Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разпети петък е!

| обновено на 03.05.24 в 12:22
Снимка: БГНЕС

За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба. 

Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат дванадесет откъса от Евангелието, които разказват за страстите на Христос. По време на богослужението, вярващите държат в ръце запалени свещи - символ на величието на Спасителя по време на страданията му. 

В този ден постът е особено строг - църквата повелява да не се яде и да не се пие нищо, дори вода

Преди началото на службата в средата на храма се издига "гробът" Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя плащеницата - парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба Спасител. По стара традиция вярващите минават под църковната маса - акт, символизиращ преклонение пред Спасителя. Пред Радио България богословът Александра Карамихалева обясни смисъла на ритуала: 

"С провирането си под масата на колене слизаме в гроба, умираме за досегашното си "Аз" и излизаме от другата страна, възродени за нов живот".

Поклонението пред Светата Плащеница ще продължи през целия ден. Много вярващи се събират пред храмовете, откъдето вземат здравец, който се оставя пред символичния гроб на Иисус Христос. Преди началото на поклонението в храм "Св. Неделя" беше отслужено богослужение "Царски часове", водено от викария на Софийски митрополит - Белоградчишкият епископ Поликарп. На вярващите той припомни какво се е случило на Разпети петък: 

"Разпънат е Спасителят на света, Невинният, Този, който пострада не заради Своите грехове, Който пострада, не защото беше виновен и уличен в нещо, а пострада за нашите грехове, за човеците, за да може, победил смъртта, да ни дарува и на нас тази победа. Нека, покланяйки се към плащеницата и кръста, да гори в сърцата ни любов към Бога, любов към ближния, любов към нашата църква и нашия народ".

Предаден от Юда, Христос е осъден на най-тежкото наказание в Римската империя - разпъването на кръст. Разпънат е по обяд - в шестия час на деня - и престоява на кръста в мъки за няколко часа.

Около 15 ч. следобед Христос възкликва към Отца си – "В твоите ръце предавам духа си" и умира като човек. Затова Разпети петък е ден на траур и строг пост. 

"Разпъването на кръст е най-тежкото наказание в Римската империя, тъй като носи непоносими страдания на осъдения", обясни за БНР Десислава Панайотова от Културно-просветния отдел на Светия Синод".

Довечера от 19.00 часа в храма "Света Неделя" ще се извърши така нареченото "Опело Христово".

Веднага след Тайната вечеря, в нощните часове, Юда Искариотски предал Исус Христос на първосвещеника. Исус е арестуван и заведен при първосвещениците Анна и Каяфа. Там той е съден, удрян, унизяван. След това е заведен на съд при Пилат Понтийски, който искал да пусне на свобода Исус Христос, но се съобразил с настроената от първосвещениците и тълпата, която крещяла: "Разпни го". Пилат символично измил ръцете си от греха и наредил Христос да бъде разпнат, след което се оттеглил в покоите си, а Исус останал в ръцете на римските войници. Страданията на Спасителя продължават, като войниците му се присмиват, намятат го с плащ - багреница и му слагат трънен венец. Бичуват го и го карат да носи тежкият кръст, положен на раменете му по пътя за хълма Голгота.

"Това е денят на нашето изкупление, тъй като невинният агнец бе пожертван и се пожертва за цялото човечество, за да имаме живот и да го имаме в изобилие", поясни Панайотова.

Тази година българската църковна делегация не пътува до Йерусалим за пренасянето на Благодатния огън в България. Решението беше взето от Светия синод в края на април. Причината - ескалацията на напрежението в Израел. Затова на Велика Събота ще бъде взет Благодатен огън от миналата година, който се пази в храмовете "Свети Александър Невски" и "Света Неделя". Той ще бъде пренесен до Светия синод, откъдето ще стигне до всички църкви в страната. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна процесът срещу шестимата българи във Великобритания, обвинени в шпионаж

Макар и с известно закъснение започна процесът срещу шестимата българи във Великобритания, обвинени в шпионаж в полза на Русия.  Все още обаче няма какво повече да бъде съобщено от Централния наказателен съд - Олд Бейли в Лондон.  Подсъдимите са първоначално арестуваните петима миналата година Орлин Русев, смятан за водач на групата, Бисер..

публикувано на 26.11.24 в 18:14
Израелски войници стоят до израелско знаме от ливанската страна на границата, близо до южното ливанско село Марун ал-Рас, 26 ноември 2024 г., на фона на трансгранични военни действия между

Израелският министър на отбраната одобри продължаване на настъплението в Северен Ливан

В очакване на прекратяване на огъня между Израел и шиитската ливанска групировка "Хизбула" израелският министър на отбраната Израел Кац одобри продължаването на настъплението на север. Това се казва в официално изявление на неговия говорител. За първи път израелската армия издаде предупреждение за евакуация за центъра на Бейрут.  Очаква се..

публикувано на 26.11.24 в 18:08

Прекратено е делото срещу Тръмп за безредиците след изборите през 2020 година

Делото срещу Доналд Тръмп за опита да се задържи на власт в Съединените щати след поражението в изборите от 2020 година бе прекратено. Това стана по искане на специалния прокурор Джак Смит, който работи по делото от две години, но реши да го спре след победата на Тръмп в тазгодишните избори. Решението е в съгласие с дългогодишна практика на..

публикувано на 26.11.24 в 17:46

В Панагюрище честват 75-ата годишнина от откриването на Панагюрското златно съкровище

Панагюрище ще отбележи 75-тата годишнина от откриването на Панагюрското златно съкровище.  Честванията ще се проведат от 4 до 8 декември, като през този период са предвидени поредица от културни и исторически събития. Сред тях е и международна научна кръгла маса, на която се очаква да бъде представен нов, различен прочит на Тракийското..

публикувано на 26.11.24 в 17:41

Румъния е поредна страна, в която с тенденцията "разочаровани от управляващите" правят обрати

Победата на първи тур на изборите за президент в Румъния на Калин Джорджеску е изненада от гледна точка на социолозите. За мен лично не толкова голяма изненада , защото Румъния е поредна страна, в която се вижда т енденцията, как разочарованите от управляващите, правят нещо неочаквано за управляващите. Това се видя в изборите Грузия,..

публикувано на 26.11.24 в 17:26
Епископската базилика в центъра на Сандански

Туристическата обиколка на Епископската базилика в центъра на Сандански

600 години назад във времето се връщаме чрез туристическата обиколка на Епископската базилика в центъра на Сандански. Тя е едно от най-значимите паметници на културно-историческото наследство на България, свидетелство за ранното християнство на Балканите.  Разположена е в центъра на града, тя е открита през 1989 година по време на археологически..

публикувано на 26.11.24 в 17:14
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Държим да има повторни изследвания за чума. Няма протестна готовност

Фермерите не са в протестна готовност. Държим да има повторни изследвания за чума .  Това каза пред БНР Симеон Караколев, председател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите, като уточни, че в момента участва в среща във Велинград с министъра на земеделието, кмета на общината, представители на БАБХ и собствениците на овцете. "Искам да..

публикувано на 26.11.24 в 17:06