Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кардиолог: Кръвното да се проследява независимо от възрастта

Д-р Лилия Демиревска: Малка част от пациентите променят начина си на живот след диагнозата хипертония

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: Pixabay

ВМА се включва в безплатните консултации от кардиолози в рамките на националната здравна кампания "Измерване, което спасява живот. Твоя." Кампанията е организирана от Българската лига по хипертония. В специално изградено временно съоръжение пред болницата всеки желаещ може да бъде прегледан.

Артериалното налягане при голяма част от пациентите не води до оплаквания, затова се нарича "тихият убиец". Нелекуваната хипертония води до развитие на редица сърдечно-съдови заболявания, сред които исхемична болест, мозъчно-съдова болест, периферна артериална болест, сърдечна недостатъчност, обясни пред БНР проф. Лилия Демиревска от Клиниката по кардиология във ВМА.

По дефиниция високото кръвно налягане е със стойности над 140/90Има обаче хора, които цял живот са с ниско кръвно налягане и за тях дори по-ниски стойности могат да бъдат равнозначни на хипертония, посочи специалистът.

Кръвното трябва да се проследява независимо от възрастта, категорична е д-р Лилия Демиревска.

Обикновено около 5% от хората на възраст 30-35 години имат хипертония, отбеляза кардиологът.

Стресът и затлъстяването са сред рисковите фактори.

В домашни условия следва да мерим кръвното си, съблюдавайки следните правила – да бъдем седнали, с опрян гръб, с двата крака на пода и ръка върху масата. Трябва да са минали 5-10 минути в покой, като преди това не сме яли, пили кафе или пушили. Маншетът на апарата следва да е над лакътя и да е съобразен с обиколката на ръката.

Правят се 2-3 измервания до 1-2 минути, като обикновено първото се неглижира и се взема средноаритметичната стойност между второто и третото измерване, уточни д-р Демиревска.

В някои случаи диагнозата се снема след 24-масов мониторинг на артериалното налягане, подчерта тя.

Според нея много малка част от пациентите променят начина си на живот след поставената диагноза, затова в повечето случаи се преминава директно към медикаментозно лечение.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът Кристиан Вигенин от общо 7 кандидати...

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29