Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големият пианист Сергей Бабаян свири за първи път на българска сцена

Поканата беше на Европейския музикален фестивал

| Интервю
3
Сергей Бабаян и оркестър "Кантус Фирмус" с диригент Боян Виденов
Снимка: ЕМФ

Сергей Бабаян е от онези не много на брой наши съвременници, които често чуват за себе си определението „гений“. На 29 април беше дългоочакваното му първо стъпване на сцената на зала "България" в партньорство с оркестър "Кантус Фирмус" под палката на Боян Виденов, който пристигна специално от Германия.

Съдбата на 63-годишния арменец, преминал през изключителната руска клавирна школа в Москва, му позволява да се „освободи“ (по неговите собствени думи) и още през 1989 г. той хваща самолета за Ню Йорк, където живее и работи и до днес. Класовете му в Кливланския институт за музика и в нюйоркското висше училище „Джулиард“ са легендарни, но Бабаян не спира да удивлява публиката и като изпълнител. 

Докато приемаше поздравления от възхитените български зрители меломани и професионални музиканти, го чух да казва на един млад наш пианист, че Шопен го е научил на много, защото е труден за свирене и не така естествен за него самия, колкото Рахманинов. Но за първата си поява у нас – на Европейския музикален фестивал като солист на оркестър "Кантус Фирмус" под диригентството на Боян Виденов – Сергей Бабаян беше избрал Концерт за пиано и оркестър №1 от Бетовен. 

На въпроса как се е чувствал за първи път на българска сцена, той отговори:

„Чувствах се чудесно, защото бях с мой приятел, когото много обичам и уважавам – Боян Виденов. А и оркестрантите бяха толкова открити и мили с мен – прекрасни, топли хора. И много талантливи! Това го усетих веднага, още на първата репетиция – колко внимателни бяха към моите изисквания и към изискванията на диригента. Беше едно щастливо приятелство от самото начало.“ 

И наистина всеки, присъствал в залата, би могъл да потвърди, че се усещаше единомислие между участниците в изпълнението. А в първия ден от Страстната седмица по православния календар, по настояване на ентусиазираната публика Бабаян ни поднесе благословията на „светата троица“ в клавирното изкуство – след свежия младежки Първи концерт на Бетовен, на бис - Ария от Голдберг вариациите на Бах и Етюд-картина от Рахманинов.  


За отношението си към тези автори световноизвестният пианист разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57