Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още по-мощен ускорител на частици се очаква в ЦЕРН преди края на този век

| Репортаж
Посетители наблюдаваj детектора ATLAS по време на Дните на отворените врати на ЦЕРН, Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (CERN), близо до Женева, Швейцария, архив, септември 2019 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вече четвърт век и български учени участват в разкриването на тайните на Вселената. За това в ЦЕРН помагат български детектори, които регистрират причинените от учените сблъсъци в големия ускорител на частици. Бъдещето обаче е на новите изследвания, за които ЦЕРН вече има планове с новия ускорител. Неговото строителство трябва да започне до десетина години, а системата да заработи до 2050-а. 

Още преди членството в НАТО и ЕС - през март 1999 година, България става 20-ият член на ЦЕРН и така дори българската индустрия става част от строящия се към онзи момент огромен ускорител на частици, чийто 27 километров пръстен минава на 100 метра под земята през границата между Франция и Швейцария. Архивите от онова време припомнят, че през 1999 година ЦЕРН сключва договор с Комбината за цветни метали /КЦМ/ - София за 5 милиона долара. КЦМ щяло да изработи адронения детектор за ядрен ускорител, строящ се в момента в Женева. 

Именно за тези детектори разказа пред БНР доцент доктор Борислав Павлов от катедра "Атомна физика" в СУ. По думите му над 120 детектора от централната част на системата са произведени в България, а също така и всички алуминиеви части на системата

"Оттогава ние продължаваме да се грижим за тези камери, за тяхната профилактика, поддръжка, ако нещо се повреди. Те толкова дълго вече работят без особени съществени проблеми".

Колкото повече енергия, толкова по-надълбоко в науката може да се стигне, допълва доцент доктор Борислав Павлов. И така учените обяснява нуждата от наличие на съоръжения като Големия ускорител на частици.

При сблъсъка на частиците се създават огромно количество данни, разказва още доцент доктор Павлов. Затова учените използват системи, които предварително подбират и обработват първоначалната информация. Въпреки всичко данните, които ЦЕРН генерира, са толкова много, че се налага да се обработват и съхраняват по целия свят. Канада, Франция, Германия, Италия, Нидерландия, Испания, Тайван, Обединеното кралство и САЩ съхраняват в специални центрове данните. Наскоро и Сърбия подписа Меморандум за сътрудничество със световната компютърна мрежа на Ускорителя. 

Новината обаче от последните седмици е, че преди края на този век ще има още по-мощен ускорител на частици в ЦЕРН. Бъдещото съоръжение ще е на дълбочина от 100 м до 300 метра, пак под френско-швейцарската граница. Кръговият тунел ще е три пъти по-дълъг от сегашния, с дължина 91 км и широчина 5 м. Ще преминава под Женева и Женевското езеро до околностите на Анси. Целта е изучаването на тъмната материя, защото с всичката технология до сега учените познават едва 4 -5% от масата във вселената, а целта е да се обясни какво съставлява 95% от енергията и материята в наблюдаваната Вселена, казва доктор Антон Димитров от Физическия факултет на СУ. 

През 2033 г. под коритото на река Рона започва строителството на тунела с диаметър 5,5 метра. През 2038 г. ще бъде инсталирано оборудването за двата основни експеримента. През 2048 г. година трябва да бъде монтирана системата за електрон-позитронения колайдер за леки частици. Само тази система е оценена на 16 милиарда евро. През 2070-а година ще трябва да заработи протон-протонения колайдер, посветен на тежките частици. За тази времева рамка, разбила се ЦЕРН инвестира и в хора, като например обучението на учители, дори и български, които на свой ред обучават бъдещите учени. От ЦЕРН припомнят в доклад, че изучаването на Вселената ще има нужда от разработването на нови IT-инструменти, нови технологии, подобряващи системите за ускоряване на частици, напредък в областите на свръхпроводящите магнити и криогениката.

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Федерацията на транспортните работници

Иван Кирилов: Транспортът не се движи, докато не бъдат изпълнени исканията на работниците

"Транспортът в София не се движи, докато не бъдат удовлетворени исканията на транспортните работници, които са 300 лева увеличение на основните заплати. Това заяви пред БНР председателят на Федерацията на транспортните работници "Подкрепа" Иван Кирилов. Той допълни, че протестиращите са направили и компромис. Компромисът го направихме..

публикувано на 17.05.25 в 09:46
Руски дрон, свален в Украйна

9 загинали и 4 ранени при руско нападение с дрон по автобус в Суми

9 души са загинали, а четирима са ранени, при руско нападение с дрон по автобус с цивилни в северната украинска област Суми, съобщи местната военна администрация, цитирана от Франс прес. Към мястото са изпратени медици и спасителни екипи. Междувременно, позовавайки се на руското Министерство на отбраната, ТАСС съобщи, че руските сили..

публикувано на 17.05.25 в 09:31
Университет по архитектура, строителство и геодезия

Първи маратон "Студентите бягат с УАСГ" се провежда в София

Първият студентски маратон "Студентите бягат с УАСГ" се провежда днес в София. Събитието, което подкрепя благотворителна кауза, е част от програмата на "София - европейска столица на спорта". Откриването е насрочено за този час, а първият старт е с започва в 9:30 ч. Маршрутът на студентския маратон преминава двупосочно покрай Перловската река..

публикувано на 17.05.25 в 09:22

Най-малко 5 жертви на мощни бури в САЩ

Най-малко петима души са загинали при мощни бури и вероятно торнадо, преминало през град Сейнт Луис в американския щат Мисури. На този фон Тексас е обхванат от гореща вълна. В Сейнт Луис са в ход издирвателни и спасителни операции за пострадали хора. Силните ветрове са изкоренили дървета и електропроводи, има отвени покриви и други щети..

публикувано на 17.05.25 в 09:14
Доналд Тръмп

Върховният съд на САЩ блокира опитите на Тръмп за депортация на мигранти от Венецуела

Върховният съд на Съединените щати блокира временно усилията на президента Доналд Тръмп да депортира мигранти по силата на закон от 1798 година. Решението на магистратите взето с пет на два гласа блокира временно усилията на администрацията на Доналд Тръмп да ускори екстрадициите на група мигранти от Венецуела, въз основа на военновременният..

публикувано на 17.05.25 в 09:02

В Априлци отбелязват 149-годишнината от Новоселското въстание

С тържествена заря-проверка тази вечер в град Априлци ще бъде отбелязана 149-годишнина от Новоселското въстание и ще бъде почетена паметта на загиналите за Освобождението. В събитията ще участва ипредседателят на Народното събрание Наталия Киселова. Новоселското въстание избухва на 1 май 1876 г. с обявяването на Новоселската република...

публикувано на 17.05.25 в 08:31
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Украйна с призив към съюзниците си за продължаване на натиска срещу Русия

Украйна призова съюзниците си да продължат с натиска върху Русия, след като първите преки преговори между Киев и Москва от три години насам не доведоха до споразумение за прекратяване на огъня. За по-малко от два часа беше договорена размяната на по 1000 военнопленници - най-голямата подобна размяна до момента. Киев поиска незабавно..

публикувано на 17.05.25 в 08:08