Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви екологично чисти източници на енергия използват в Израел

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Почти една трета от енергията добивана в Израел е произведена чрез соларни батерии. В пустинната Негев има огромна слънчева електростанция, в която има батерии, които директно трансформират слънчевите лъчи в електроенергия, а има и кула, в която се затопля течност от небесното светило, от която се добива електроенергия като при ТЕЦ, (за разлика от соларните батерии, които през нощта или в облачно време не работят, те произвеждат пред цялото денонощие).

В последно време са особено популярните фотоволтаични батерии, инсталирани край полетата, засадени с различни селскостопански култури и произведената на място енергия е насочена за задоволяване на нуждите на самата ферма или плантация. Над изкуствените езера, през топлите месеци се "разстилат" соларни батерии, които утилизират слънчевите лъчи, а и пазят водата от свръх изпаряване. Има и проблем: внасяните от Китай слънчеви батерии са тежки и използват метал и стъкло. Те ги правят потенциални замърсители на природата, веднага щом престанат да бъдат ползвани. 

В Израел са изработени соларни панели, които са 10 пъти по-леки от китайските и са много по- удобни за ползване дори при неравна повърхност.

"Когато се говори за екологично чисти източници на енергия, на първо място учените поставят слънчевата, тази от морските вълни и от вятъра. Още миналия век са изобретени начини за използването им. Но до скоро те бяха единствени и неизменни. Освен, че са морално остарели от техническа гледна точка, често те са част от замърсяването на природа, а и заемат големи площи, които могат да бъдат използвани в земеделието. 

Така се роди нашата идея да ги заменим с леки - тежащи по 3 килограма. Гъвкави са. В ранна пролет мнозина от притежателки и ги разпъват на покривите си, ( защото батериите ни могат да се свиват на руло и да се съхраняват през зимата или при неблагоприятни условия). Приличащи на килимчета, могат да се нагодят, ако площта под тях не е гладка. Така огромните полета на градските покриви ще могат да станат най-големите електроцентрали. 

Мислим ,че скоро поне една четвърт от електроенергията, употребявана във всеки дом ще може да се добива на място - от слънчевите батерии на покрива. Поддръжката им е значително по-лесна от стария вид. Евтини са. Има и още плюсове. В Израел парниците се използват не толкова за да се произвеждат зеленчуци или ягоди , например, през зимата, колкото да се отглежда селскостопанска продукция в горещите летни дни. Панелите осигуряват необходимата сянка, за да не изсъхват стеблата и листата, а в същото време използват слънчевите лъчите за енергия. Създадохме и панели-шамандури. Те покриват част от водните площи, не никога изцяло. В езерата и водоемите живеят различни животински и растителни видове, които се нуждаят от слънчева светлина, каза за БНР  един от изобретателките Ноа Арони. 

"Работим за олекотяване и на тези батерии. Само така те ще станат подходящи за инсталиране на покривите на автомобилите и получаваната по времена пътуването соларна и ветрова енергия (без перки, а на друг принцип) ще бъдат използвани вместо гориво. Въпросът е какво би станало с панелите при катастрофи. Всичко това в момента се изследва. За някои от показателите вече имаме резултати, други все още не са готови.

Създадохме няколко експериментални предприятия, които изготвят тези панели. Ако успеем да намерим оптимално решение, няма да сме толкова зависими от най-голямата производителка на старият вид слънчеви панели - Китай. Но нашите заводи в град Йокнеам, в северен Израел не могат да задоволят потребностите на всички, които искат да ни станат клиенти. Обсъждаме възможността да открием наши фабрики и в други краища на света. Мисля, че за десетте години, откакто се появи идеята ни за този нов вид слънчеви панели сме постигнали много, като един от измерителните на успеха ни е създаване на работни места за високо квалифицирани работници от периферията на страната".


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55