В резултат на боевете от началото на годината днес украинската армия е поставена в уязвимо положение едновременно на няколко участъка от 1000-километровия фронт, който от 10 май се разпростря и в североизточната Харковска област. Край Харков руснаците са на броени километри от значим оперативен успех, който би създал заплахата от нова масова бежанска вълна от града – втора след първите дни на руското нашествие през пролетта на 2022 г. Трудно е да се прецени кога украинците са били в по-критично положение – тогава или сега, казва Емил Кастехелми, военен анализатор от Black Bird Group, в интервю за предаването "Събота 150".
Две седмици след руското нахлуване в областта, как оценявате военната обстановка на север и североизток от Харков?
"Настъплението на руснаците се забави осезаемо. След като напреднаха в първите десетина дни след 10 май, те не можаха да овладеят повече значими територии. Към момента пътят им е преграден в град Вовчанск и край село Липци."
Украинският президент Володимир Зеленски настоява за разрешение на Запада да използва доставяните на Киев артилерийски и зенитни системи срещу противника, който сега безнаказано трупа войски и техника на съседните руски територии и бомбардира Харков от въздушното пространство на Русия. Съединените щати отказват разрешение. Доколко този отказ влияе на развоя на битката в Харковска област?
"Поне отчасти повлия, но резултатът от руското настъпление едва ли щеше да е много по-различен. Колкото и прецизни да са, западните оръжейни системи не са вездесъщи. В Русия има обаче множество ценни от военна гледна точка цели - например военновъздушни бази, които сега украинците могат да ударят само с дронове."
Настъплението е спряло, а украинският обстрел по съседната Белгородска област, която уж трябваше да бъде защитена с новата "санитарна" зона, продължава. Може ли все пак да се каже, че операцията не е напълно безуспешна за Москва?
"Да, руснаците съумяха да изтласкат украинците на места до 8 километра от границата, на места и малко повече. Но този успех не е от стратегическо значение. Завладяха няколко села, но това няма да е от голямо значение, освен ако не се доближат достатъчно, за да поставят самия Харков под обстрел на артилерията си."
Ако руснаците наближат достатъчно, за да влезе градът в обсега на артилерията им, това би било кошмар за Украйна, нали?
"Ако руснаците успеят да сторят това, ще създадат наистина значителни проблеми за Украйна. Масиран артилерийски обстрел ще причини още повече щети по инфраструктурата. Възможно е много бежанци да потеглят от Харков към други части на страната. Ще се създадат предпоставки за щурм на самия град на по-късен етап. На този етап не изглежда Кремъл да е заинтересован в овладяване на Харков, но това може да се промени, особено ако войната се проточи с години."
Значи, за да нанесат тежък удар на Украйна, на руснаците не им е необходимо да завладяват Харков, а само да го съсипят, като напреднат с още няколко километра след Липци?
"Да, в такъв случай руснаците наистина ще могат да тероризират харковчани и без да навлизат в града. Но работата далеч не е толкова проста. Харков е толкова огромен, че ще са нужни наистина огромни ресурси, за да бъде постигнат описваният ефект. Ще са им необходими много усилия и жертви, за да си пробият път по-близко до града, а артилерията им ще бъде далеч по-видима и уязвима, ако бъде изнесена напред на относително тесен фронт."
Очаквате ли руснаците да се опитат да разширят фронта на север, както предупредиха някои украински представители?
"Възможно е, но ако искат да разширят фронта също ще трябва да впрегнат повече ресурси. Руснаците могат да продължат Харковската операция, могат и да ударят по на север, при Суми. В момента обаче фокусът на руското командване не е северно от Харков. Харков не е и основната политическа цел на Кремъл. Целта е Донецка област."
Предполага се, че със заповедта за нахлуване в Харковска област руското командване е целяло да подлъже украинците да изтеглят войски от фронта в Донбас, за да защитят Харков. Една от ключовите украински позиции в Донбас е Часов Яр. Битката за този град продължава вече два месеца. Забелязвате ли някакви признаци на отслабване на украинската отбрана там?
"Има индикации, че украинците са насочили към Харков подразделения от други сектори на фронта, например от района на Херсон. Нещата могат да се променят много бързо, но за момента позициите край Часов Яр изглеждат сигурни."
Руското министерство на отбраната обяви тази седмица, че войските му са завзели Клешчеевка и Андреевка - села югоизточно от Часов Яр. Това компрометира ли отбраната на града?
"Тези две селища не са толкова важни от военна гледна точка. След като ги завладеят, руснаците ще трябва да преодолеят широки открити местности, изложени на обстрел. След това идва ред на канала Северски Донец-Донбас - преграда, на която украинците могат да се опрат. Самата Андреевка е много по-трудна за отбрана, тъй като инфраструктурата и сградите там са напълно заличени."
Като най-критична за украинците доскоро се сочеше ситуацията около Очеретине, където руснаците постигнаха пробив преди месец и застрашиха едновременно Покровск и Константиновка. Как украинското командване успя да стабилизира фронта там?
"Украинците привлякоха резерви, а руснаците може би са понесли загуби и са се нуждаели от отдих. Руското командване обаче би трябвало да има достатъчно резерви, за да продължи настъплението в този сектор. Може би просто изчаква сгодния случай, за да удари."
В заключение, как бихте оценили общото положение на фронта от украинска гледна точка в сравнение със ситуацията в началото на годината?
"Може да се каже, че към настоящия момент украинската армия се намира в най-тежката ситуация, откакто през 2022 година започна пълномащабното руско нашествие. В началото на 2024-та положението бе малко по-добро, отколкото е днес, въпреки че много от днешните проблеми, като например "гладът за снаряди" и недостигът на войници, вече бяха видими. Ситуацията е критична и следва да се очаква руснаците да засилят офанзивата си през лятото. Те знаят, че сега е моментът да завладеят още повече територии."
Експерти и представители на местната власт в София ще обсъждат влиянието на битовото отопление върху чистотата и качеството на въздуха и възможностите за замяна на отоплителните уреди с екологични. Българската столица е част от глобалната инициатива на Фонда за чист въздух (Clean Air Fund) за намаляване на въглеродните емисии и подобряване на..
България ще продължи да подкрепя усилията за задълбочаване на сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, посочи президентът Румен Радев след среща с виетнамския си колега Лъонг Къонг в Ханой. За България Виетнам е изключително важен партньор в региона на Югоизточна Азия, каза Радев: "Моето официално посещение в навечерието на..
Участниците в снощния протестен митинг на опозицията в Грузия продължават да стоят пред сградата на грузинския парламент, разпънали са палатки. Ситуацията е спокойна, информира агенция ТАСС. Днес депутатите от управляващата партия "Грузинска мечта - Демократична Грузия" ще се съберат за първото заседание на парламента след изборите на 26-ти..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски, част от светите Седмочисленици. Той е известен в българската история като духовен просветител и чудотворец, един от последователите на славянските първоучители Кирил и Методий. Св. Климент Охридски е патрон на първото българско висше училище - Софийския..
Представители на Главната дирекция "Национална полиция" ще оповестят данни за случаи на насилие срещу жени по повод днешния Международен ден за премахване на насилието над жените. В областните дирекции на МВР по места ще бъде обявено началото на национална кампания "Никога повече" за популяризиране на мерките за бърза и надеждна защита,..
Според бившия министър на отбраната и ръководител на "Център по мениджмънт на сигурността и отбраната" към БАН - проф. Тодор Тагарев, почти няма вероятност руският президент Владимир Путин да използва ядрено оръжие. Пред БНР той заяви: "Моето лично мнение, а това е мнението и на голямата част в експертните общности, е, че Путин няма да..
Президентът Румен Радев разговаря с виетнамския си колега в Ханой. Българският държавен глава е на официално посещение във Виетнам, придружаван от трима служебни министри, кметовете на София и Русе, както и над 20 представители на бизнеса. Възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между София и Ханой са сред водещите теми на..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..