Още докато се обсъждаше възможността Мария Габриел да поеме и поста на външен министър при ротацията, се породиха редица коментари, че подобно съвместяване на длъжности било странно. Когато Димитър Главчев предложи себе си и за дипломат номер 1, идеята беше наречена "екстравагантна и авангардна".
Един поглед към историята ни обаче показва, че съвместяването на двата поста се е случвало при една трета от премиерите на Третата българска държава.
От началото на Третата българска държава двата поста са съвместявали Васил Радославов, Александър Малинов, Александър Стамболийски, Кимон Георгиев, Богдан Филов.
Премиер и външен министър едновременно е бил само Васил Коларов през далечната 1946 г. Двата поста съвместяваше в началото на работата си като министър-председател проф. Любен Беров през 1993 г. Служебен премиер и външен министър беше и Марин Райков в по-ново време - през 2013 г.
В 90% от случите министър-председател е и вътрешен или външен министър. Само един или два пъти е бил на просвещението или на финансите, обяснява историкът проф. Веселин Методиев.
"В Търновската конституция е записано, че монархът назначава и уволнява министрите, както и избира един от тях за министър-председател. От март 1880 година спечелилата изборите партия и нейният лидер съставят правителство. Монархът назначава министър-председателя, но като министър".
Според проф. Методиев това е една практика, която българското общество не познава и затова са виновни историците.
Във времето на Царство България - преди 1944 г., това е била доста разпространена практика. 19 премиери са били и министри на външните работи. И външни министри са били последните трима министър-председатели преди 9 септември 1944 г. - Богдан Филов, Иван Багрянов и Константин Муравиев.
Александър Малинов, Васил Радославов и Иван Евстатиев Гешов - видни фигури от българския политически живот по време на Балканските войни и Първата световна война, също са били едновременно премиери и външни министри.
"И в модерното време – след 1990 година, господин Беров също беше и министър на външните работи. След ремонта на правителството Иван Костов беше министър-председател и министър на държавната администрация. Същото може да кажем за много държави в Европа. Кой ще бъде на определена позиция е много важно в демократични условия".
След като има цял период, в който българските премиери са били и министри, и България се е развивала, няма да има проблем и със съвместяването на постовете от Димитър Главчев, смята проф. Методиев.
На общо събрание жителите на кюстендилско село Коняво са изразили несъгласието си с проекта за фотоволтаична централа в бивша овощна градина край селото, каза за БНР кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Местните недоволстваха преди месеци и срещу фотоволтаичен парк на около 1100 декара, отново върху бивши черешови градини между Коняво и..
В България Денят на Европа няма стойността и смисъла, каквито има на други места. При нас 9 май е ехо на 9 септември . 9 май идва като отглас от един предизвестен край, в България има двояко решение. Това е денят на легитимацията на съветското господство над Източна Европа. В руската политическа практика това е ден за повторната..
Кампанията за предсрочните парламентарни избори в Германия през февруари беше изцяло по вкуса на Фридрих Мерц: разпад на тройната коалиция, която така и не заговори в един глас, икономиката в криза, обществото разделено, светът разклатен. Консерваторът Мерц изглеждаше като най-добрият възможен кандидат за канцлер. А неговите християндемократи..
"Искаме да направим Германия по-добра от това, което беше досега" - с тази заявка Фридрих Мерц обяви влизането в коалиция със социалдемократите. По-добра и на международната политическа сцена. Отсега е ясно, че Фридрих Мерц ще бъде "външнополитически" канцлер. Основните му съмишленици са външният министър Йохан Вадефул - първият от 60-те години..
Френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Фридрих Мерц и премиерите на Великобритания и Полша - Киър Стармър и Доналд Туск вече са в Киев, за да покажат "непоколебимата" си подкрепа за Украйна. Макрон, Стармър и Мерц пристигнаха с влак от Полша. Очаква се те да повторят призива на САЩ за "пълно и безусловно 30-дневно прекратяване..
"Тези дни, когато се обсъжда признаването на Кримския полуостров за руски, мислено се връщам към 2013-а, годината преди анексирането. В Севастопол, където съм роден, светът тогава изглеждаше наред. Само две години по-късно напуснах Крим, защото руската агресия ме изгони от родния ми град." Това написа наскоро украинският журналист Денис..
Петима българи са в болница след катастрофа в Солун. Колата им се е ударила в електрически стълб заради движение с несъобразена скорост, съобщиха от полицията. Взети са кръвни проби от пострадалите, които са били под въздействието на алкохол. Единият от българите е в тежко състояние и е настанен в интензивното отделение на болницата..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..