Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Калоян Карамитов: Трябва да има приоритизация на терените за отчуждаване

Според него е добра инициатива общината да изкупува частни терени в паркове и градинки

| Интервю
Снимка: БГНЕС

За пръв път управляващите в общината имат желание да изкупуват частни терени в паркове, квартални градинки и в междублокови пространства, за да не се превърнат в нови затворени комплекси и молове.

Според инж. Калоян Карамитов - урбанист, част от "Екипът на София", това е доста добра инициатива

"През последните 30 години няма нито един отчужден терен в парк. Отчуждават се само спешни терени, които са за прокарване на определена инфраструктура. Парковете останаха някак на заден план, защото самата община може би беше сигурна, че така или иначе няма да се разреши никога строителство и затова не бързаше да ги отчуждава. Устройственият план и законът са така направени, че в момента няма как ако твоят имот попада в устройствена зона за озеленяване в парк, няма как да се смени този статут. Тази сигурност на общината ѝ позволи да отлага напред стъпките за отчуждаването", коментира той пред БНР.

По думите му обаче положението на собствениците също не е завидно, защото те трябва да плащат данъци за тези площи, но не могат да строят

В бюджета на Столична община за тази година са заложени 13 млн. лв. за отчуждаване, посочи Карамитов в предаването "Преди всички". Според него бюджетът не е голям. Ако има желание да се изпълни тази заявка за отчуждаване, бюджетът трябва да бъде разширен, смята той и добави, че и самото отчуждаването ще се случи доста бавно. 

Според него трябва да се помисли по иновативен начин как тези хора могат да използват терените си

"Дали могат самите собственици да ги ползват, без да строят там, но да реализират нещо друго, което да се ползва там и съответно да се споделят разходите с общината. Или да се ползват от данъчни облекчения. Или да се измисли публично-частно партньорство, което да измисли нов модел на управление на тези земи".

По думите му южните територии на София са с по-висок инвестиционен интерес. 

Презастрояването от една страна е свързано със струпване на сгради, коментира инж. Карамитов, но разшири темата:

"Презастрояване се усеща и в територии, в които дори сградите да не са наблъскани, няма публична инфраструктура, няма улици, няма тротоари. Липсата на детски градини, паркове, площадки, градини, улици създава усещане за струпване, гъстота, липса на градска среда и липса на въздух дори". 

Според него трябва да има приоритизация на терените, които първо трябва да се отчуждат, защото бюджетът не е безкраен

Той се надява на по-добра организация на работа при ремонтите на столичните улици. 

Цялото интервю на Диана Дончева с инж. Калоян Карамитов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Балабанов

Балабанов: Правителството ще съществува, докато изпълнява условията от коалиционното споразумение

Това правителство ще съществува, докато изпълнява условията от коалиционното споразумение и подготвяната управленска програма. Това коментира зам.-председателят на ПГ на ИТН Станислав Балабанов по повод думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че ГЕРБ ще прави компромиси с исканията на коалиционните си партньори до влизането на страната в еврозоната:..

публикувано на 20.02.25 в 16:30

147 години от освобождението на Русе

С тържествена церемония в Пантеона на възрожденците бяха отбелязани 147 години от освобождението на Русе от османска власт. В Пантеона на възрожденците, където почиват костите на близо 200 герои от борбите на свобода и независимост на България, се събраха днешните политици, общественици и духовници, за да им отдадат почит и да си припомнят..

публикувано на 20.02.25 в 16:28

"Българският Ескобар" е сред задържаните при акцията на ГДБОП в Благоевградско

Като "изключително успешна" определиха от ГДБОП и Окръжна прокуратура - Благоевград специалната операция, проведена на 18 февруари, при която беше осуетена сделка на близо 5 килограма кокаин, а над 10 лица бяха арестувани. За пет от тях прокуратурата е поискала от съда налагане на постоянна мярка "задържане под стража". И към момента се провеждат..

публикувано на 20.02.25 в 16:23
Асен Василев

Асен Василев: Виждаме разнобой в мнозинството, може да им се наложи пак да ремонтират бюджета

Съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев обясни отказа на депутатите от парламентарната група да се регистрират при проверка на кворума в Народното събрание днес с липсата на ясни и прозрачни правила на процедурите. Според него стабилността на кабинета е под въпрос: "Ние в избор на регулатори по партиен признак и квота няма да участваме и няма да..

публикувано на 20.02.25 в 15:59
Иван Гешев

Иван Гешев ще дава показания по дело срещу районен прокурор

Бившият главен прокурор Иван Гешев и бившият районен прокурор на София Невена Зартова ще дават показания по делото за длъжностно престъпление срещу районния прокурор Константин Сулев.  Магистратът е на съд за това, че на 30 май 2023 година е повдигнал обвинение на намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, по прякор Пепи Еврото, без да има..

публикувано на 20.02.25 в 15:41

Хакерите от Ransomhouse обявиха, че притежават данни от информационните системи на ВАС

Хакерската група Ransomhouse обяви на сайта си, че притежава данни, източени от информационните системи на Върховния административен съд.  Като доказателство са публикувани документи със списъци с имена и лични данни на служители, молби за отпуски и различни документи, съобщава сайтът за киберсигурност и защита на данните Questona.  Единната..

публикувано на 20.02.25 в 15:41
Диана Гласнова

Какви са настроенията в Хърватия преди поредния протест срещу високите цени

" Първият протест в Хърватия доведе до действия на правителството и защита на цените на 70 продукта. Т.е. те да бъдат с таван. Има едно подобряване". Това обясни пред БНР Диана Гласнова, кореспондент на БТА в Хърватия. Там, чрез потребителската платформа "Ало, инспекторе", се организира шествие под надслов "Пет минути предупредително..

публикувано на 20.02.25 в 15:40