Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 30 години реновираха Урологичното отделение в силистренската болница

След повече от 30 години Отделението по урология в силистренската областна болница е реновирано.

За ремонта са отделени 400 000 лв. от бюджета на болницата, и още около 60 000 лв. от спонсори.

Отделението става самостоятелно през 1990 година. До преди това заема три стаи в хирургичния сектор на болницата в Силистра.

Д-р Венцислав Стоев, директор на МБАЛ Силистра на преден план

Откъслечни сведения за здравното дело в Силистра има още от преди Освобождението в 1878 година. На територията на града е действала турска военна болница с аптека към нея и още една аптека за населението. Силистренци тогава са получавали помощ главно от билкари. 

Второстепенна държавна болница се изгражда в Силистра непосредствено след Освобождението с 50 легла, а всички граждани били обслужвани от градския лекар, който възглавявал градската санитарна служба. 

През 1882 година била разкрита вече Окръжна болница. Десетина години по-късно в нея се обособяват четири основни сектора - вътрешен, хирургически, заразен и кожно-венерологически – като по това време в болницата са работили 3 лекари. Постепенно легловият фонд достига до 500 легла.

Д-р Венцислав Стоев

От създаването на болницата до 1960 г. урологичните операции били правени от общите хирурзи, разказа началникът на отделението д-р Венцислав Стоев. 

"Това са били предимно операции на половата система и травми, приносът е на д-р Анастас Янков, д-р Енчев, д-р Игнатов. Първият известен хирург в нашата болница с насоченост към урологичните операции е д-р Недев, каза за "Хоризонт" д-р Стоев.

"С огромна благодарност искам да се обърна към безспорният доайен и създател на Урологичното отделение д-р Васил Димитров Валиев, започнал работа в болницата през 1968 година, като въвежда всички урологични техники, допълни още д-р Стоев.


Ремонтните дейности започват поетапно през 2021 година.Като първо се ремонтира основната операционна.

Отделението разполага с ренген, камера за едноурологични операции, с лазер за разбиване на камъни в бъбреците.

Дорина Йорданова е била втората старша сестра в отделението, след отделянето му. Заедно с нея работа в отделението преди години започва и настоящата старша сестра Красимира Узунска. И двете преди това са работили в ОАИЛ и са имали опит с натоварването и тежките случаи.


От създаването на отделението, през него са преминали над 30 000 болни, извършени са над 28 000 операции и над 100 хил. консултации на пациенти от цялата област.


Стаите за пациенти са изцяло ремонтирани със собствен санитарен възел, има и ВИП стая.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06