Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Кирев: Железницата е вдъхновение за изкуството

Релсите като вдъхновение - концерти на гарите в Карлово и Казанлък

Пенка Минчева: Пътуването с влак е подарено време. Българските железници имат своя чар

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Концерти на гарата – тази необичайна инициатива ще зарадва пътуващи с БДЖ. Засега прояви са предвидени в Карлово и Казанлък, а наесен се очаква да се включи и Пловдив. Входът е свободен.

Първият концерт ще се състои в Карлово на 25 май, събота, от 15,30 до 18,30 часа. Вторият концерт – в Казанлък, ще бъде на 31 май от 15,30 до 19,00 часа. И двете събития са част от празниците на розата.

"Това е вдъхновение и на блус, и на рокендрол, и на класическа музика – когато започват да оперират първите пътнически влакове, железницата се превръща в основно вдъхновение на изкуството", обясни пред БНР Веселин Кирев, познат като активист на инициатива за обществения релсов транспорт, поет и музикант от група X-Ray.

Партньор на събитието е НКЖИ. Пространствата за концертите са достатъчно големи, така че присъстващата публика да не е застрашена и да не се пречи на движението, обясни Кирев.

Тези неизползваеми пространства на много гари са изключително подходящи за изкуство. Така то става по-достъпно, смята художничката Пенка Минчева, която ще участва със своя изложба от портрети на гарата в Карлово. Тя сбъдва своя отдавнашна мечта да направи изложба на гара.

"В това пространство тези портрети рефлектират, лицата, които виждаме, през прозорците на влаковете. Получи се много интересен паралел – непознати лица. Техниката на печата носи символиката на някакво лице, нещо мимолетно, което сме видели."

На гарата в Казанлък пътуващите ще видят творби на художничката Петя Илиева и два атракционни влака.

В предаването "Хоризонт до обед" Веселин Кирев коментира, че като пресечна точка на различни емоции железницата дава голям хоризонт и ни пренася както символично, така и реално през времето и пространството.

"Купето във влака е място за самовглъбяване. Място, където човек може да остане сам със себе си, с мислите си, да се наслаждава на пейзажа. Едно пътуване с влак е подарено време. В динамиката на днешния живот все по-малко време ни остава да мечтаем. Идеята е да откраднем това време за себе си", сподели Пенка Минчева.

"Има нещо автентично в това, че нашите железници се различават от европейските стандарти. До някаква степен това е богатство. Българските железници имат своя чар в състоянието, в което се намират. Всички мечтаем да настъпят промени за по-комфортно пътуване. Но есенцията на Източна Европа като цяло са точно такива неща - недокоснати или леко изоставени", отбеляза художничката.  

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38