Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът, да се изработи информационна система.
Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.
Според нея е необходим проект или програма, за да се тества процесът на определяне на домакинствата.
"Нашата препоръка в доклада е първо - приоритетно прилагане на механизма преди прилагането на либерализацията и работа с най-ниско доходните домакинства", каза Пенева. За нея е проблем, че механизмът е неизяснен и не се работи по него, но се изисква решение на министър-председателя, а до момента това не се е случва.
"Трябва да се определи националноотговорна институция, която ще създаде информационната система за енергийно бедни. И в Закона за енергетиката да се направят промени, в Наредбата за енергийната бедност също, за създаването на информационна система и за нейното приложение", добави експертът на БАН.
И съобщи, че по официалната методика, приета през 2023 г.:
"Нашата оценка е за 32% енергийно бедни през 2022 г., сега говорим за 1/3 от домакинствата".
Експертите предлагат мерките да са по диференцирана скала и да обхващат домакинствата до среден доход.
"Без информационна система не знаем колко и какви точно са домакинствата, колко членни са, къде са разположени. Необходима е и тази карта в регионален мащаб, необходима е сериозна подготовка, за да създадем мерки, които да защитят гражданите", обясни Теодора Пенева.
Тя съобщи, че у нас разходите на домакинство за енергия са най-големи в сравнение с тези в Европа, въпреки че е най-евтина електроенергията у нас:
"Делът от разходите за осветление и отопление е средно 15% от разполагаемия доход на домакинство. В ЕС е близо 8%, дори най-високо доходните домакинства у нас, а те са 20 – 30% , самите те имат 10% разход за енергия. Това е поради разликата в доходите. Задължително трябва да четем индикаторите за доходи и разходи".
Пенева предупреди още, че има рискове на свободния пазар, цените са динамични и непредсказуеми.
"Има риск, доколко ще е за малък период от време и кога ще възникне, никой не може да каже, но той съществува и това го видяхме през 2022 г. в ЕС, именно заради риска на свободния пазар на енергия", каза Пенева.
И обясни, че възобновяемите източници за домакинствата не могат изцяло да попълнят, а частично да поемат енергията, която им е необходима.
"Разширяването на мрежата, за да ползваме такава енергия, също струва пари. Компонентите се начисляват в сметките за енергия и зависи правителството какви инвестиции ще направи в мрежата. Всичко това влияе на крайния разход", каза експертът от БАН.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области. Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..