Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Великият Гетсби" – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

| обновено на 25.04.24 в 14:21
Сцена от „Великият Гетсби“
Снимка: Софийска национална опера и балет

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “Фантомът на операта“, които белязват ярко столичния афиш през месец април, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и други американски композитори. След много успешната премиера на сцената на Словенския национален оперен театър в Любляна през 2019 г., сега творбата се поставя и в Софийската национална опера и балет по покана да прима балерината и художествен ръководител на Националния ни балет Марта Петкова. 

Спектакълът “Великият Гетсби“ на Лео Муич се гледа на един дъх. Красивата хореография хваща вниманието и задържа погледа към сцената през цялото време. Няма нито един момент на скука или на объркване какво е искал да каже авторът и защо аз не го разбирам, както се случва в някои съвременни балети. Дори и да го гледаш като безсюжетен балет, пак е интересно и красиво. Както и в “Ана Каренина“, може да се води дискусия дали Лео Муич превежда точно на езика на балетното изкуство идеите на писателя – съответно на Лев Толстой и на Франсис Скот Фицджералд, доколко целта му е да пресъздава точно автентичните картини, доколко, като бъде верен на оригинала, да добавя и ново, съвременно светоусещане и послания. Така или иначе, аз мисля, че Лео Муич е достатъчно добър и в двете, както и в подбора на музиката и конструирането на спектакъла. 

Лео Муич отново доказва, че работи изключително добре с балетистите и затова те го обожават. Сякаш е преобразил трупата, извеждайки най-силното у всеки и представяйки го на сцената. Мисля, че много добре е разпределил ролите, съобразявайки всички фактори. Гледахме една балетна трупа от световна класа, в която не блести само една звездна двойка, а всички балетисти са в най-добра техническа форма и ярки артисти. А звездната двойка Марта Петкова Никола Хаджитанев пак блестеше, но и Фредерико Пинто достойно им партнираше в заглавната роля, Памела Пандова и Цецо Иванов бяха отлични Миртъл и Джордж Уилсън. Много бях щастлива да гледам победителя в първия международен балетен конкурс “Сара Нора Прима“ Симеон Атанасов в главната роля на разказвача – младия брокер Ник Карауей, която изпълни ярко и запомнящо се. На официалното откриване на тазгодишното, второ издание на конкурса на 30-и юни ще можем да гледаме Симеон Атанасов на сцената на Бургаската опера в ролята на Базил в “Дон Кихот“ от Минкус, в партньорство с победителката при жените Полина Иванова в ролята на Китри.

В звуковите файлове чуйте още зрителски впечатления.

Следващите спектакли на “Великият Гетсби“ са на 25-и, 26-и и 27-и април от 19 ч. и на 28-и април от 16 ч. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26