Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде е мястото на критиката днес?

| Интервю

Фондация "Ново архитектурно наследство" по инициатива на Гьоте-институт България кани утре на предизвикателна дискусия, озаглавена "#HUBAVOE". Цикълът от лекции, които започнаха през март, се фокусира върху отношението между архитектурата, медиите и обществото

"С този цикъл ние се опитваме да извадим архитектурата малко по-видимо в центъра на най-актуалните дебати на времето ни, включително политически, включително хуманитарни и културни, защото те всички неминуемо оказват влияние на архитектурата. Дори тя да се опитва да се капсулира, няма как да не реагира на тях", обясни пред БНР арх. Анета Василева, която задава предизвикателен въпрос като тема на дискусията, а именно "Напоследък да сте ритали сграда?". 

"Архитектурата, която досега винаги е страняла от големите разговори за критика, култура и т.н., подава ръка и се опитва да сблъска мненията на всички останали изкуства. Утре вечер в разговора за критика ще си говорим от гледната точка на дизайна, на литературата, на киното, на визуалните изкуства. За мен това е много важно - да се случва този разговор между отделните балони". 

Бояна Гяурова; Снимка: Ирина Недева
В предаването "Хоризонт до обед" Бояна Гяурова, чийто фокус е дизайна, отбеляза, че в България липсва въобще дискусия на тема дизайн

"Много често той дори не е включен в културната сфера, във визуалните изкуства. С нашата организация от години се борим в тази посока - той да стане част от дискурса. Надяваме се да извоюваме място на дизайна в сферата на културната критика и въобще на този разговор - за съвременна култура".

Според писателя Ангел Игов литературната критика загива:

"В предишни десетилетия тя е била доста мощна и видима в България. Може би затова сега ни става по-ясно и видимо нейното отстъпление. Опасявам се, че и в другите културни полета отстъплението на критиката е не по-малко". 

Мнението на Ангел Игов е, че основната причина е в упадъка на големите медии.

По думите на Бояна Гяурова проблемът идва от липсата на достатъчно медии в сферата на културата. Дори в съществуващите медии вече е сложно да намериш редактор, журналист, който да отговаря само за култура, добави тя и подчерта, че при първата чистка на журналисти са именно културните теми. Тя отбеляза ролята на независимия сектор. По думите ѝ проблемът при него е, че обсегът му е по-малък. 

Арх. Василева се съгласи, че медийната среда до голяма степен оказва влияние върху състоянието на критиката не само в България, но и глобално. Като друг проблем тя посочи, че живеем в свят, в който има криза на доверието в експертността

"За мен критиката е история на съвременността. Ние като историци на времето трябва да се опитаме да я напишем в ситуация на променен пазар, социални медии, на променени медии, на криза в експертността".

Без критиката връзките в системите на архитектурата, музиката, литературата се разпадат и се озоваваме в ситуация, в която в България се пишат и издават книги, но дали имаме литература като мрежа и система започва да стои под въпрос, каза в заключение писателят Ангел Игов. 

Цялото интервю на Ирина Недева с арх. Анета Василева, Бояна Гяурова и Ангел Игов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Обединеното кралство забрани "Палестинско действие" като терористична организация

В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест.  Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..

публикувано на 02.07.25 в 22:00

Азербайджанци у нас осъдиха смъртта на граждани от азерски произход в Екатеринбург

Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..

публикувано на 02.07.25 в 21:50

Младите лекари очакват одобрен законопроект за заплащането на труда им до края на юли

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..

публикувано на 02.07.25 в 21:46

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55
Илие Боложан

Румъния вдига данъци и такси

Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..

публикувано на 02.07.25 в 19:42