Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Венци Йончев
Снимка: Ива Антонова


Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина. 

Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната шапка, според сезона - бейзболна или сламена. 

Той е председател на местния клуб на туристите ветерани. Клубният живот е целогодишен и пред него няма препятствия - нито сезонни, нито възрастови, нито по каквато и да е друга причина. 

"Духът, усмивката и общуването - те поддържат жизнения тонус висок" е житейското кредо на нашия герой. 

Миньор, учител, общественик и пътешественик, той разказва за възгледите и живота си.

"На 80 години съм, от Враца и както се казва съм "още с ума си", разказа през усмивка за "Рано в неделя" Венци Йончев.

"Като пенсионер оглавявам Клуба на туристите-ветерани във Враца. Всеки месец ходим на екскурзия, сключили сме договор с Плевен, Ловеч, Троян, Силистра, Варна, Кюстендил, Ямбол, Търговище, като всеки е домакин веднъж месечно, събираме се по около 100 човека на срещи, ходим по еко-пътеки, вечерта имаме дори дискотека, пак през смях допълва Венци Йончев.

Венци Йончев

"Какво ме крепи ли?- Най-важното е човек да не губи духът си! Такъв беше и моят баща, трябва да има винаги усмивка на лицето, особено на тези години, това е много важно, да си засмян и вечно бодър, това помага много на личността, каза той.

Въпреки, че е преминал през тежката и опасна работа в мините, после е завършил висше образование, преподавал е, бил е на високи длъжности в образованието, Венци Йончев и днес не губи ведростта и усмивката си, винаги заобиколен от хора, приятели, съгражданите си от Враца. Дори Америка не оставя у него големи впечатления...

Спомня си с носталгия по социалистическото ни минало, знае, че нищо не може да промени, знае, че онзи контрол, който е бил тогава, вече го няма, макар на вратата на дома им да е пишело - "Враг на народната власт", помни, че когато трябва да се оплачеш за нещо, ти се е обръщало внимание, докато днес не е така...

Засядат в гърлото му спомените, когато трябва в 6 ти клас да го изберат за безплатен лагер, но класната го отхвърля, макар че децата от класа го предлагат няколко пъти...

Затова години по-късно, като преподавател и учител, казва, че никога не е позволил негов ученик да пропадне, винаги търси начин да помогне на детето, защото към ученика трябва да се гледа като на голям човек! Той трябва да премине, независимо как!

Тези ученици, които той не изоставя, днес са прогресиращи бизнесмени.

"Човек не трябва да си губи физиономията си и колкото повече отстоява нещата си, толкова повече го ценят! Човек трябва да се бори, защото тогава е жив, израства, то е като с труда - колкото повече човек се труди, толкова по здрав е, кагегоричен е Венци Йончев.


Още по темата в рубриката на "Хоризонт" - "Горещи сърца".

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53