Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Засилва се интересът към благоевградското село Зелен дол

Снимка: Кети Тренчева

Повече от 40 години жителите на благоевградското село Зелен дол чакат нов водопровод. Новият водопровод и почти цялата мрежа в селото вече са подменени от държавното ВиК дружество, което има интерес да намали огромните загуби на вода в Зелен дол и още четири села по пътя към границата с Македония.

Има няколко причини човек да иска да живее в Зелен дол - на пет минути е от областния център Благоевград, международният път за Македония минава наблизо, има промишлена зона, която не замърсява околната среда, спокойно е и много зелено. Има и проблеми, най-вече с инфраструктурата. Но водата е основният. Местните хора не помнят лято без воден режим. С този проблем се зае държавното водно дружество, което подмени почти цялата мрежа и търси решение и за ново водохващане през лятото. Последните дни преди празниците се довърши и основният довеждащ водопровод от резервоара до промишлената зона, при това без да се разкопава селото и международния път. 


"Технологията ми харесва, защото не трябва да разкопаваме частни дворове и главен път. Не трябват разрешителни. С това нещо се подобрява качеството на водата в селото. Елиминират се загубите, които е имало досега. Инфраструктурата на мрежата е по-възрастна от мен – тя е на 40 и повече години. Нормално е да има загуби. Мисля, че лека-полека нещата се подобряват", обясни пред БНР кметът Александър Мановски.

Живеещите в Зелен дол са около 200, посочи той. 

Както в повечето малки населени места, кметът е единственият представител на администрацията. Затова в кабинета му има тример за косене на трева, голям куфар с инструменти, списък за доставки на лекарства за възрастните хора, пакети с храни от БЧК, които трябва да стигнат до нуждаещите се:

"Получавам помощ от част от жителите. Не мога да се оплача. Налага се да се занимавам с доста неща като кмет на село". 

Безработица в Зелен дол няма, но все повече се усеща недостиг на работна ръка и особено на специалисти.

"Имаме поне 20 души от селото, които работят в местни фирми. Работни места има. Нямаме работници". 

Кметът на Зелен дол има надежда, че младите ще се върнат от чужбина, защото интересът към закупуване на къщи и парцели е нараснал сериозно.

"Надявам се през 2025 година окончателно да сме приключили с проблема с водата. Той ни е основният. Миналата година завършихме подмяната на електропреносната мрежа в цялото село. От три години имаме оптичен интернет и телевизия".

Ужасно много се търсят имоти, посочи кметът.

"Имаме започнати четири нови строежа, подготвят се още два. Повечето са млади семейства". 

Александър Мановски

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мила Минева

Мила Минева: Малко партии говорят съдържателно, още по-малко - за бъдещето

Много малко от партиите говорят съдържателно, а още по-малко от тях говорят за бъдещето . В момента, в който започнем да се занимаваме с проблемите, които хората имат, които искат да чуят, адресирани от политиците, тогава може би ще имаме и мобилизация за гласуване. Това коментира пред БНР Мила Минева – преподавател в Катедра "Социология"..

публикувано на 04.10.24 в 09:24
Джейхан Ибрямов

Адвокат за случая "Ибрямов": Възникват съмнения за политическа репресия

"Всяка злоупотреба е опасна. Особено опасна е злоупотребата с наказателното право , защото това е най-тежката форма на държавна репресия. Особено опасен е политическият популизъм в опит да се отговори на обществените очаквания за размерите на наказанията ." Това каза пред БНР адвокат Силвия Петкова, която ще говори за употребата на..

публикувано на 04.10.24 в 09:16
АМ

50 години от първата копка на АМ "Хемус"

На 4 октомври 1974 г. започва строителството на АМ „Хемус“. Първа копка прави председателят на Държавния съвет и първи секретар на ЦК на БКП Тодор Живков край село Яна (Софийско). Това е и ден първи изобщо от началото на изграждането на автомагистрални пътища в България. Началото на същинското строителство е предшествано от три години предварителни..

публикувано на 04.10.24 в 08:53
Снимката е илюстративна

Интензивен трафик на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция

Интензивен е трафикът на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция, показват данните към 6:00 часа тази сутрин на Главната дирекция "Гранична полиция" на МВР. Това съобщи БТА. На границата с Румъния движението е натоварено на ГКПП ''Кардам'' и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили. Поради извършване на основен ремонт на българския..

публикувано на 04.10.24 в 08:34

Доц. Боян Хаджиев: Израел няма интерес от ескалация и пряк конфликт с Иран

"За съжаление, светът не е свят на хората, той е свят на геополитиката, на политическия реализъм. Първата жертва е истината. Втората жертва е цивилното население ". Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в коментар за конфликта в Близкия изток. Според него Израел нямат интерес от..

публикувано на 04.10.24 в 08:10

С почти 1000 т повече розово масло е произведено у нас спрямо миналата година

10 335 т розов цвят са произведени у нас тази година, което е с почти 1000 т повече спрямо миналогодишната реколта - отчитат от Консултативният съвет по маслодайна роза. В България има регистрирани близо 3 000 розопроизводители, 53 са дестилериите на розово масло, с годишен капацитет за преработка на повече от 15 000 тона розов цвят...

публикувано на 04.10.24 в 08:09
Весела Банова

Весела Банова: Вече няма деца, на които животът да минава в институция

Развитието на социалните услуги за деца и семейства е едно от постиженията ни в последните десетилетия. Тези социални услуги са многобройни към ден днешен, достъпни за всички родители в страната. Този коментар направи в интервю за БНР психологът Весела Банова, основател на Сдружение "Дете и пространство". Сдружението отбелязва своята..

публикувано на 04.10.24 в 08:00