Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 5 години в обектива на една фотографка блеснаха "Различните деца на България"

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

През май е изложбата „Баща (не) като другите“

| Репортаж
Анна Йончева, основател на инициативата "Различните деца на България"
Снимка: Анна Йончева

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно. 

Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“, който чрез снимки и думи разказва истории на семейства, в които има хора с увреждания. Какво се е променило 5 години по-късно в живота на някои от тези семейства и в света, разказа пред БНР Анна Йончева.


Тя е майка на две деца без увреждания. А преди 5 години попада на момиче в инвалидна количка в парка и започва да снима и да разказва. Публикациите й в социалните мрежи стигат до стотици.  

Няколко месеца след началото на снимките, фотографката сбъдва друга своя мечта – да види деца със и без увреждания да играят заедно на комбинирана люлка в един от софийските паркове.

Тази първа по рода си люлка минава през чупене и неправилно използване няколко пъти. Но след нея са сложени повече от 20 такива люлки в други населени места, закупени все с дарения. Децата започват да играят заедно, в семействата на децата с увреждания има промяна.  


Книгата, за която говори Анна Йончева, разказва за деца с различни видове увреждания, потребности и възможности. С нея фотографката и ерготерапевтът Ваня Тодорова обикалят по училищата у нас, а децата я приемат с любопитство.

От няколко седмици Анна Йончева прави нови фотосесии – с бащи, избрали да останат при децата си с увреждания. Като Николай Николаев, баща на две момчета. По-малкият, Анди, е с умствено изоставане. И е на 16 години.

Николай Николаев със сина си Анди

За него въпросът дали да остане, никога не е съществувал. Интересът на Анна Йончева към тези бащи идва още в началото на проекта „Различните деца“.

Бащата на Анди разказва, че докато момчето било малко, със съпругата му Катя се сблъсквали с това хората да дърпат децата си от него.


С това продължава да се занимава и Анна Йончева, която е благодарна за всичко научено от тези семейства.

А татковците, пожелали да се покажат пред обектива на фотографката, ще станат част от предстоящата през май изложба, озаглавена „Баща (не) като другите“. 

Цялото интервю с Анна Йончева чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51