Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Импровизацията е вдъхновение в реално време"

Златин Цветков за импровизацията в театъра и за театъра на импровизацията

Златин Цветков
Снимка: Мая Данчева

Виола Сполин е създателят на съвременната театрална импровизация. Корените на съвременната театрална импровизация се откриват още през трети век преди новата ера. Кратки комедийни постановки, които се играели след края на някоя гръцка драма. Ренесансът пък ражда комедия дел арте, завладяла цяла Европа. Пътуващи артисти в архетипни роли тръгвали на път без написан диалог и импровизирали в зависимост от публиката. За съжаление, 18 век слага край на тази актьорска вариабилност и импровизацията остава само учебен метод.

Съвременният импровизационен театър не се ражда точно като такъв. Ролята му е друга. По времето на Голямата депресия в Америка, Виола Сполин помагала на емигрантски семейства да се адаптират и да научат езика. Това ставало по-лесно през призмата на драматургични произведения. 

Тази практика се оказала толкова успешна, че през 1930 та година нейните ученици изнасяли представления, а импровизацията трайно се качила на американската театрална сцена

Златин Цветков e oсновател на Шизи импро театър, който предлага  нов начин за забавление и себеразвитие чрез доверие спонтанност и адаптивност. 

Златин Цветков събира трупата на театъра с кастинг през 2012 та, а през следващата година се появява и спонтанното комедийно съдържание, според принципите на импровизационния театър.

"Нашият театър залага на автентичност, в който участниците се вдъхновяват един друг, за да успеят. Актьорите се радват на успеха си един на друг, помагат си един на друг, за да успеят. 

Импровизацията е вдъхновение в реално време. Това е начин на виждане към света, така че да си отворен към другия и да се вдъхновяваш от него. Това са група хора, които излизат на сцената, нямат предпазни въжета, няма мрежа, която да спаси участниците от провала и цялото обучение, цялата ни работа, целият ни живот е свързан с този вид театър, разказа още Цветков.

"Ние сме обратното на това, което казват - "Съсипаха я тая държава!", защото ние сме тези, които казваме - "Да, дай да видим как да си помогнем!"


"ШиЗи Импро Театър" обогатява комедийния пейзаж в България чрез импровизационни методи, отключващи създаването на спонтанни произведения. 

Ние сме общност от импровизатори, които прилагат и усъвършенстват най-новите световни практики в екипното творчество, основано на доверие, спонтанност и гъвкавост." 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31