Категоричен провал на политическата класа за присъединяването на България в еврозоната. В продължение на близо 10 години ние изпълнявахме всички критерии за присъединяване, най-вече за нивото на бюджетния дефицит и нивото на инфлацията.
Това е оценката на икономическия анализатор Михаил Кръстев в интервю пред БНР.
"В последните 4 години, които бяха ключови за фискалната политика, последният редовен кабинет на ГЕРБ, както и следващите правителства, провеждаха фискална политика, която беше проинфлационна. Нивата на инфлация в България са достатъчно високи, така че на този етап не можем да се присъединим към еврозоната", прогнозира той.
Според него ще се направи опит за постигане на механизъм за ценова стабилност до края на 2024 г. с цел през 2025 г. да се присъединим към еврозоната, "но това е непосилна задача, защото по средата на годината би предизвикало данъчен хаос - в рамките на данъчната кампания да се преминава към превалутиране".
"Реалистичната дата за присъединяване към еврозоната е януари 2026 г., при положение че изпълним всички критерии", твърди Михаил Кръстев.
И обясни, че не е на същото мнение като управителя на БНБ и икономическия министър, които твърдят, че България може да изпълни условията до края на тази година за присъединяване към еврозоната.
"Притесненията са, че можем да взимаме заден период за отчитане. Ако искаме да се присъединим към средата на 2025-а или началото на 2026-а, ще се гледа вече бюджетният дефицит не за 2023-та, а съответно за 2024-та. А в бюджета за 2024 г., няма да назовавам от кои е подкрепен - над 180 депутати, е заложен абсолютният максимум на бюджетен дефицит от 3%. Имаме неизпълнение от страна на приходната част на бюджета и съответно опасения, че може да се стигне до свръхдефицит. Ние сме по-близо до процедура на свръхдефицит от страна на ЕК, отколкото до покриване на критериите за присъединяване към еврозоната", предупреди икономическият анализатор.
И препоръча:
"Фискалната политика на България трябва да бъде консервативна, да е без дефицит, дори може да се говори за излишъци, но не големи. И големите излишъци не са хубави, защото показват, че бюджетът не е сметнат както трябва. Трябва да не се водят проинфлационни политики и да не се дотира потреблението".
Надценката на хляба я определи като "шизофренично е да се облекчава секторът чрез отмяна на ДДС след това да се поставя надценка":
"Очевидно в главите на политиците икономиката се превръща в политически контролиран инструмент според техните настроения. В този дух бих им препоръчал да национализират хлебопроизводството и да си определят надценката".
За пенсиите Кръстев коментира:
"Кризата с парите за пенсиите е заложена в модела за пенсионно осигуряване, който няма как да заобиколим, тъй като сме социална държава, но придобива апокалиптичен характер заради политическите решения през тези 4 години - шоково да се увеличат парите за пенсии. Бюджетът на НОИ за 2019-а беше около 10 млрд. лева, а в момента минава 20 млрд. лева. Но българските пенсионери не са забогатели двойно, естествено заради инфлацията, която изяжда тези увеличения. Стигаме до момента, че 1% от увеличението се изчислява над 100 млн. лева. Толкова набъбна бюджетът, без да е съобразено с реалния растеж на икономиката. И политиците се чудят как да заобиколят нещо, което са създали сами".
Цялото интервю чуйте на звуковия файл.Британският парламент ще заседава извънредно в утрешния съботен ден, за да могат политиците да обсъдят извънреден закон за спасяването на стоманодобивния концерн "Бритиш стийл" в град Скънторп. Правителствен източник заяви, че управляващите се стремят "да поемат контрол" над компанията, след като нейният китайски собственик обяви, че нейните..
Книгата на Джей Ди Ванс представя една различна Америка . Това посочи пред БНР проф. Александър Сивилов, издател на книгата на американския вицепрезидент - "Елегия за планинците". "Животът на Джей Ди Ванс тръгва от семейство, което е изключително ужасно като положение в обществото - майка му е наркоманка, а Ванс е отгледан от баба му и дядо му...
Руският външен министър Сергей Лавров разкритикува остро политиците от Европейския съюз на фона на сближаването между Кремъл и новата администрация на САЩ, предаде ДПА. Лавров заяви пред руски информационни агенции, че германската външна министърка Аналена Бербок, върховната представителка на ЕС по въпросите на външните работи и сигурността..
Първата в България езикова гимназия "Екзарх Йосиф Първи“ в Ловеч отбеляза своята 75-годишнина с тържествена церемония и пиесата "Женитба“ на Готол, поставена от учениците. Ловешката езикова гимназия е наследник на Американския колеж в града, а от 15 февруари 1950 година е със статут на първата в България гимназия за чужди езици. Днес в..
Две от работилниците в Етнографския музей "Етър" край Габрово остават статични, след като и на последния конкурс не се явиха майстори с желание да ги заемат. Вече 60 години на чаршията в комплекса на открито се демонстрират характерните за района занаяти. Коларо-железарската и бакърджийската работилница на чаршията в "Етъра" остават статични след..
Американският пратеник в Русия Стив Уиткоф ще се срещне с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург, обяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. ТАСС предава, че двамата ще обсъдят "урегулирането" на конфликта в Украйна, но че не би следвало да се очаква голям пробив в мирните преговори. Това е поредна визита на Уиткоф в Русия след..
Жители на столичния квартал "Слатина" излязоха на протест пред сградата на Столичната община с настояване да отвори врати читалище "Отец Паисий – 2023". Жители на района са участвали в строежа на сградата с дарения и труд, посочи един от протестиращите - Юлиян Андреев, който спомена и причините, заради които читалището не работи: "Измамното..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..