Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Всяка година броят на сперматозоидите намалява с 1,6% в развитите държави

2
Д-р Явор Владимиров
Снимка: Мая Данчева

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми. Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната помощ.

Асистираната репродукция е клон от медицината, който се ангажира не само с медикаментозна намеса, но и с правилното определяне на проблемите. Търси причините за невъзможност да се родят деца и начини за преодоляването им.

Проблемите в двойките, желаещи да имат деца са както от страна на жените, така и на мъжете. Затова репродуктивната медицина се занимава с лечението и двамата бъдещи родители.

Желаното дете с помощта на асистираната репродукция понякога се появява бързо, а понякога отнема години опити с помощта на медицината. Те са придружени с много сълзи и разочарование, много упоритост, в някои случаи и риск за здравето.


По тази причина, не един и двама специалисти по репродуктивна медицина у нас, предупреждават, че идеята за дете и планирането на раждане трябва да става в силните години за жените. Именно, за да спестят трудностите на хората, които искат да имат поколение, репродуктивните специалисти алармират за основните фактори, които намаляват шансовете това да се случи естествено или по-лесно, дори с тяхна помощ.

"Когато двама партньори или семейство не се пазят една година и не се случи бременност и раждане, тогава говорим за проблем, сподели за "Нощен Хоризонт" д-р Явор Владимиров, специалист по репродуктивна медицина.

"Този проблем се решава, като на първо място се открие причината, да се постави диагноза, след това да проведем лечение.

Т.нар. асистирани репродуктивни технологии последните 20 години станаха основен метод за лечение на безплодие. 

Технологии от рода на пластика на маточните тръби, хормонални терапии остават вече на заден план.

Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година на метода, което е много важно, за нас това е основният критерии при крайния резултат, каза още за БНР д-р Владимиров.

Той работи повече от 30 години в областта на репродуктивните проблеми и асистираната репродукция. Има специализации в Израел, Германия, Холандия.

Д-р Владимиров разказа за новите методи в репродуктивната медицина, за сферите, които се включват в репродуктивната медицина - това са акушерство и гинекология, репородуктивна ендокринолигия, ембриология.

По думите на д-р Владимиров проблемът с невъзможността да имаш дете стана толкова ярък последното десетилетие, защото с годините се промениха причините, заради които не можеш да имаш дете.

"Основният проблем първоначално е проблем в маточните тръби, вследствие на възпалителни процеси или сексуално-трансмисивни заболявания, впоследствие патологията се промени доста.

Последните 10 -15 години вече не говорим за стерилитет, а говорим за неизяснен фактор на безплодието. Това е когато при двамата партньори няма проблем в изследвания, но те нямат от години деца.

Д-р Владиморов поясни кои са днешните причини и факти за безплодието в съвременния свят, как се изчерпва яйчниковият резерв при жените и как всяка година броят на сперматозоидите намалява с 1,6% в развитите държави.

Първо проучване чрез един от основните маркери за оценка на яйчниковия резерв

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32