Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Всяка година броят на сперматозоидите намалява с 1,6% в развитите държави

2
Д-р Явор Владимиров
Снимка: Мая Данчева

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми. Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната помощ.

Асистираната репродукция е клон от медицината, който се ангажира не само с медикаментозна намеса, но и с правилното определяне на проблемите. Търси причините за невъзможност да се родят деца и начини за преодоляването им.

Проблемите в двойките, желаещи да имат деца са както от страна на жените, така и на мъжете. Затова репродуктивната медицина се занимава с лечението и двамата бъдещи родители.

Желаното дете с помощта на асистираната репродукция понякога се появява бързо, а понякога отнема години опити с помощта на медицината. Те са придружени с много сълзи и разочарование, много упоритост, в някои случаи и риск за здравето.


По тази причина, не един и двама специалисти по репродуктивна медицина у нас, предупреждават, че идеята за дете и планирането на раждане трябва да става в силните години за жените. Именно, за да спестят трудностите на хората, които искат да имат поколение, репродуктивните специалисти алармират за основните фактори, които намаляват шансовете това да се случи естествено или по-лесно, дори с тяхна помощ.

"Когато двама партньори или семейство не се пазят една година и не се случи бременност и раждане, тогава говорим за проблем, сподели за "Нощен Хоризонт" д-р Явор Владимиров, специалист по репродуктивна медицина.

"Този проблем се решава, като на първо място се открие причината, да се постави диагноза, след това да проведем лечение.

Т.нар. асистирани репродуктивни технологии последните 20 години станаха основен метод за лечение на безплодие. 

Технологии от рода на пластика на маточните тръби, хормонални терапии остават вече на заден план.

Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година на метода, което е много важно, за нас това е основният критерии при крайния резултат, каза още за БНР д-р Владимиров.

Той работи повече от 30 години в областта на репродуктивните проблеми и асистираната репродукция. Има специализации в Израел, Германия, Холандия.

Д-р Владимиров разказа за новите методи в репродуктивната медицина, за сферите, които се включват в репродуктивната медицина - това са акушерство и гинекология, репородуктивна ендокринолигия, ембриология.

По думите на д-р Владимиров проблемът с невъзможността да имаш дете стана толкова ярък последното десетилетие, защото с годините се промениха причините, заради които не можеш да имаш дете.

"Основният проблем първоначално е проблем в маточните тръби, вследствие на възпалителни процеси или сексуално-трансмисивни заболявания, впоследствие патологията се промени доста.

Последните 10 -15 години вече не говорим за стерилитет, а говорим за неизяснен фактор на безплодието. Това е когато при двамата партньори няма проблем в изследвания, но те нямат от години деца.

Д-р Владиморов поясни кои са днешните причини и факти за безплодието в съвременния свят, как се изчерпва яйчниковият резерв при жените и как всяка година броят на сперматозоидите намалява с 1,6% в развитите държави.

Първо проучване чрез един от основните маркери за оценка на яйчниковия резерв

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24