Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кардиолог: Кръвното да се проследява независимо от възрастта

Д-р Лилия Демиревска: Малка част от пациентите променят начина си на живот след диагнозата хипертония

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: Pixabay

ВМА се включва в безплатните консултации от кардиолози в рамките на националната здравна кампания "Измерване, което спасява живот. Твоя." Кампанията е организирана от Българската лига по хипертония. В специално изградено временно съоръжение пред болницата всеки желаещ може да бъде прегледан.

Артериалното налягане при голяма част от пациентите не води до оплаквания, затова се нарича "тихият убиец". Нелекуваната хипертония води до развитие на редица сърдечно-съдови заболявания, сред които исхемична болест, мозъчно-съдова болест, периферна артериална болест, сърдечна недостатъчност, обясни пред БНР проф. Лилия Демиревска от Клиниката по кардиология във ВМА.

По дефиниция високото кръвно налягане е със стойности над 140/90Има обаче хора, които цял живот са с ниско кръвно налягане и за тях дори по-ниски стойности могат да бъдат равнозначни на хипертония, посочи специалистът.

Кръвното трябва да се проследява независимо от възрастта, категорична е д-р Лилия Демиревска.

Обикновено около 5% от хората на възраст 30-35 години имат хипертония, отбеляза кардиологът.

Стресът и затлъстяването са сред рисковите фактори.

В домашни условия следва да мерим кръвното си, съблюдавайки следните правила – да бъдем седнали, с опрян гръб, с двата крака на пода и ръка върху масата. Трябва да са минали 5-10 минути в покой, като преди това не сме яли, пили кафе или пушили. Маншетът на апарата следва да е над лакътя и да е съобразен с обиколката на ръката.

Правят се 2-3 измервания до 1-2 минути, като обикновено първото се неглижира и се взема средноаритметичната стойност между второто и третото измерване, уточни д-р Демиревска.

В някои случаи диагнозата се снема след 24-масов мониторинг на артериалното налягане, подчерта тя.

Според нея много малка част от пациентите променят начина си на живот след поставената диагноза, затова в повечето случаи се преминава директно към медикаментозно лечение.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Необходими са нови лекарства и тестове за гъбични инфекции

Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания.  Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..

публикувано на 06.04.25 в 05:32

За първи път има данни за прилагането на антибиотици при животни за целия ЕС

За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...

публикувано на 06.04.25 в 05:26
 Алекс Йънгър

Алекс Йънгър: Великобритания трябва да се превъоръжи

Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия  и..

публикувано на 06.04.25 в 05:22
Киър Стармър

Киър Стармър: Готови сме да защитим британския бизнес

Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп.  В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..

публикувано на 06.04.25 в 05:16
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон изразиха безпокойството си от въздействието на митата на Тръмп

Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..

публикувано на 05.04.25 в 20:36
Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху

Очаква се Нетаняху да посети Белия дом през следващата седмица

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..

публикувано на 05.04.25 в 20:13

С историческа възстановка почетоха героите от Велчовата завера

С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..

публикувано на 05.04.25 в 19:56