Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Севдалин Духнев за това как се прави и как се бие тъпана в далечна Америка

2
Севдалин Духнев
Снимка: Личен архив

В поредния епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности” гост е Севдалин Духнев - майсторът на тъпани и мебели.

Роден в Силистра, живял в София, от 20 години заедно със семейството си е част от българската общност в Чикаго. Казва, че не прави планове за бъдещето, но много му се иска един ден да се върне там, където е роден и да продължи да прави тъпани за да радва с тях хората. 

"Добри са тъпаните на Севдалин  Духнев, казва музиканта Константин Маринов, създателят на най-големият български фолклорен фестивал в Америка - фестивал “Верея”.В Чикаго се проведе 14-то издание на това невероятно събитие, а тъпаните на Севдалин пригласят на музиката и танците. 

Направата на дървения цилиндър, към който с дървени обръчи са захванати кожите, които покриват от 2-те страни тъпана, имат и зигзагообразно прекарано по тях въже, което се обтяга или отпуска и това определя звука на тъпана. Така отстрани изглежда, че да се направи и бие тъпана или барабана не е трудна работа, но май не е точно така. Оказва се, че и доста сила трябва, за да биеш тъпана."

Учени установили, че продължителното биене на барабаните  натоварва сърцето, подобно  на високото натоварване при физическа дейност. Така че биенето на барабани или тъпани не е толкова лесно, колкото изглежда, но професионалистите твърдят, че може да се тренира предварително.

"Завършил съм Лесотехническия институт. С мебели се занимавах в България, бил съм и учител, след това имах собствена фирма за мебели".

Колко време след като пристигнахте в Чикаго, започнахте да работите това, което сте работил и в България?

"Може би 3 месеца след като пристигнах."

Севдалин Духнев

Каква е връзката между мебелите и тъпаните?

"Моят човек, който е вдъхновителят за правене на тъпани е един мой приятел музикант Георги Танчев, той е перкусионист, свири перфектно на тъпан и веднъж както си говорим той ме попита: - "Би ли направил един тъпан? Замислих се и казах - Не знам. Но бих опитал. Като го гледам от дърво е направен. След като е от дърво, значи би трябвало да мога…Разглобих го, проучих го и така след няколко кратни опити първият тъпан беше готов, радвахме му се, свирихме с него."

Колко тъпана имате направени до сега?

"О,  честно казано, оказа се ,че са доста. Някой ме пита наскоро, но това, което помня, в страните, които съм направил имам тъпани - Австралия, в Канада, на много  места, из много щати, в Германия имам тъпан, който съм изпратил...А с един мой тъпан професор от Флорида е правил концерт в Китай...Сега една японка свири на тъпан, български тъпан."

Музикант ли сте?

"Не съм музикант, но харесвам музиката. Любител съм. Свиря на китара, пеем с приятели, но никога професионално. Хора викат как върви бизнеса? Аз казвам, че това не е бизнес хора. Това е така удоволствие да се занимавам с нещо, да го видя като продукт, да зная, че някой му се радва след това…", разказа за "Закуска на тревата" Севдалин Духнев. 


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10