Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба "Към небето" за българската авиация и самолетостроене

2
Изложба "Към небето" за българската авиация и самолетостроене
Снимка: Здравка Маслянкова

Легендарните години на българската авиация и самолетостроене са представени в изложбените зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново. Историци и авиомоделисти ни връщат в годините, когато бойната ни авиация е наброявала 602 самолета и вертолета и още преди това, когато българските авиатори са писали световната история като например, че първият нощен полет в историята на Франция е осъществен от български летци и механици, както и че българин е първият пилот, приземил самолет със спрял двигател, за първия боен полет, направен от български летци над Одрин. Експозицията се организира за първи път и представя снимки, факсимилета на документи, диорами и над 40 макета на самолети, летели с българските обозначителни знаци. Изложбата е безплатна за посещение и може да бъде разгледана до 6 юни. 

Изложбата е наречена "Към небето", като един от първите авиационни вестници в България. В тия две думи е заложен онзи заряд, накарал българина да осъществи мечтата на митичния майстор Манол да си направи криле и да се издигне с тях към слънцето, разказва авиомоделистът Стефан Стефанов от Регионалния историческия музей във Велико Търново и член на дружество „Традиция“. Представят се няколко възлови момента.

"Периодите на обновяване на армията с нови самолети – от създаването на аеропланното отделение, по-късно закупуването на съвременните за времето си месершмити и късния период от закупуването на първите реактивни самолети за българската авиация. Към 1.12.1962 г. България е разполагала с 602 бойни самолета – факсимиле от инвентаризационните книги на армията“.

На 29 септември 1961 година Политбюро дава съгласието си Министерството на народната отбраната да купи 150 изтребителя „Миг 17“ и „Миг 15 бис“ и 9 реактивни разузнавателни самолета „ИЛ-28“ с 12 боекомплекта абиобомби и 5 боекомплбекта стрелково-оръдейни боеприпаси, виждаме от факсимиле на документа, представен в експозицията.

В диорама е представено създаването на първия български балон „Солун“ през 1916 година.

"Проектиран в България, изработен с материали в България. Имал е обем около 750 куб. м, можел е да вдигне двама човека на височина до 1200 метра. Бил е привързан, имал е телеграф и телефон и е служил за наблюдение. На диорамата може да се види заедно с балона и станцията за зареждане с водород. Произвеждал се е на място, напомпвал се е в балона и по този начин балонът е летял".

На диорама е и подвигът на поручик Димитър Списаревски по време на Втората световна война, при защитата на София от американските бомбардировки. Със своя самолет Списаревски сваля голям американски бомбардировач като прави таран и жертва себе си, за да забави настъплението на противника и да имат време хората в София да се укрият в скривалищата. До диорамата е поставен и уникален артефакт от Великотърновско, разказва Стефан Стефанов:

"Интересно е парчето от летяща крепост, което е изровено в село Илаков рът. Има разбита такава крепост през 1944 година. Изровихме и бордовият номер на самолета и от коя ескадрила е. Това са самолети, които са нападали Плоещ. Румънците са ги поразили по някакъв начин и  той не е долетял, просто е паднал в околностите на село Илаков рът. Скоро наш познат го изровил в плевнята на дядо си и ни го подари. Това вече е артефакт и можем да го показваме да го видят и други хора“.
Стефан Стефанов представя още една диорама, свързана с авиацията и Велико Търново:

"От една страна е подвиг, от друга страна, погледнато от военните, е въздушно хулиганство. Все пак на 24 май 1932 г. пилотът Петко Попганчев минава под Стамболовия мост. За да се побере в рамките трябваше да бъде в много малък мащаб 1/144 или 1 см отговаря на 1,5 метра от действителния размер. Истинският мост е 87 метра, а тук е само 60 см“.

Диорами и макети се правят изключително трудно, първо, защото трябва да са достоверни, а това изисква перфектна предварителна проучвателска работа. И след това е пипкавата работа с пинсети и под лупа в продължение на месеци, разказва авиомоделистът:

"Някои от моделите ги работят една година. Говорим само за един модел, за самолет, няма нищо друго по него. Като се отвори кабината, вътре всичко е нагласено. Сложени са дребни детайли, за да наподобява истинската кабина. Всяко нещо е различно. Насила хубост не става. Имало е моменти да хвърлиш инструмента и повече от месец не пипваш нищо, защото я няма музата, а после за две нощи тя идва и правиш много повече неща. Това е и желание, и страст. Трябва да ти дойде от вътре“.

Самолетните модели са дело на моделисти от цялата страна в мащаби – от бижутерския 1/72 до свръх подробните 1/32 и 1/16.

Изложбата „Към небето“ е на Регионалния исторически музей-Велико Търново в сътрудничество с „Манта модел клуб“ и Национално дружество “Традиция“- Велико Търново.

След старопрестолния ни град изложбата ще бъде представена в Сухиндол, родното място на пилота Петко Попганчев, очаква се покана и от друг български музей. Предишната изложба на моделистите, посветена на артилерията, обиколи над 10 музея за година и половина и има над 15 хиляди посетители.  

Още по темата в звуковия файл. 
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Спечелете билети за "Алиса в страната на чудесата"

Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..

публикувано на 12.02.25 в 14:37
Ангелина, Мирослав и Васил от

Вълнения и послания в постановката "Клюки от Ада"

Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..

публикувано на 12.02.25 в 13:59
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05