БНБ отчете двоен ръст на ипотечните кредити през последните четири години. Риск от свърхкредитиране няма, но за да остане системата стабилна, Централната банка разпореди в началото на седмицата по-строги мерки при отпускане на заеми, обезпечени с имоти.
Какво ще променят новите изисквания, как ще се отразят на кредитната политика на банките и на условията за клиентите? Как ще реагира имотният пазар?
Годишният темп на нарастване на ипотечното кредитиране от 10% през 2020 година стигна до 20% в края на 2023 година.
През миналата година, новоотпуснатите жилищни кредити са 5,8 млрд. лв., а за първото тримесечие на тази година - цифрата гони 2 млрд. лева.
Мерките от страна на БНБ на този етап са превантивни, за да се съхранят буферите в банковата система при изразения кредитен растеж, казват оттам и подчертават, че банките не са разхлабили режима при отпускане на жилищните кредити, но и не трябва да го правят.
Новите правила, които пряко ще засегнат клиентите, са във възможностите да се изисква по-голямо самоучастие във финансирането на сделката, възможно е съкращаване на максималния срок за погасяване на заема, който в момента е 30 години. Ще се оценява размерът на кредита спрямо стойността на жилището, както и съответствието между размера на месечната вноска и срока за изплащане на заема. Ще се следят месечните и годишните доходи.
Новите условия за жилищно кредитиране няма да откажат от намеренито да се сдобие с имот Манол Трендафилов, разказва той пред "Хоризонт". Работи като програмист, със сигурна работа и доходи, от месеци търси жилище с инвестиционна цел:
"Цените ми се струват по-високи. Мога да си позволя 20% самоучастие и 80% ипотечен кредит, това са и изискванията на банката. Едно увеличение ще означава да се намалят парите на пазара, да се намалят купувачите, което означава повече сделки за хора като мен. То даже ще има и позитивна страна. Аз съм напълно съгласен с тази идея".
Търговските банки няма да ограничат жилищното кредитиране, но трябва да проучват по-добре потенциалните кредитополучатели, а от своя страна БНБ трябва да следи балансите на банките на тримесечие.
На този етап мерките на БНБ са внимателно премерени, но е възможно да се окажат предупреждение за по-високи лихви, ако кредитирането продължава да расте, коментира финансовият консултант Десислава Николова:
"Тази мярка няма да се отрази съществено в нивата на кредитиране, които виждаме и са засилени особено много през последните 2 години. ... Трябва нещо много сериозно да се случи, за да може българите да спрат да вземат кредити и апетитът им към задлъжняване да намалее".
Ръстът на доходите с 18,6% за първото тримесечие, ниската безработица и все още ниските банкови лихви насърчават купувачите да се впускат в сделки с имоти. Това поведение обаче може да се окаже и опасно, предупреждават самите брокери. Димитър Христов - мениджър "Инвестиции и ново строителство" в една от големите брокерски компании:
"Този анонс на БНБ ще стресне хората, които нямат финансова възможност да си позволят да изплащат ипотечен кредит. Този тип мерки имат охлаждащ ефект в краткосрочен етап. Това е стъпка в правилна посока от страна на БНБ. Но ние сами трябва да си дърпаме юздите и да теглим кредити, когато се чувстваме финансово стабилни. Нещата, които биха стреснали пазара, са намаляване на срока на изплащане на кредита, както и повишаване на самоучастието на една такава сделка".
Не очаквам пазарът да бъде свит, очаквам да видим един спокоен пазар, подчерта още той.
По данни от Агенцията по вписванията, в София за първото тримесечие на годината, сделките са с 14% повече в сравнение със същия период на 2023-та. Всяка втора сделка в столицата е с ипотечен кредит, а в страната - всяка трета.
Репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Украинският президент Володимир Зеленски омаловажи опасенията относно митата, наложени от президента на Съединените щати Доналд Тръмп, заявявайки, че определеният налог от 10% върху стоките на неговата страна не представлява значителна заплаха за икономиката на Украйна, предаде Ройтерс. Говорейки на пресконференция в петък, Зеленски..
Британският комедиен актьор Ръсел Бранд бе обвинен в изнасилване и сексуален тормоз между 1999 и 2005 г., съобщи Би Би Си. Обвиненията се отнасят до четири различни жени. Ръсел Бранд бе интервюиран многократно от полицията, откакто през септември 2023 г. започна разследване срещу него от вестници и телевизионни канали, което разкри множество..
Украинският министър на външните работи Андрий Сибига и българският му колега Георг Георгиев са обсъдили централата на НАТО в Брюксел начини а укрепване на сигурността в черноморския регион, предаде Укринформ, като се позовава на публикация в "Екс" на украинския дипломат номер едно. Сибига е информирал Георгиев за за напредъка в мирните..
Трима души са загинали, след като покрив на селскостопански склад се срути в град Кория дел Рио, близо до Севиля. Според разследващите, трагедията е резултат от силния дъжд и вятър, които са отнесли конструкцията. Починали са двама братя на 59 и 61 години, които са били жители на съседен град. Все още не е потвърдена самоличността на третия..
Кола с петима пътници падна в река Черна в Смолян, по чудо няма жертви. Лекият автомобил, управляван от 18-годишен младеж, излязъл от пътното платно, пробил предпазната ограда и се преобърнал по таван в коритото на река Черна в Смолян. Инцидентът е станал тази вечер малко преди 20.00 часа в района на спортна зала "Величко Чолаков" в посока..
Руска ракетна атака уби най-малко 14 души, включително шест деца, в жилищен район на централния украински град Кривой рог в петък, обяви президентът Володимир Зеленски. Това е един от най-смъртоносните руски удари тази година, предаде Ройтерс. Шест деца са сред убитите, каза Сергей Лисак в приложението за съобщения Telegram. Той..
Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева прогнозира, че в страната предстои третата поред суха година и притокът към язовирите е твърде ограничен. Динева беше изслушана по проблема от временната парламентарна комисия за безводието в страната. "Чакаме снеготопенето, чакаме пролетното пълноводие, но в началото на месец..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...