Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се прави в единствената геомагнитната обсерватория у нас?

| Репортаж
Снимка: БТА

Единствената  геомагнитната обсерватория в България се намира в Панагюрище. В нея с висококачествена апаратура се извършват различни изследвания, като измерването на големината и посоката на магнитното поле. Обсерваторията е на повече от 80 години и е част от световната мрежа "Интермагнет", а данните, които постъпват там са в реално време. Те са достъпни за широката аудитория чрез сайта на Института по геофизика, геодезия и география към БАН, под чието ръководство функционира геомагнитната обсерватория.  

Геомагнитната обсерватория в Панагюрище е уникална по  рода си, разказва ръководителят й доц. Методи Методиев от Института по геофизика, геодезия и география към БАН.

"Никъде другаде в България не се извършват такива измервания". 

Мястото за изграждането на обсерваторията  не е случайно.

"Направени са измервания, а и Панюгюрище е географски център на държавата. Апаратурата работи по 24 часа в денонощието".

Ние сме част от мрежа с данни, събирани от целия свят, посочи още той.

Според учените от БАН,  2024 година е започнала сравнително спокойно. До момента е имало няколко кратки магнитни бури, без да са отчитани екстремни стойности. Какви са тайните на този космически феномен?

"Магнитното поле на Земята се изучава от много време. Тези измервания са важни, за да следим как се развива и как влияе на други процеси. Без магнитно поле изобщо не би могло да има живот на планетата. То ни защитава от слънчевата радиация".

С напредването на технологичното развитие, ежедневните геомагнитни показатели стават достъпни за нас, но тази информираност не трябва да ни прави тревожни. Съвременният човек е изложен на влиянието на магнитното поле по същия начин, както и първите хора на Земята. В това няма нищо необичайно.

"В големия град сме изложени на доста сериозни магнитни полета". 

Магнитните бури са предупреждение по-скоро за големите технологични компании, тъй като при екстремни стойности съществува риск от срив в системата.  Но и тук развитието на техниката е напреднала до толкова, че да се създават резервни защити, които да намалят щетите върху важните  обекти и инфраструктури.

В повечето случаи усещането за дискомфорт при съобщение за магнитни бури е на психическа основа.

"Нищо различно няма да ни се случи от това, което се е случвало  на всички преди нас". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20
Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика

Социалната комисия прие промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете

До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..

публикувано на 12.02.25 в 19:14
Андрей Новаков

Андрей Новаков: България трябва да получи целево финансиране за отбрана

България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът  от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК.  Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..

публикувано на 12.02.25 в 19:05

Христо Христов: Дарик радио не се продава, изграждаме свръхмодерен студиен комплекс

Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията,  заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в интервю пред БНР. Четирима от емблематичните журналисти на радиото – Константин Вълков, Михаил Дюзев, Мария Черешева и Александър Детев, напуснаха, което породи слухове в медийните среди...

публикувано на 12.02.25 в 19:02

Удължава се маршрутът на автобусна линия 66 в столицата

От Столичната община съобщават, че от 15 февруари се удължава маршрутът на автобусна линия 66. Рейсовете ще стигат до хижа "Алеко“ при запазване на действащите разписания, интервали на движение и брой курсове. Разкриват се и нови начална и крайна спирка на обръщателното колело до хижа "Алеко“ и нова двупосочна спирка "Хотел Морени“ със статут "по..

публикувано на 12.02.25 в 19:00