Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлана Дичева: Изкуственият интелект е приятел, но и бариера пред въображението

"Хората днес не четат по-малко, а четат по различен начин"

| Интервю
Светлана Дичева
Снимка: Иван Русланов

"24 май е празникът на мисълта, защото думите ни карат да мислим по-задълбочено, по-богато. Колкото повече думи имаме в речника си, толкова повече детайли от богатия и вечно развиващ се свят можем да възприемем. Това е един от най-хубавите празници!".

Това каза Светлана Дичева, писател, преводач и журналист, водеща на предаванията "Графити по въздуха" и "Закуска на тревата" по "Хоризонт", гост в рубриката "От другата страна на радиото" в предаването "Хоризонт за вас".

От първата прочетена книга разбрах, че трябва винаги да се опитваме да бъдем добри, сподели тя и добави:

"Още докато сме в майчината утроба, езикът се появява около нас. Българският език е дошъл в мен благодарение на мама, която по-късно ми купи и първата книжка".

Като преводач тя призна, че благодарение на английския език е успяла да "преоцени българския" и да го заобича още повече:

"Да се влюбя в неговото богатство, във всички възможности, които дава, в динамиката на езика. Преди това, докато пишех, осъзнавах, че думите са нещо специално, че носят някаква енергия. Когато започнах да вървя по тези паралелни пътища на двата езика, още повече започнах да ценя не само думите, но и мълчанието. Има един принцип в литературата, който е принципът на минимализма - малкото е повече. Това означава, че всяка дума трябва да има своето значение в определена история, а всяка излишна дума трябва да отсъства от историята. Това се постига много трудно. Изисква се опит и в писането, и в превода".

Изкуствения интелект Светлана Дичева определи като приятел:

"Убедена съм, че поне в близките 10-20 години той няма да може да влезе в онази човешка способност, която е уникална. Той не може да се разположи в контекст. Все пак той продължава да бъде буквалист. Човекът е толкова сложно творческо същество, което е уникално и се развива постоянно, че няма как изкуственият интелект да успее да достигне до уникалността на човека. Не, той не може да бъде конкуренция и аз не се плаша от него. Когато превеждам, аз не го използвам, защото изкуственият интелект ми пречи, той е бариера пред моето въображение. Той може да ми помага, когато превеждам стандартни текстове, в които няма идиоматичност, няма художествено творчество, просто е един информативен текст. И аз тогава съм му много благодарна. Той ми спестява много време. Когато превеждам художествен текст, който е уникален, създаден от уникален творец, създаващ една уникална история, затварям вратата на изкуствения интелект. И мисля, че той не се сърди. Там той няма работа".  

Според журналистката хората днес не четат по-малко, а четат по различен начин.

Интервюто на Снежана Иванова със Светлана Дичева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в кома и друг - тежко пострадал след катастрофа край София

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя.  Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00