Държавата дълги години използваше детското здравеопазване като нещо, което съществува, но не в най-добрата му форма и с годините имаме по-малко лекари педиатри, по-малко лекари в детски специалности като кардиология, неврология, както и по-малко сестри. И всички тези недъзи са допуснати от държавата, и тя се пуска по инерция и чака решение. А то ще дойде пак от публично частните интереси, разбира се, ако се разберат, коментира адвокат Мария Петрова в интервю пред БНР.
В предаването "Преди всички" юристът, който е и лекар, ясно посочи разминаванията между държавата, с нейните отговорности, и частните инвеститори – за строежа Националната детска болница.
След скандала с детската болница "Мама и аз" и след 3 години и обжалване в съда, Търговска лига обнови проекта си за гигантска болница в софийското село Казичене и отново получи "зелена светлина" за строежа.
"Защото сега инвеститорът има възможност отново да пробие. Паралелно са разгледани двете опции - за Казичене и "Мама и аз". Спретна се скандал под полемиката дали да е частна болница, какво прави държавата и защо не създава истинска национална болница", коментира адв. Петрова.
Тя обясни, че процедурата не е сложна, но е въпрос на възможности. Министерският съвет одобрява на базата на експертна оценка, в която има становище за необходимостта от ново лечебно заведение, но тези данни могат да се манипулират, можем да получим и противоречиви становища.
"Ключов е въпросът на какви данни се формират тези оценки. Защото ние си спомняме скандала с Националната здравна карта, която сама по себе си е прекрасна идея, но лошо изпълнена. Факт е, че когато се открива болница, за мен лично е недопустимо, но законът го допуска, да има болница, в която няма Спешна помощ, без Педиатрия и инфекциозни болести, да няма адекватна реанимация и в същото време да създаваме бутикови, лечебни заведения, които сключват договори с касата за скъпоструващи клинични пътеки и далеч не подобряват комплексното здравословно състояние на своите пациенти и обществото, защото са създадени да ползват публичния ресурс на здравната каса", обясни адвокат Мария Петрова.
Според нея строежът на Национална детска болница се превръща в сагата с магистралите – Хемус, Тракия и Струма.
"Проблемът е, че държавата бездейства. Създаде Здравна инвестиционна компания, в която наля 100 млн. лв. и назначи хора, които незнайно как управляват. Проблемът с НДБ е над 30 години. Тези хора получават заплати, но не знаем какво правят. Създаден беше и Обществен съвет и не виждам тяхната функция и полза, гравитират около проблема, без да намерят решение и дават публичност на проблема. Това е абдикиране на държавата от националния интерес и майчиното и детско здравеопазване, които в Конституцията са приоритет", допълни юристът.
Адв. Петров смята, че сигналът и разследването от ДАНС е "прах в очите на гражданите", за да се създаде усещането, че някой предприема нещо:
"По фрапиращо е, че настоящият здравен министър откри нарушения в одитните доклади на Инвестиционната компания за разрушаването на старата сграда, срокове, оспорвания, похарчени пари за правни услуги без аргументация. Трудно ще ме убедят, че Здравна инвестиционна компания със 100 млн. лв. има нужда от Обществен съвет и консултанти. Ако не може да се справи, защо изобщо съществува"?
"Като майка ми се иска да не е така, но като юрист и адвокат виждам проблема с НДБ удобно употребен от настоящи и бъдещи политици. В условията на избори, два пъти годишно, е удобна политическа дъвка и болезнена за обществото тема, удобна за всички, които се явяват като месии и спасители. Това са хора, които не решават, а подклаждат проблема, за да се чувстват значими и да бъдат избирани", категорична бе адв. Петрова.КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15 процента заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Според Димитров са нужни..
Народното събрание прие на първо четене предложените от правителството законодателни промени, с които хора, подали сигнал или оповестили публично информация за нарушения, ще получат защита. С промените става възможно такава защита да получат и хора, които подават сигнали за престъпления, извършени повече от две години назад във времето...
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите не депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..
Три четвърти от работещите в Кипър не са доволни от заплатите си и се чувстват финансово несигурни да покрият основни нужди за живот, жилища, образование и други. Това показва мащабно изследване на заплатите и стандарта на живот, проведено по поръчка на един от най-големите синдикати в страната. "Потискащи" и "тревожни" констатации за..
Вотът на недоверие ще е загуба на парламентарно време. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Трябва да са притеснени българите, както и аз. Това ще бъде една говорилня. Идната сряда няма да има законодателна инициатива, защото има закони, които да се гледат, и ще се превърне в една реклама на корупцията от..
Обединеното кралство и Франция ще бъдат домакини на срещата на министрите на отбраната от "Коалицията на желаещите", която започва следобед в щабквартирата на НАТО в Брюксел. По неофициална, но все още непотвърдена информация, България ще бъде представена на ниво заместник-министър. Среща на министри на отбраната от "коалицията на..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..