Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приеха промени в Закона за здравето, свързани с правата на хората с психични заболявания

Снимка: БТА

На първо четене парламентът прие промени в Закона за здравето, свързани с правата на пациентите с психични заболявания. Предвижда се в общините, където има лечебни заведения за тези пациенти, да се създават комисии за психично здраве. 

Законопроектът, внесен от представители на всички парламентарни групи без "Възраждане", има за цел да се подобрят условията на живот и лечение в психиатричните лечебни заведения, качеството на оказваната специализирана медицинска помощ и да се гарантират правата на пациентите. 

В пленарната зала бяха представени данни за нехуманно отношение в лечебни заведения, цена на храноден, която на места достига под 2 лева, ниското заплащане и липса на персонал. 

В момента 2401 души чакат за настаняване в центровете за резистентни грижи, отбеляза Стела Николова от ПП-ДБ. Тя посочи, че местата в тези центрове са 1928 и всички са заети. 

273-ма души пребивават в държавни психиатрични болници без да имат нужда от лечение. Смиляна Нитова от БСП изрази резерви по предвиденото общините да финансират комисии за психично здраве с участието на неправителствени организации:

"Не смятате ли, че по този начин държавата абдикира от основните си задължения, едно от които е грижата към своите граждани".

От "Възраждане" и "Има такъв народ" отчетоха добрите практики в центрове за грижа за психично болни. Цвета Рангелова от "Възраждане" обаче допусна, че промените се правят, за да се финансират определени социални дейности и се обърна към ПП-ДБ: 

"Вие искате отново да наместите вашите НПО-та, които да упражняват тази резидентна грижа".

Репликира Стела Николова от ПП-ДБ: 

"Не разбирам защо се говори за някакви наши НПО-та. Тези НПО-та, които са създадени и работят в тази сфера, заместваха държавата в много голям период от време".

Председателят на Социалната парламентарна комисия Деница Сачева от ГРЕБ обяви, че срокът за предложения между двете четения ще е седемдневен, като след изборите ще се сформира работна група, за да се прецизират текстовете.

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Янков

Красимир Янков: Не сме за авторитаризъм, президентската република има своите предимства

Има системен проблем в парламентарната република .  Това каза пред БНР Красимир Янков, бивш депутат от БСП в три Народни събрания, координатор на гражданско движение за президентска република  и кампания за предизвикване на национален референдум за промяна на държавното устройство. " При тези правила винаги ще има съмнение за следизборно..

публикувано на 18.11.24 в 17:17
Проф. Д-р Любомир Маринчев

Проф. Д-р Любомир Маринчев за възпалителните ставни заболявания

"Много често се бъркат диагнози, които са ревматологични с неврологичните , може би заради недостатъчни познания на някои от общопрактикуващите лекари и пациентите биват насочвани в погрешна посока , каза в "Нощен Хоризонт" проф. Д-р Любомир Маринчев, ръководител катедра "Вътрешни болести " към Медицинския факултет на Софийския университет...

публикувано на 18.11.24 в 17:05
Иван Кондов и Ричард Верма (вдясно).

Министър Иван Кондов се срещна със зам. държавния секретар по управление и ресурси на САЩ Ричард Верма

Служебният министър на външните работи Иван Кондов е приел днес заместник държавния секретар на САЩ по управление и ресурси Ричард Верма, съобщават от Министерството на външните работи (МВнР). Двамата са обсъдили стратегическото партньорство между България и САЩ с акцент върху сигурността и отбраната, енергийната сигурност и диверсификацията,..

публикувано на 18.11.24 в 16:56
Страхил Делийски

Страхил Делийски: Наблюдаваме политиката като инсайдерска игра за посветени, говорят и не се разбират

Основният проблем да не се избере председател на 51-ото НС е, че различните политически играчи влагат различно разбиране, какво означава председател на НС. За едни е следващият министър-председател, за другите е въпрос на чест. А избора на председател на НС ще покаже, дали можем да отстъпваме или не. Това коментира политологът и..

публикувано на 18.11.24 в 16:54
Министър-председателят на Румъния Марсел Чолаку (вляво) и генералният секретар на НАТО Марк Рюте - Брюксел,  18 ноември 2024

Румъния поиска увеличено присъствие на войски на НАТО на своя територия

НАТО възприема въпроса за сигурността в района на Черно море много сериозно, готови сме да защитим всеки съюзник. Това заяви днес генералният секретар на пакта Марк Рюте след среща с румънския премиер Марчел Чолаку в централата на алианса в Брюксел. Обсъдихме опазването на румънското въздушно пространство, посочи Рюте и определи случаите на..

публикувано на 18.11.24 в 16:54

Равнището на регистрираната безработица през октомври се запазва на ниво от 5,2%

Равнището на регистрираната безработица през октомври се запазва на нивото от 5,2%, отчете Агенцията по заетостта. В края на месеца броят на безработните е 148 463, което е ръст от 1267 души.  През октомври спрямо септември с 830 нараства броят на хората, започнали работа.  Така заетост са намерили 14 900 души, като 2900 от тях получават..

публикувано на 18.11.24 в 16:32
Петя Димитрова

Петя Димитрова за облагането на банковите свръхпечалби: Няма да промени дефицита, това са популистки мерки

Облагането на свръхпечалбата на банките е "популистка мярка", заяви председателят на Асоциацията на търговските банки в България Петя Димитрова в отговор на въпрос на БНР. Когато в някои европейски държави е направен опит да се подходи по този начин, е имало негативна реакция от страна на Европейската централна банка и Европейската комисия,..

публикувано на 18.11.24 в 16:00