Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Норвегия, Испания и Ирландия ще признаят държавата Палестина

Пропалестинска демонстрация в Барселона, 20 януари 2024 г.
Снимка: БТА

Норвегия, Испания и Ирландия обявиха, че на 28 май ще признаят държавата Палестина. В отговор израелското външно министерство заяви, че е наредило незабавно отзоваване на своите посланиците в Норвегия и Ирландия. Още по темата чуйте от Весела Владкова.

Норвегия настоява палестинската държава да спазва международното право в международно признати граници от 1967 г., постигнати в споразумението за примирие от 1949 г., и с Ерусалим като споделена столица. Премиерът Йонас Гар Стьоре заяви, че палестинският народ има "фундаменталното право на самоопределение."

"Не може да има мир в Близкия изток без палестинците и израелците да имат свои държави. Не може да има решение с две държави без палестинска държава".

И за Ирландия решението за две държави е "единственият надежден път" за мир.

"Палестинският народ има право на самоопределение, мир, достойнство и държавност. Крайно време е Палестина да заеме своето място сред нациите по света", заяви външният министър Майкъл Мартин. А испанският премиер Педро Санчес обобщи причините за признаването на Палестина с три думи: мир, справедливост и последователност.

Израел реагира незабавно на решението на трите западни държави и отзовава "за консултации" посланиците си от Ирландия и Норвегия. Външният министър Израел Кац заяви, че днешното решение изпраща послание към палестинците и света: "тероризмът се отплаща".

Реакция дойде и от палестинското ислямистко движение "Хамас", което определи признаването на палестинска държава като важен етап към създаването на палестинска държава със столица Ерусалим". Организацията за освобождение на Палестина (ООП) го нарече "исторически момент".

Премиерите на Норвегия, Ирландия и Испания заявиха, че се надяват други западни страни да последват примера им. От Вашингтон президентът на Съединените щати Джо Байдън подчерта, че палестинска държава трябва да бъде постигната чрез преговори с участието на Израел, а не чрез едностранно признаване. Тази позиция на най-близкия съюзник на Израел се споделя и от Франция и Германия. "Условията за официално признаване на палестинска държава все още не са изпълнени", коментира френският министър на външните работи Стефан Сежурне.

Около 144 от 193 държави-членки на ООН признават Палестина като държава, включително по-голямата част от глобалния юг, Русия, Китай и Индия. От 27-те членки на ЕС досега само девет страни, основно от бившия социалистически лагер, включително България, са признали независима палестинска държава, както и Швеция и Кипър. Великобритания, Австралия и Малта намекнаха през последните месеци, че скоро биха могли да последват примера им. Не са водени преговори за палестинска държавност след пропадането на последния кръг от преговори преди десетилетие.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Температурен рекорд от 19,4 градуса в Русе

Температурен рекорд от 19.4 градуса бе поставен днес в Русе.  Тези стойности са били отчетени в 14.15 часа.  До сега най-високата измервана температура на тази дата е била 14 градуса, отчетени през 2007 година.  Най-студено пък е било през 1990 г - минус 17.6 градуса.

публикувано на 08.01.25 в 17:00
Д-р Таня Праматарова

Бебетата от клипа в сливенската болница са здрави и в добро състояние

Четири бебета е имало в помещението, в което е заснет видеоклипът с танцуващите акушерки от Неонатологичното отделение на МБАЛ "Д-р Иван Селимински“ Сливен.  Това е установила вътрешната проверка в отделението. Заради скандалния клип в болницата от понеделник текат още проверки на Министерство на здравеопазването и Районна прокуратура Сливен...

публикувано на 08.01.25 в 16:55

Сградата на Регионалния исторически музей в Габрово е била повредена от снега

Тежкият сняг, паднал в Габрово по време на Коледните празници, е нанесъл поражения по сградата на Регионалния исторически музей в града, която беше реставрирана и открита само преди два месеца. Предстои щетите да бъдат отстранени.  Сигналните ленти, с които е ограден входът на Историческия музей в Габрово, карат посетителите да вдигнат поглед нагоре...

публикувано на 08.01.25 в 16:47

Европейската комисия предупреди, че може да наложи глоба на "Мета"

"Ако една платформа не се придържа към Акта за цифровите услуги в ЕС, тогава срещу нея може да започне официална процедура и евентуално да й бъде наложена глоба" - това каза говорителят на Европейската комисия Тома Рение във връзка с обявеното намерение на главния изпълнителен директор на "Мета" Марк Зукърбърг да прекрати използваната досега..

публикувано на 08.01.25 в 16:19

Румънските граждани ще пътуват без визи до САЩ

Официално - румънските граждани ще пътуват без визи до Съединените щати, съобщават местните медии.  На 10 януари във Вашингтон ще се проведе среща по тази тема между американския секретар по вътрешната сигурност Алехандро Майоркас и румънския посланик в Съединените щати Андрей Мурару.  На въпросната среща ще бъде обсъдена точната дата, от която..

публикувано на 08.01.25 в 16:07
ЕС Европейска комисия

Няма опасност от нова пандемия, заявиха от Европейската комисия

"За момента категорично не е необходимо да се подготвяме за нова пандемия" - това каза говорителката на Комисията Ева Грънчиржова по повод новия  респираторен вирус HMPV, идващ от Китай. Днес бе регистриран и първият случай на заразен с него в Гърция. По думите на говорителката, Европейският център за превенция и контрол на заболяванията..

публикувано на 08.01.25 в 16:05
Европейски съд по правата на човека ( ЕСПЧ ) , Страсбург.

Европейският съд по правата на човека осъди Гърция да плати 20 хил. евро на мигрант, върнат в Турция

Европейският съд по правата на човека осъди Гърция за връщане на мигранти обратно в Турция. Присъдата срещу Гърция е по конкретен случай за връщане в Турция на турска гражданка, която е преминала границата в област Еврос с искане за убежище. Държавата да изплати обезщетение от 20 хиляди евро на тъжителката, се посочва в решението на съда. От..

публикувано на 08.01.25 в 16:03