Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка!
"Баба и дядо - те ми липсват. Те са ме отгледали. Като бяхме в София те живяха с наси съм прекарал ранното си детство с тях и много ми липсват. Живеят в момента в Ямбол. Дядо ми е пчелар. Има и градина. И двамата са пенсионери, казва Кристиян Куртев.
През 90 -те години на миналия век американски лекари и психолози констатират имигрантски феномен. В училищата се оказва, че децата на новопристигащите по това време имигранти са много по-различни от децата на тези, които идват 30-40 години по рано. В училище децата на новите имигранти те са с по-висок успех от американските си връстници, спокойни и не агресивни са. През 1994 година лекарите обръщат внимание на това ,че децата на имигрантите от 90-те години са по-здрави от американските деца и изследователите наричат това “Парадоксът на детското здраве”. Д-р Леонард Сакс, лекар и психолог стига до извода, че силните и здрави семейства на имигрантите, културата на уважение към родителите, решителното, не сурово, но строго родителство са най-важните фактори, които правят децата на имигрантите от края на 20-ти век по добри от американските им връстници! Ценностите на нашите баби изглежда се оказват твърде актуални и важни. Семейството възпитава, а училището учи!
15 годишният Кристиян Куртев живее от 5 години близо до Сан Хосе в щата Калифорния. Запознаваме се с него се на българския фолклорен фестивал "Верея" в Чикаго.
Кога започна да танцуваш народни танци?
"Още в детската градина в България преди да се преместя в Щатите. След това танцувах в юношески танцов ансамбъл “Пламъче” в България.
Има ли танц, който ти си направил, на който хореографията е твоя?
"Имам около 4 танца на които аз съм измислил хореографията, като този, който го представихме тук на фестивал "Верея" аз го измислих изцяло".
Преместих се с родителите си в САЩ. Първоначално търсих място ,където да танцувам, защото това е едно от нещата, които съм правил през целия си живот. Липсваше ми и много се радвах, че успях да намеря група, с която да танцуваме в тукашното българско училище в Калифорния.
Първоначално бях леко скептично настроен, защото тъкмо бях приет в Първа частна математическа гимназия, където исках да уча математика. Имах много приятели, с които щяхме да учим заедно. Тъкмо щях да бъда в 5-ти клас. Също така исках и да се преместим, защото е съвсем друго място и ще получа възможности, които няма да получа в България.
Образът, който имах за Америка беше изцяло въз основа на филмите, които бях гледал за американските училища и за тукашното общество, но в момента в който се преместих това се промени, защото открих, че живота не е такъв, какъвто се показва по филмите.
Най-напред ме изненада това в училищата, че всички деца бяха много мили, а по филмите понякога показват хора, че са много груби. Аз ходих в 2 училища и всички бяха много мили.
Нямам проблем с ученето, така че и на двете места ми е еднакво лесно.
Освен танците, обичам и математиката. Аз съм състезател по математика още от България. Също така съм състезател и по информатика. Искам да се занимавам с математика, информатика, инженерство..
По математика съм участвал на много Олимпиади. Тази година моят отбор, аз се състезавам към Руското училище по математика, спечелихме 4-то място на отборния кръг в Харвард MIT състезанието. Също така спечелихме 1-во място на Pupple Comet се нарича. В някои седмици се случва да участвам в по 4 състезания, разказва Кристиян.
"Баба Мариана Тагарева и дядо Герорги Тагарев са електроинженери. Те са ме научили на много важни неща. Например четенето. Баба ми ме научи да чета едно лято. Точно преди първи клас и това са ми едни от най-скъпите спомени, защото след като се научих да чета, аз открих света на книгите и съм прочел със сигурност много, много книги.
Аз съм един от най-големите зубрачи в училище, но в моето училище голяма част от децата са зубрачи и обичат да четат и да учат и това е вдъхновяващо. Когато отидем на обяд, ние не си говорим там за социалните медии какво се е случило, кой какво казал на кого, ние си говорим за това, което сме прочели, кои книги четем в момента, какво сме научили в час по математика.
И спорт обичам. Аз тази година се записах да бягам. А също така плувам още от детската градина, тази година реших да се запиша и на лека атлетика.
Веднъж на всеки 2 седмици да се събирам с приятели, да отидем на кино, да ходим в парка да играем футбол, споделя той.
Не си мечтал за Америка, а сега имаш ли американска мечта?
"Мечтата ми е след като завърша училище да работя нещо, което ми доставя удоволствие и което да помогне на хората."
Още по темата в звуковия файл.
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..