантомът на операта“, които белязват ярко столичния афиш през месец април, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и други американски композитори. След много успешната премиера на сцената на Словенския национален оперен театър в Любляна през 2019 г., сега творбата се поставя и в Софийската национална опера и балет по покана да прима балерината и художествен ръководител на Националния ни балет Марта Петкова. 

Спектакълът “Великият Гетсби“ на Лео Муич се гледа на един дъх. Красивата хореография хваща вниманието и задържа погледа към сцената през цялото време. Няма нито един момент на скука или на объркване какво е искал да каже авторът и защо аз не го разбирам, както се случва в някои съвременни балети. Дори и да го гледаш като безсюжетен балет, пак е интересно и красиво. Както и в “Ана Каренина“, може да се води дискусия дали Лео Муич превежда точно на езика на балетното изкуство идеите на писателя – съответно на Лев Толстой и на Франсис Скот Фицджералд, доколко целта му е да пресъздава точно автентичните картини, доколко, като бъде верен на оригинала, да добавя и ново, съвременно светоусещане и послания. Така или иначе, аз мисля, че Лео Муич е достатъчно добър и в двете, както и в подбора на музиката и конструирането на спектакъла. 

Лео Муич отново доказва, че работи изключително добре с балетистите и затова те го обожават. Сякаш е преобразил трупата, извеждайки най-силното у всеки и представяйки го на сцената. Мисля, че много добре е разпределил ролите, съобразявайки всички фактори. Гледахме една балетна трупа от световна класа, в която не блести само една звездна двойка, а всички балетисти са в най-добра техническа форма и ярки артисти. А звездната двойка Марта Петкова Никола Хаджитанев пак блестеше, но и Фредерико Пинто достойно им партнираше в заглавната роля, Памела Пандова и Цецо Иванов бяха отлични Миртъл и Джордж Уилсън. Много бях щастлива да гледам победителя в първия международен балетен конкурс “Сара Нора Прима“ Симеон Атанасов в главната роля на разказвача – младия брокер Ник Карауей, която изпълни ярко и запомнящо се. На официалното откриване на тазгодишното, второ издание на конкурса на 30-и юни ще можем да гледаме Симеон Атанасов на сцената на Бургаската опера в ролята на Базил в “Дон Кихот“ от Минкус, в партньорство с победителката при жените Полина Иванова в ролята на Китри.

В звуковите файлове чуйте още зрителски впечатления.

Следващите спектакли на “Великият Гетсби“ са на 25-и, 26-и и 27-и април от 19 ч. и на 28-и април от 16 ч. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Нейнска

Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов в Ню Йорк, Ню Джърси и София

Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" .  Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..

публикувано на 01.02.25 в 07:40
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29