Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиците да си национализират хлебопроизводството и да си определят надценката

Михаил Кръстев: Реалистично е България да влезе в еврозоната на 1 януари 2026 г.

"Кризата с парите за пенсиите придобива апокалиптичен характер"

| Интервю
Михаил Кръстев
Снимка: Юлияна Корнажева

Категоричен провал на политическата класа за присъединяването на България в еврозоната. В продължение на близо 10 години ние изпълнявахме всички критерии за присъединяване, най-вече за нивото на бюджетния дефицит и нивото на инфлацията.

Това е оценката на икономическия анализатор Михаил Кръстев в интервю пред БНР.

"В последните 4 години, които бяха ключови за фискалната политика,  последният редовен кабинет на ГЕРБ, както и следващите правителства, провеждаха фискална политика, която беше проинфлационна. Нивата на инфлация в България са достатъчно високи, така че на този етап не можем да се присъединим към еврозоната", прогнозира той.

Според него ще се направи опит за постигане на механизъм за ценова стабилност до края на 2024 г. с цел през 2025 г. да се присъединим към еврозоната, "но това е непосилна задача, защото по средата на годината би предизвикало данъчен хаос - в рамките на данъчната кампания да се преминава към превалутиране".

"Реалистичната дата за присъединяване към еврозоната е януари 2026 г., при положение че изпълним всички критерии", твърди Михаил Кръстев.

И обясни, че не е на същото мнение като управителя на БНБ и икономическия министър, които твърдят, че България може да изпълни условията до края на тази година за присъединяване към еврозоната.

"Притесненията са, че можем да взимаме заден период за отчитане. Ако искаме да се присъединим към средата на 2025-а или началото на 2026-а, ще се гледа вече бюджетният дефицит не за 2023-та, а съответно за 2024-та. А в бюджета за 2024 г., няма да назовавам от кои е подкрепен - над 180 депутати, е заложен абсолютният максимум на бюджетен дефицит от 3%. Имаме неизпълнение от страна на приходната част на бюджета и съответно опасения, че може да се стигне до свръхдефицит. Ние сме по-близо до процедура на свръхдефицит от страна на ЕК, отколкото до покриване на критериите за присъединяване към еврозоната", предупреди икономическият анализатор.

И препоръча: 

"Фискалната политика на България трябва да бъде консервативна, да е без дефицит, дори може да се говори за излишъци, но не големи. И големите излишъци не са хубави, защото показват, че бюджетът не е сметнат както трябва. Трябва да не се водят проинфлационни политики и да не се дотира потреблението". 

Надценката на хляба я определи като "шизофренично е да се облекчава секторът чрез отмяна на ДДС след това да се поставя надценка": 

"Очевидно в главите на политиците икономиката се превръща в политически контролиран инструмент според техните настроения. В този дух бих им препоръчал да национализират хлебопроизводството и да си определят надценката". 

За пенсиите Кръстев коментира: 

"Кризата с парите за пенсиите е заложена в модела за пенсионно осигуряване, който няма как да заобиколим, тъй като сме социална държава, но придобива апокалиптичен характер заради политическите решения през тези 4 години - шоково да се увеличат парите за пенсии. Бюджетът на НОИ за 2019-а беше около 10 млрд. лева, а в момента минава 20 млрд. лева. Но българските пенсионери не са забогатели двойно, естествено заради инфлацията, която изяжда тези увеличения. Стигаме до момента, че 1% от увеличението се изчислява над 100 млн. лева. Толкова набъбна бюджетът, без да е съобразено с реалния растеж на икономиката. И политиците се чудят как да заобиколят нещо, което са създали сами". 

Цялото интервю чуйте на звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на Федералния резерв на САЩ

САЩ се отказват от едноцентовите монети

След повече от 230 години Съединените щати се отказват от едноцентовите монети, съобщава БТА, като цитира германското списание "Шпигел". От догодина "пенитата" вече няма да се пускат в обращение, като последната поръчка за заготовки на монети вече е направена. Спирането на най-малката американска монета, изработена от сплав от цинк и мед,..

публикувано на 25.05.25 в 14:02

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница - за вторник е насрочена среща с представители на фондация "За доброто", която събира средства по реализацията на проекта "Светулка", каза за БНР кметът на града Първан Дангов. За цялостния ремонт на отделението са необходими около 650 хил. лева, набирането на средствата..

публикувано на 25.05.25 в 13:36

Над 100 ракети са изстреляни по градоносния облак над Сливенско и Ямболско

Директорът на сливенския полигон за борба с градушките Даниела Мушкова обяви, че само от тяхната площадка са били изстреляни над 100 ракети по градоносния облак, валежът от който причини щети в Сливенска и Ямболска област. Според нея направено е било всичко възможно за неутрализиране на облака, но явлението е било с голяма интензивност...

публикувано на 25.05.25 в 13:27
Освободени руски военнопленници.

Киев и Русия размениха по 303 военнопленници

Близо 300 дрона и около 70 ракети е използвала Русия при атаките срещу Украйна тази нощ. 12 души са загинали и над 60 са били ранени. Трима души са загинали и 10 са били ранени в Киевска област, съобщи областният управител Микола Калашник. 11 души са пострадали при атаките в Киев. Нанесени са щети на граждански обекти в три района на..

публикувано на 25.05.25 в 13:05

Водата в Серес е замърсена, властите осигуриха цистерни с чиста

Властите в гръцкия град Серес осигуриха цистерни с вода за над 2 хиляди домакинство заради замърсяване на питейната вода. Водата в област Серес е с високи показатели на уран и властите забраниха използването ѝ за пиене и битови нужди. Запечатаха над 15 хиляди чешми и хората са принудени да ползват минерална вода, което обаче е много скъпо,..

публикувано на 25.05.25 в 12:58
Кръстю Кръстев

Кръстю Кръстев: Най-важното е да си говорим и да искаме да се разберем

Най-важното е да си говорим и да искаме да се разберем . Това каза пред БНР Кръстю Кръстев, артистичен директор на Пловдивския драматичен театър "Николай Масалитинов". "И както каза Захари Карабашлиев, културата е нашата отбрана. Да, тя е основополагаща в народността ни, във всичко, наречено България. И съм убеден, че всички знаят това, всички - и..

публикувано на 25.05.25 в 12:56

Счупени прозорци и щети за земеделската продукция след градушките в Сливенско

Градушки нанесоха поражения в Сливенско и Ямболско. Колкото орех са били големи зърната на снощната градушка в община Нова Загора. Обявено е частично бедствено положение за селата Бял кладенец, Пет могили и Новоселец, където има щети по имоти. В момента се правят огледи на щетите в селата, обяви пред БНР кметът на община Нова Загора Галя..

публикувано на 25.05.25 в 12:36