Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейските региони с добре образовано население показват по-високи нива на политическа активност

Проф. Румяна Стоилова: По-голямото доверие на хората в социалните медии показва разочарование от институциите

У нас 20% по-малко ще гласуват на изборите за ЕП в сравнение със страните от Европа

| Интервю
Румяна Стоилова
Снимка: БГНЕС

Недоверието към институциите и разочарованието от демокрацията са по-големи в целия регион на Централна и Източна Европа, включително Гърция и Италия. Това е червена лампичка и трябват повече усилия, за да се преодолее тази ситуация.

Това препоръча проф. Румяна Стоилова, председател на Българската асоциация на социологическите агенции, в интервю пред БНР. 

В предаването "12+3" тя коментира доклада от европейско социално проучване, публикуван преди дни.

"Знаем причините за недоверието. Една от тях са всички тези сигнали за корупция, които остават без последствия. Корупция има и на други места, но когато не следват действия да минимизират риска от следващи действия, това действа разочароващо за избирателите. Не случайно се набляга и на съдебната реформа. Тя е във фокуса на политиците, но остава неоценена от обществото и говореното единствено за корупция не води до съществени резултати", каза проф. Стоилова.

Докладът разкрива значителни различия в политическата ангажираност в европейските региони. Тези с добре образовано население показват по-високи нива на политическа активност. Резултатите показват различия в институционалното недоверие в различни региони. В скандинавските има по-ниски нива на недоверие, отколкото в континенталните страни и източноевропейските и средиземноморските.

Изследването се провежда над 20 години и обхваща Европа, не само страни от ЕС, и България участва. 

Недоверието е и резултат от преминалата криза от Covid-19.

"Когато индивидуалните усилия не са достатъчни за справяне с криза, нараства необходимостта държавата да се намеси. Разочарованието по времето на пандемията в страните с по-твърди мерки нараства", обясни проф. Стоилова.

Тя сподели, че трябва да се обърне внимание на политическите препоръки в доклада, "защото имаме проблем с недоверието и разочарованието".

"Едно от тях е да се намали разделението в обществото, а в българското то е значително структурно и на ниво нагласи. Така че, когато се говори, да се имат предвид различните социални слоеве, техните нагласи. Създаването на повече работни места, увеличаване на възможностите на младите хора и за по-добро образование, защото в кризи те са по-уязвими. И когато не намират подкрепа в преходите, недоверието им нараства. Недостигът на детски градини няма как да не увеличи недоверието в управляващите", предупреди проф. Стоилова.

Тя коментира, че на базата на проучването е направен извод, че хората, които разчитат повече на социалните медии, показва, че те са с по-голямо недоверие към институциите и се виждат непредставени в управлението на страната.

За предстоящите избори на 9 юни проф. Стоилова се позова на изследване на Евробарометър от пролетта на 2024 г.

"Лично ме притеснява, че вероятността да гласуват в евроизборите е близо 20 пункта по-ниска от тази за страните от ЕС", сподели тя.

И посочи: 

"Приоритети на българските граждани пред евроизборите са - борбата срещу бедността и социалното изключване, подкрепа за икономиката и работни места, здравеопазване и едва на четвърто място е бъдещето на Европа. Когато гражданите не виждат в дебата за тези приоритети, логично е, че ще е ниска заинтересоваността". 

Председателят на Българската асоциация на социологическите агенции препоръча добре да се следят няколко социологически агенции, 6, които правят изследвания за нагласите на гражданите за 9 юни. И припомни, че всяка агенция трябва да посочва кой е поръчал изследването, каква е представителната извадка, периода и метода. Вече има агенции, които не посочват поръчителя, а друга е с по-малка извадка.

"Нараства делът на отговорилите, че ще гласуват за други партии, които не са парламентарно представени. Това означава, че има потенциал да влязат в НС, но и риск да не влязат", коментира проф. Стоилова.

"Повечето политически партии поръчват изследвания, което е добре, защото освен рейтинги, им дават важна информация за пулса на обществото", допълни тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Велико Търново тръгна поклонническият поход "Светият път"

От Велико Търново започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на Свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За седма година поклонниците ще извървят близо 700 километра по пътя на мощите на закрилника на българския народ Свети Йоан Рилски. "Ние правим поклонническо..

публикувано на 01.07.25 в 13:30

Росен Стоянов: Имаме героизиране на Кирил Петков и не се пита, защо само той подаде оставка

Примерът на Христо Иванов с оставката беше показателен и трябваше да бъде заразен, и Асен Василев и  Кирил Петков да подадат оставки, когато загубиха около 300 000 човека на изборите. Те не го направиха, намериха си оправдание, коментира проф. Росен Стоянов, експерт по политически комуникации, в интервю пред БНР. "При други политически..

публикувано на 01.07.25 в 13:27

Отново воден режим в монтанското село Горна Вереница

Жителите на монтанското село Горна Вереница отново са на воден режим. Проблемът с водата е от години, разказаха местни жители. Горна Вереница е първото населено място в област Монтана, което е с нарушено водоподаване това лято. През лятото жителите на село Горна Вереница, община Монтана, са на воден режим. Със заповед на кмета на..

публикувано на 01.07.25 в 13:22

Започва приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г.

От днес започва приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г. Документите ще могат да се подават в дирекциите "Социално подпомагане" до 31 октомври. Целевите средства се отпускат за период от пет месеца - от 1 ноември 2025 г. до 31 март 2026 г.  Все още не е определен размерът на помощта за новия отоплителен..

публикувано на 01.07.25 в 13:09

Какво се случва с откраднатите на Острова коли?

"Истината какво се случва с откраднатите автомобили във Великобритания", така е озаглавена втора поредна статия в "Мейл онлайн" по въпроса, в която отново фигурира името на България като дестинация за продажба на части или транзитен пункт за контрабанден внос в Русия, заобикаляйки санкциите. Във Великобритания: Части от крадени коли се..

публикувано на 01.07.25 в 12:59

Прокуратурата и ГДБОП разбиха международен канал за пране на пари и данъчни измами

Прокуратурата и ГДБОП разбиха част от международен канал за пране на пари и данъчни измами, който е действал и на територията на България. Той е бил ръководен от украинци, които са имали и българско гражданство. В канала са били замесени и четирима българи. Набирани са били лица с нисък статус от Ботевград, София и Ловеч, на чиито имена са..

публикувано на 01.07.25 в 12:34
Външните министри на Сърбия и Унгария Марко Джурич и Петер Сиярто.

Белград и Будапеща: Режисираните опити за сваляне на властта няма да успеят

"Режисираните опити за сваляне на властта" няма да имат успех, се казва в изявление на външните министри на Сърбия и Унгария. Марко Джурич и Петер Сиярто се срещнаха в Сегед. Според Джурич има значителни паралели между това, което се случва през последните дни по улиците на столиците на Сърбия и Унгария и двете правителства ще останат "рамо..

публикувано на 01.07.25 в 12:30