Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Великден традиционна е погачата, козунакът и зайчетата са западно влияние

Етнологът Анелия Овнарска: Писаното яйце е любовно послание

"Споделяйте с децата си вашите спомени от баба и дядо"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

В петък се правят писаните яйца, пишат се от момите в предженитбена възраст. Това е различно от вапцването - боядисването. Писането на яйцата е с топъл восък, рисуват се специални елементи върху яйцето и после, когато падне восъкът, остава една красива рисунка. Това е вид любовно послание, любовно писмо, защото тези яйца не са, за да бъдат изядени, те са за подарък. И както казва народът, „да те гледат като писано яйце“.

Тази подробност и разлика между писането и вапцването на яйца, както и великденските традиции, обясни д-р Анелия Овнарска, етнолог и преподавател в 192-ро училище в софийското с. Бистрица, в интервю през БНР.

Докторът по етнология коментира, че традициите са се изменили, основно заради промяната на начина на живот и влиянието от Западна Европа.

„Споделяйте с децата си вашите спомени от баба и дядо“, препоръча Анелия Овнарска.

В целия Християнски свят са се боядисвали яйца особено в червено за  Възкресение Христово. В следствие на промяна  традиции и начин на живот в западния свят виждаме вече шоколадови яйца и зайчета. Но в Православието си остава традицията. Първото червено яйце се боядисва на първия Велики четвъртък от седемте Велики четвъртъка, последният е Спасов ден – тогава са 40 дни, обясни Анелия Овнарска.

И ако излезем от Християнската религия, празникът Великден е свързан с възраждането на природата, събуждането на новия живот, обясни етнологът защо Великден е „празник на празниците“.

Тя сподели, че боядисването на яйцата, по традиция, се прави от най-възрастната жена в дома.

Защото това е обред, който се извършва от най-възрастната жена в семейството и то е вид тайнство. През нощта, преди изгрев слънце тази баба се е заключвала и е боядисвала до огнището със специални билки. А броят на яйцата е варирал от между 500  и 600 яйца. Защото поверието е, че на Великден и в дните след него, до Спасовден, 40 дни, всеки в дома трябва да има яйца и всеки, който влезе – познат, непознат, гост и когато се ходи на гости се носят боядисани яйца“, разкри старите обичаи учителката от Бистрица.

„Козунакът е нова традиция в нашата култура от след Освобождението и идва от Западна Европа. Преди това характерно за Великден е било погачата, но като цяло е било хляб, а не сладък като козунак. Този обреден хляб е замесван точно на Велики четвъртък. И точно в този ден се прави нов, млад квас – днешната мая, подновява се единствено на Велики четвъртък и се пазя цяла година“, допълни тя.

Според нея децата познават това, което празнуват у дома и това, което поднася съвремието.

„Далечна  и непозната им е традиционната култура, а също и на техните родители. Тази култура отмира преди 100 години и тя е характерна за доиндустриалното общество. Днес се възстановяват доста неща, но самата вяра да се направи такъв хляб  и да се извади от него червеното яйце, и да се занесе на нивата, за да спаси посевите от градушка, е трудно да се обясни на децата“, коментира д-р Анелия Овнарска.

Тя припомни, че според старите традиции на трапезата на Великден се оставя място и се чупи парче от обредния хляб на починали близки хора, защото „те са с нас“ до Спасовден.

Оптимист съм и вярвам, че коренчето ни и българските традиции, които носим от нашите баби, излиза под една или друга форма, каза д-р Овнарска. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Главчев очаква на 12 декември финалното решение за Шенген

Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември.  В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата".  Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Днешната среща на вътрешните министри на Австрия, Унгария, Румъния..

публикувано на 22.11.24 в 15:14

Украинският парламент отмени заседанието си заради опасения от руско ракетно нападение

Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение.  Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия.  Срещата е свикана по искане на Киев след вчерашната руска атака със свръхзвукова балистична ракета, способна да носи..

публикувано на 22.11.24 в 14:59
Атанас Кацарчев

Атанас Кацарчев: МРЗ от 1077 лв. покрива 60% от издръжката, трябва нетната да е 1500 лв.

Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят, коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа ", в интервю пред БНР. "Ако..

публикувано на 22.11.24 в 14:54

Костадинов: Отиваме към нови избори, въпросът е как

Отиваме към нови избори, въпросът е как.  Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов веднага след като стана ясно, че поредният балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов, отново не е излъчил председател на НС.  И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС Според Костадинов обаче..

публикувано на 22.11.24 в 14:32
Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур - 22 ноември 2024 г.

Президентът се надява НС да успее да избере председател

Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон.  "Пожелавам успех на парламента в избора на председател ", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..

публикувано на 22.11.24 в 14:29
Средновековната църква

Община Рила за евроразследването: Нямаме отношение към процедурите

Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити..

публикувано на 22.11.24 в 14:09

И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС

Депутатите отново не успяха да изберат председател.  За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието.  Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". 51-вото НС продължава първото си заседание в пореден опит да избере председател Борисов в НС: Няма да..

публикувано на 22.11.24 в 13:57