Граничното село Кардам е дом на много националности и богатството от разнолики жители се увеличава с всяка година. Най-голямата липса на населеното място са младите и децата, затова и местното училище тържествено ще бие последния си звънец само след дни и вероятно никога повече коридорите му няма да бъдат огласявани от детски викове и учителски заръки.
И малко като напук розите са разцъфтели, къщите са почистени, дворовете ухаят на подправки, а жителите на Кардам празнуват днешния ден на светите братя Кирил и Методий. С чужденци, учещи български език, с най-възрастния читател на библиотеката в читалището и с един човек, останал без дом, но намерил утеха в книгите.
Жителите на село Кардам по списък са малко над 870.
И макар то да е в една от най-отдалечените точки на България от централната власт и депутатите да успяват да стигнат до него само във време на предизборни кампании, то е станало дом и на около 100 чужденци от всички краища на света – Германия, Англия, Израел, Италия, Русия, Полша, Холандия, Белгия, Ирландия и др.
Всеки от тях е донесъл от родната си култура по нещо, но всички те се налага да се справят с езиковата бариера по свой си начин. И докато едни разчитат на жестове и мимики, други са решили да научат българския език.
Това, по думите на Марина Алексеева от Москва, е свидетелство на уважение към страната, в която си избрал да живееш, към хората наоколо и не на последно място към езика, който е неповторим.
Марина споделя, че трудно е свикнала с българския език, но продължава да се учи. Съпругът й, Тимур Алексеев, също говори вече български, но неговият метод на учене е по-различен.
Марина Алексеева е щастлива, че всяка година може да се наслади на тържествата по повод 24 май в България, защото макар празникът да се отбелязва и в Русия, там не е толкова масов и цветен.
Макар че училището в село Кардам скоро ще бъде затворено, читалището и местната библиотека продължават активна работа с жителите. Библиотекарката Мария Тонкова разказва, че най-честите посетители са децата, но не липсват и възрастни, както и децата на чужденците, които посещават българско училище.
Най-активният читател на книги от библиотеката е Иван Геров. Нещастни събития в живота му го оставят без дом и в момента той е приютен от кмета Георги Събев в постройка, където разполага с покрив над главата си, но не и с течаща вода и електричество.
Независимо от това Иван Геров чете книги с фенерче на главата, особено през дългите зимни вечери.
Най-възрастният читател на книги от библиотеката е 93-годишната Радка Петрова, която заварвам с роман в ръка, седнала пред къщата си.
Баба Радка е завършила едва четвърти клас, защото вървяла всяка сутрин до училището си по 4 км. Накрая останали само момчета и тя се срамувала да върви сама с тях. Независимо липсата на образование, животът я е научил на мъдрост, която тя споделя с желание.
Малки и големи, българи и чужденци, всички жители на граничното село Кардам днес празнуват 24-ти май – денят на българската писменост, която обединява всички.
Целият репортаж чуйте в звуковия файл.
През 2024 г. бяха отбелязани 30 години от основаването на Секцията по компютърно моделиране на българския език към Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН и 20 години от преименуването ѝ на Секция по компютърна лингвистика. Секцията е основана от проф. Йордан Пенчев през 1994 г. "Областта, в която работим, много бързо..
Магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" на Софийския университет с преподаване изцяло на английски език получи официално потвърждение и сертификат за акредитация от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Това съобщиха от Физическия факултет на университета. Двегодишната магистърска програма се предлага..
Около 30 машини са изкарани още през нощта да почистват и опесъчават по републиканската пътна мрежа - около 600 километра, в Кюстендилско, където вали - макар и по-слаб сняг, каза дежурният в областното Пътно управление. Пътищата са проходими, няма въведени огр аничения и забрани за МПС. Шест машини почистват по направлението за..
Министерството на културата, Камарата на архитектите и Съюзът на архитектите в България ще представят днес в столичната галерия "Средец" резултатите от конкурса за български павилион на Венецианското архитектурно биенале за 2025 г. Конкурсът за националното ни участие започна на 11 октомври миналата година, като кандидатите подадоха предложенията си..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще говори днес пред Комисията на Европейския парламент (ЕП) по външни работи, подкомисията по сигурност и отбрана и Делегацията на Европарламента за връзки с Парламентарната асамблея на НАТО в Брюксел, съобщават от пресслужбата на ЕП. В контекста на войната на Русия срещу Украйна и предстоящата..
Изстрелването на ракетата Blue Origin на Джеф Безос се отлага поради "проблем с подсистемата на превозното средство". Изстрелването се отлага поне с 24 часа. Ракетата за многократна употреба трябваше да излети от Флорида, но стартът беше отлаган многократно, съобщи Би Би Си. При успешно изстрелване компанията на Безос, Blue Origin, може да..
Млади доброволци помагат на възрастни хора от София да овладеят новите технологии . За тази мисия разказа пред БНР Василена Върбанова от Дружество "Знание": "Оригиналното име на инициативата е "Дари час", защото доброволците даряват по 1 час от времето си през деня, за да помогнат на възрастните. Инициативата се роди преди повече от 10 години,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран..