Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време е за избор, но и да помислим за по-задълбочени промени, смята политологът

Мария Матеева-Казакова: Трябва да се молим за Възкресението на България!

"Нямаме нужда от политическа революция или прекрояване на Конституцията, имаме нужда от отговорна и бавна морална еволюция"

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

"Изправени сме пред поредни сериозни избори, които за съжаление се оказват много по-дълбоки, защото българската демокрация натрупа много грехове за последните 35 години". 

Това коментира пред БНР политологът д-р Мария Матеева - Казакова. И продължи: 

"Може би е време да помислим сериозно дали не трябва да кажем "Вън търговците от храма", защото анализирайки подробно нейните характеристики, виждаме, че повечето маркери за демократичност изобщо вече са на червено. Има съмнение за това как се провежда изборният процес, как се финансират политическите партии. Стигнали сме до степен да отричаме и постоянно да искаме създаването на нови политически формирования заради основателни съмнения за елементи на олигархичност в българските политически партии, без обаче да си даваме сметка, че без тях практически олигархизацията достига много по-сериозни равнища. Нямаме стабилност на политическото представителство. Невъзможно е съставянето на стабилни мнозинства".

Паралелно с това обаче Казакова подчерта, че все още в страната не се отказва участие в избори. "Няма възпрепятстване на достъпа на потенциални кандидати в това да участват в избори", посочи тя и добави, че има и известен медиен плурализъм. 

Време е за избор, но е време и да помислим дали не трябва да направим задълбочени промени - много повече от това да излъчим поредните политически представители, призова политологът в интервю за предаването "Преди всички". 

Според нея след поредните избори, картината няма да бъде променена. Тя подчерта, че вече и в ляво е достигната критична точка на разпад:

"Може би нови формирования в ляво имат някакъв потенциал, който обаче едва ли ще промени кардинално картината. Дори да се появи нов участник, едва преминал 4-процентовата бариера, това само ще доразмъти картината от гледна точка на пълната нестабилност на политическите субекти". 

По думите ѝ положението е стигнало до кризисна ситуация. В този смисъл Казакова смята, че е възможно "някакви силно реакционни настроения да намерят своето проявление", но отново няма да има кардинално обръщане в рамките на следващия вот, който, според нея, няма и да е последен. Няма да промени картината и евентуална нова президентска партия

"При нестабилност на представителството е невъзможно да се смята, че можем да мечтаем за пълни управленски мандати. Това не би трябвало да ни навежда на идеята, че е необходима по-сериозна реформа на политическия режим. Видяхме, че всички импровизирани опити за прекрояване на Конституцията се инструментализират от силните на деня с цел устройване на директния им интерес в момента, без да се мисли за дълбоките щети и риска за стабилността на представителството в България изобщо", коментира политологът.

Намираме се на дъното на една политическа криза, категорична е Мария Матеева - Казакова, но добави, че трябва да се замислим и за ролята на избирателите.
 
"Трябва да се молим за Възкресението на България. Нямаме нужда от политическа революция или прекрояване на Конституцията, имаме нужда от отговорна и бавна морална еволюция, която би довела до решаване на всичките ни проблеми".

Според нея европейските избори ще останат в сянката на националния вот

Цялото интервю на Таня Милушева с Мария Матеева - Казакова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десислава Атанасова

Премиерът: Номинацията на Атанасова за Венецианската комисия е на правителството, не на коалицията

Правителството е спазило всички изисквания при номиниране на конституционния съдия Десислава Атанасова за български представител във Венецианската комисия, категоричен беше Росен Желязков: "Разбира се, опитът на госпожа Атанасова, дългогодишният ѝ опит беше основен. Това е решение на правителството, не на коалицията". 

публикувано на 04.02.25 в 16:15
Отляво надясно - Атанас Зафиров, Росен Желязков, Гроздан Караджов

След съвета на управляващите: Няма да се вдигат данъци и осигуровки

Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година.  Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков.  Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит:..

публикувано на 04.02.25 в 16:09
Конституционният съдия Янаки Стоилов, архив.

КС не е давал предложение или становище за позицията на Десислава Атанасова във Венецианската комисия

Конституционният съд не е давал предложение или становище във връзка с взетото на подпис решение от Министерския съвет - Десислава Атанасова да бъде определена за представител на България във Венецианската комисия. Това каза нейният колега - конституционният съдия Янаки Стоилов. Той припомни, че в последните години се е наложила такава практика,..

публикувано на 04.02.25 в 16:05
Найджъл Фарадж

Фарадж допуска подобряване на сделката за Брекзит, но неясно как

След като партията "Реформирай Обединеното Кралство" изпревари управляващите лейбъристи в социологическите проучвания, лидерът на "реформаторите" Найджъл Фарадж днес дава интервюта, обяснявайки, че споразумението за Брекзит с ЕС може да подобрено, макар че се затрудни да каже как точно. Последната анкета на YouGov предизвика политически шок..

публикувано на 04.02.25 в 15:55
Отляво надясно - Атанас Зафиров, Росен Желязков, Гроздан Караджов

Съветът за съвместно управление е обсъдил неразплатените разходи от миналата година

Участниците в Съвета за съвместно управление направиха изявление, на което обясниха за какво са разговаряли. В Съвета участваха премиерът Росен Желязков и двама от вицепремиерите - Атанас Зафиров от "БСП-Обединена левица" и Гроздан Караджов от ИТН. Финансите на страната и Бюджет 2025 - основни теми на Съвета на управляващите По думите на..

публикувано на 04.02.25 в 15:52

Средната пенсия е 836,15 лева

С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока..

публикувано на 04.02.25 в 15:38

Бюджетната комисия отхвърли предложението да обсъди освобождаване на Главчев от Сметната палата

Бюджетната комисия в парламента отхвърли предложението в дневния ѝ ред да се обсъди освобождаването на Димитър Главчев като председател на Сметната палата.  Искането за включването на точката бе на ПП-ДБ, а опасението им е, че ако бившият служебен премиер е в несъвместимост за връщане на поста и предложи свои заместници, голяма част от ръководството на..

публикувано на 04.02.25 в 15:33