Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богомил Николов: Държавата се е отдръпнала, оставени сме сами срещу мобилните оператори

| Интервю
Богомил Николов
Снимка: БГНЕС

Изначално начинът на сключване на договори с мобилните оператори е порочен, заяви пред БНР Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители". 

По думите му в повечето случаи хората не знаят какво подписват:

"Това, което служителят е отбелязал в неговия монитор, остава невидимо за вас. Преди да се разделите, в някои случаи, ако имате късмет, служителят може да ви разпечата копие, но в повечето случаи - не. В най-добрия случай може да си прочетете договора вкъщи, ако ви е изпратен по електронна поща или е достъпен в профил на оператора". 

"Мобилните оператори, освен мобилната услуга, вече продават и предлагат най-различни допълнителни странични услуги - нямам предвид само кабелна телевизия и интернет, но и все по-неочаквани продукти като застраховки за пътуване в чужбина. Аз почти съм готов да се обзаложа, че въпрос на време е, след либерализацията на пазара, да започнат да продават и електроенергия - не бих се учудил. Трябва да сме изключително внимателни по отношение на тези допълнителни услуги", подчерта Николов в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

По думите му договорът може да крие допълнителни услуги и клаузи, които се активират при различни условияСпоред него за да не знае един клиент, че има такава услуга, то единственото възможно обяснение е тя да е била активирана заедно с преподписване или сключване на договор.
 
Ако човек не е бдителен, може да се окаже, че дължи 2 лв. на ден при пътуване в Европа или 5 лв. на ден извън Европа, предупреди Богомил Николов. Той подчерта, че здравните застраховки на пазара имат доста по-ниски цени - от порядъка на 1 лв. на ден. 

Според него разваляне на договора не е особено добра опция за потребителя, защото ще се дължат обезщетения. Държавата се е отдръпнала, оставени сме сами срещу тези големи и силни компании, констатира Николов и обобщи:

"Когато си силен, можеш да си позволяваш най-различни неща".

По думите му когато имаме само 3 опции за избор на мобилен оператор, вероятността да получим приличащи си оферти е много голяма. Според него решението е повече конкуренция. "Мечтая си за 4-ти или 5-и оператор, който ще предлага необвързващи със срок договори". 

Богомил Николов смята, че най-реалистичната опция е виртуални мобилни оператори. Такива в България няма, защото трите съществуващи оператора в страната не желаят да споделят мрежата си и да допуснат конкуренция, обясни той. Според него единственият, който може да повлияе на това, е държавата посредством нейните регулаторни функции.

"Хоризонт" отправи запитване и до мобилните оператори за застраховките при пътуване в чужбина и как клаузите се активират. За момента отговор не е получен. 

Цялото интервю на Валерия Николова с Богомил Николов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46