Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Ивайло Шопски
Снимка: Добринка Добрева


Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание. По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция".

Да се обърнем към народното творчество, за да разберем какво точно се е случвало в миналото на България - така Ивайло Шопски отговаря на въпроса за споровете около важни дати в нашата история.

"Френски пътешественик описва нищетата, в която сме живели. Той разказва как при Ихтиман турския паша, пътуващ от Ниш за Цариград разпряга конете си и впряга българи да теглят файтона му по баир, защото конете са му по-ценни. Как въобще да спорим за историята?

Ние не сме лежали и не сме чакали руснаците да дойдат да ни освободят. Това е труд на хората от диаспорите в чужбина, на български търговци, които са давали за разлика от сегашните богати хора. Ние си произвеждаме водачите, които ще събудят този народ, смята Шопски.

Ивайло Шопски е разговарял с хора от Самара, които помнят, че когато са се събирали волни самопожертвования за Руско-турската освободителна война, една жена казала "аз нямам нищо и не мога да дам нищо, имам двама синове - вземете ги". 

И двамата тръгват да се бият за България. Имало е силна пропаганда сред обикновените хора, за да бъдат подготвени за войната, но цялото обществено мнение е било на страната на българите.

Ивайло Шопски продуцира песни за подвига на непознати и забравени български герои и е инициатор на "Пътуващото читалище", подготвя документален филм "Кои са шопите".

"Последните години нямаме доктрина, нямаме обща цел, малко сме като безмоторен самолет", казва Ивайло Шопски, но смята, че духът на нашите дядовци все още го има някъде в нас и се проявява в трудни моменти.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05