Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още по-мощен ускорител на частици се очаква в ЦЕРН преди края на този век

| Репортаж
Посетители наблюдаваj детектора ATLAS по време на Дните на отворените врати на ЦЕРН, Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (CERN), близо до Женева, Швейцария, архив, септември 2019 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вече четвърт век и български учени участват в разкриването на тайните на Вселената. За това в ЦЕРН помагат български детектори, които регистрират причинените от учените сблъсъци в големия ускорител на частици. Бъдещето обаче е на новите изследвания, за които ЦЕРН вече има планове с новия ускорител. Неговото строителство трябва да започне до десетина години, а системата да заработи до 2050-а. 

Още преди членството в НАТО и ЕС - през март 1999 година, България става 20-ият член на ЦЕРН и така дори българската индустрия става част от строящия се към онзи момент огромен ускорител на частици, чийто 27 километров пръстен минава на 100 метра под земята през границата между Франция и Швейцария. Архивите от онова време припомнят, че през 1999 година ЦЕРН сключва договор с Комбината за цветни метали /КЦМ/ - София за 5 милиона долара. КЦМ щяло да изработи адронения детектор за ядрен ускорител, строящ се в момента в Женева. 

Именно за тези детектори разказа пред БНР доцент доктор Борислав Павлов от катедра "Атомна физика" в СУ. По думите му над 120 детектора от централната част на системата са произведени в България, а също така и всички алуминиеви части на системата

"Оттогава ние продължаваме да се грижим за тези камери, за тяхната профилактика, поддръжка, ако нещо се повреди. Те толкова дълго вече работят без особени съществени проблеми".

Колкото повече енергия, толкова по-надълбоко в науката може да се стигне, допълва доцент доктор Борислав Павлов. И така учените обяснява нуждата от наличие на съоръжения като Големия ускорител на частици.

При сблъсъка на частиците се създават огромно количество данни, разказва още доцент доктор Павлов. Затова учените използват системи, които предварително подбират и обработват първоначалната информация. Въпреки всичко данните, които ЦЕРН генерира, са толкова много, че се налага да се обработват и съхраняват по целия свят. Канада, Франция, Германия, Италия, Нидерландия, Испания, Тайван, Обединеното кралство и САЩ съхраняват в специални центрове данните. Наскоро и Сърбия подписа Меморандум за сътрудничество със световната компютърна мрежа на Ускорителя. 

Новината обаче от последните седмици е, че преди края на този век ще има още по-мощен ускорител на частици в ЦЕРН. Бъдещото съоръжение ще е на дълбочина от 100 м до 300 метра, пак под френско-швейцарската граница. Кръговият тунел ще е три пъти по-дълъг от сегашния, с дължина 91 км и широчина 5 м. Ще преминава под Женева и Женевското езеро до околностите на Анси. Целта е изучаването на тъмната материя, защото с всичката технология до сега учените познават едва 4 -5% от масата във вселената, а целта е да се обясни какво съставлява 95% от енергията и материята в наблюдаваната Вселена, казва доктор Антон Димитров от Физическия факултет на СУ. 

През 2033 г. под коритото на река Рона започва строителството на тунела с диаметър 5,5 метра. През 2038 г. ще бъде инсталирано оборудването за двата основни експеримента. През 2048 г. година трябва да бъде монтирана системата за електрон-позитронения колайдер за леки частици. Само тази система е оценена на 16 милиарда евро. През 2070-а година ще трябва да заработи протон-протонения колайдер, посветен на тежките частици. За тази времева рамка, разбила се ЦЕРН инвестира и в хора, като например обучението на учители, дори и български, които на свой ред обучават бъдещите учени. От ЦЕРН припомнят в доклад, че изучаването на Вселената ще има нужда от разработването на нови IT-инструменти, нови технологии, подобряващи системите за ускоряване на частици, напредък в областите на свръхпроводящите магнити и криогениката.

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръмотевична буря, силен вятър и 13 литра/кв.м дъжд над Русе

Около 18:00 часа тази вечер над Русе и региона се разрази гръмотевична буря със силен дъжд. Паднали са 13 литра на квадратен метър, а силният вятър достигна скорост от 50,4 километра в час.  Прогнозите са за още и по-обилни валежи през нощта. Движението по пътя Русе – Бяла е затруднено в участъка между разклона за село Обретеник и село Волово заради..

публикувано на 02.07.24 в 20:44

Вятър наклони стълб от електропреносната мрежа в Кюстендил

Стълб от електропреносната мрежа по кюстендилската ул."Даскал Димитри" се е наклонил заради силния вятър в града.  Екипи на "Електрохолд" и Общината са спрели движението в дветe посоки, както и електрозахранването до изграждането на временна въздушна линия.  Утре ще бъде поставен нов стълб, каза експертът при управление при кризи към Общината Ивайло..

публикувано на 02.07.24 в 20:41
Снимката е илюстративна, архив.

Системата за сключване на "Гражданска отговорност" функционира нормално

Възстановено е нормалното функциониране на системата за сключване на застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, съобщиха от Гаранционния фонд. През последните дни се появиха проблеми със системата за задължителната полица. От фонда обясняват, че след профилактика през почивните дни "затрудненията са свързани с натрупването на висок..

публикувано на 02.07.24 в 20:35

До 14 юли - специализирана полицейска операция на Пътна полиция в цялата страна

Увеличава се броят на жертвите и ранените при пътни инциденти през последните седмици, констатира пред журналисти комисар Мария Ботева, заместник-началник на отдел "Пътна полиция". "До 14 юли тече специализирана полицейска операция на територията на цялата страна. Силите и средствата на пътната полиция са насочени да контролират във всички точки на..

публикувано на 02.07.24 в 20:25

Търговски камари с отворено писмо към депутатите: Бизнесът очаква стабилност и предвидимост

За отговорно държавническо поведение и спешни действия в полза на обществото и бъдещето на България призовават в отворено писмо няколко търговски камари, които представляват компании от основните външнотърговски партньори на страната ни. Те се обръщат към депутатите от 50-ото Народно събрание с призив за предвидимост и ясни приоритети, както..

публикувано на 02.07.24 в 20:12

Парламентът ще гласува проектокабинета, предложен от ГЕРБ-СДС, в 13 часа утре

Народното събрание ще гласува предлагания от ГЕРБ–СДС министър-председател, структура и състав на Министерския съвет от 13:00 часа утре, 3 юли. Това предвижда точка от проектопрограмата за работа на депутатите, публикувана на интернет страницата на Народното събрание. Първият мандат: Росен Желязков е кандидатът на ГЕРБ-СДС за премиер Р...

публикувано на 02.07.24 в 20:11

Областният съвет на БСП в Русе заяви пълна подкрепа за новото партийно ръководство

Областният съвет на БСП в Русе разпространи съобщение, в което заявяват пълната си подкрепа за новото партийно ръководство и широко ляво обединение.  Корнелия Нинова подава оставка Нинова към членовете на БСП: Не давайте партията на търговците! Атанас Зафиров е избран за временен председател на БСП На свое заседание социалистите в..

публикувано на 02.07.24 в 19:51