Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БПЦ почита паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий

Икона Св.Св.Кирил и Методий, РИМ-В.Търново
Снимка: Красимир Мартинов

Българската православна църква почита паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий. В епархиите в цялата страна ще бъдат отслужени празнични литургии.

Двамата братя са канонизирани като светци в края на девети век за превода и популяризирането на Библията и за разпространяване на християнството сред славяните.

 Първите сведения за празника са на Неофит Рилски от 1852 г. През 1857 година Денят на светите братя е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград. Година по-късно този ден е отпразнуван и в Пловдив.

Заслугата да се запазим като народ със свой език е на двамата равноапостоли , каза отец Георги от храм "Свети Пантелеймон" в Самоков.

"С право се гордеем, че и ние сме дали нещо на света. Всичко това дължим най-вече на безсмъртното дело на Светите братя Кирил и Методий. Богослужението, свързано и със Светата литургия, и се възпяват Светите братя, Светата Троица, Господ, и се отдава почит на делото на създателите на писмеността ни. Затова Църквата няма как да не е свързана дълбоко с тях, тоест и те са Църквата, защото тогава, по онова време, те създават писмеността и разпространяват първо Словото Божие. Хората да посетят храмовете, да се помолят, да въздадат слава на Господ, да благодарят на Бог, че ни е дал такива равноапостолни учители, които са ни запазили като народ, защото един народ без своя език просто пропада, нищо не е", допълни отец Георги.

Храмов празник днес има катедралата в Ловеч. Председателят на храма отец Михаил Ковачев подчерта, че освен създатели на славянската писменост, те са и мисионери и проповедници.

"Нашите славянски Първоучители са покровители на нашия българки народ, на нашата Родина, на нашата Православна църква. Те са тези, на които ние дължим съкровището на православната вяра, съкровището на нашата славянска писменост, култура.

Светите братя Кирил и Методий са съставили славянската азбука с една цел - за да можем ние да четем Светото Евангелие на роден език, тоест, за да бъде открит пред нас пътят на Спасението", каза отец Михаил.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов отговори на Пеевски: Следващата седмица ще беседваме по управленската програма

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отвърна на Делян Пеевски и обяви, че управленската програма на правителството е готова и ще бъде представена следващата седмица. "Търпението е най важното качество на мъжа. Това, което има право да го кажа, ние трябва да имаме програма на мнозинството, което да стъпва на програма на правителството до края на тази..

публикувано на 08.05.25 в 12:28
Британският кораб Prince of Wales

ФТ: Пентагонът иска британските военни да се фокусират повече върху Европа и по-малко върху Азия

Пентагонът иска британските военни да се фокусират повече върху Европа и по-малко върху Азия, което е голяма промяна в политиката от администрацията на Байдън, която настояваше европейските съюзници да засилят активността си в Индо-тихоокеанския регион, за да изпратят силен сигнал към Китай, пише "Файненшъл таймс". Елбридж Колби,..

публикувано на 08.05.25 в 12:25

ЕК за казуса с българския Ф-16: Твърдения за саботаж трябва да се основават на доказателства

"Твърденията за саботаж или чуждестранна намеса във връзка с инцидента с получения от България изтребител Ф-16 трябва да бъдат взети сериозно и когато се повдигат, да се разискват чрез подходящите канали и основават на потвърдени доказателства". Това заяви за БНР говорителят на Европейската комисия Тома Рение. "Ние приветстваме поясненията..

публикувано на 08.05.25 в 12:15

8 май – Световен ден на магарето

От 2018 г. 8 май е обявен за Световен ден на магарето. Идеята е на д-р Абдул Разик Какар, от Североизточен Белуджистан – Пакистан. Основният обект на неговите научни изследвания е камилата. В интервю за Радио България през 2021 г. д-р Разик написа: "Докато проучвах камилите разбрах, че магарето има важна роля като работно животно, издръжливо при..

публикувано на 08.05.25 в 12:08
Александър Вучич при пристигането си в Москва.

Вучич в Москва: Готов съм за всякакви "наказания" от ЕС

Сръбският президент Александър Вучич, който е в Русия по случай Парада на победата, заяви след пристигането си, че Белград няма да пострада от посещението му в Москва и разговорите с руския лидер Владимир Путин и е готов да приеме всякакви "наказания" от Европейския съюз, предаде сръбската телевизия РТС, цитирана от БТА. Президентът на..

публикувано на 08.05.25 в 11:54

ФНИ отличи проект на Соня Георгиева сред най-добрите в сферата на обществените науки

Соня Георгиева е главен асистент в Института за икономически изследвания към БАН. Тя е ръководител на научен проект "Фискални и монетарни инструменти за регулиране на неопределеност в икономиката", финансиран от Фонд "Научни изследвания" по конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания на млади учени и постдокторанти. Проектът беше..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Протест срещу ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу.

Близо 160 000 души на протест в подкрепа на Имамоглу в Истанбул

Близо 160 000 души участваха снощи в поредния протест в подкрепа на арестувания кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, предаде БТА. Проявата беше четвъртият пореден митинг от протестите, които основната опозиционна Народно републиканска партия (НРП) организира всяка сряда в определен квартал срещу арестуването на кмета на мегаполиса Екрем Имамоглу..

публикувано на 08.05.25 в 11:38