Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политически кръстопът и обществено недоволство - кои бяха най-важните новини от седмицата

Парламентът свали председателя си Росен Желязков.
Снимка: БТА

Последната седмица на април премина под знака на обществено недоволство и на политически кръстопът в навечерието на поредната предизборна кампания. Продължиха споровете и скандалите между бившите партньори в управлението. 

Малко преди края си 49-ият парламент свали председателя си. Росен Желязков си отиде с гласовете на "Продължаваме промяната - Демократична България", БСП, "Възраждане" и "Има такъв народ". 

23 партии и 11 коалиции подадоха документи за участие в предстоящите избори 2 в 1 на 9 юни - за народни представители и за членове на Европейския парламент

Синдикатите отчетоха, че за година средствата, необходими за издръжка, са се увеличили със 100 лева, а минималната заплата в България остава най-ниската в Европейския съюз.

Според националната статистика линията на бедност за миналата година е била 638 лева на месец. Една пета от българите или над 1 милион и 300 хиляди души са получавали доходи под този праг.

Миньори и енергетици протестираха в центъра на София с искане за адекватна стратегия за сектора, за запазване на работни места, за отлагане на либерализацията на пазара на ток и в защита на въгледобива. Парламентът отложи с една година либерализацията на пазара на ток и задължи правителството да отпуска по 250 милиона лева следващите пет години, включително за рекултивация на терени на държавните "Мини Марица изток".

50 хиляди фермери ще получат до 15 май обещаните и договорени още през февруари 300 милиона лева по така наречената украинска помощ. Средствата трябваше да бъдат изплатени до 22 април, но се оказа, че няма пари в бюджета. Намериха ги служебният премиер, финансовият министър и новият земеделски министър след среща с фермерите. 

На 13-ия ден от встъпването си в длъжност временното правителство претърпя ремонт. Смениха двама министри. Служебният премиер вече е и външен министър.

Здравните власти обявиха мерки срещу разпространението на коклюш. Сред тях са по-ранна имунизация на новородените и безплатно ваксиниране на бременните.

Чуйте новинарския обзор на седмицата от звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50
Доналд Тръмп в Конгресния център в Уест Палм Бийч във Флорида, 6 ноември 2024 г.

Тръмп готви създаване на Национален енергиен съвет, насърчава сондажите на нефт и газ

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп е готов да създаде Национален енергиен съвет и да насърчи сондажите на нефт и газ. Ръководител на  новосформирания Нацинален енергиен съвет ще бъде губернатора на Северна Дакота Дъг Бъргъм. Енергийният съвет ще включва федералните отдели и агенции, които издават разрешителни за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38