Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според бившия кореспондент на БНР Албания е косвена жертва на забавените конституционни промени в Северна Македония

Мартин Минков: Скопие може да ритне вратата към ЕС

Без присъствието на албанския фактор правителството на РСМ е обречено на нестабилност, смята журналистът

| Интервю
Мартин Минков
Снимка: Ани Петрова

"Рано е за среща Радев – Силяновска. По дипломатически внимателно, идеята на Силяновска за бърза среща без предварителна подготовка просто не идва навреме. Добър знак е – готови сме за диалог, казва Скопие, но този диалог подготвен ли е?"

Това мнение изрази пред БНР журналистът Мартин Минков, бивш кореспондент на Националното радио в Скопие.

Трябва да се излезе от предизборната реторика в Скопие. Докато няма видима, осезаема промяна в тона, в отношението към българите в РСМ и в България, трудно може да говорим за бъдеща продуктивна среща, смята журналистът.

Запитан необходима ли е координирана изява между София и Атина, Минков изрази скептицизъм. По думите му, Гърция е "изключително предпазлива и внимателна да не взема страна" по спорните въпроси между София и Скопие.

Като отчете много силната "югоносталгична нишка, която битува в македонското общество", Минков очерта опасността от затваряне на пътя на Северна Македония в отношенията със самия ЕС.

Всичко зависи от това дали острата македонистка реторика ще се превърне в политика на бъдещите управляващи. Ако се стигне до тази линия, Скопие може буквално да ритне вратата към ЕС, поясни той, но същевременно изказа очакване това да не се случи.

Снимка: БТА

"Видяхме един надпис, абсолютно толериран от властите и силите за обществен ред, в центъра на Скопие, на кея на Вардар – "Бугари во устав е предавство". Говори твърде много", коментира Мартин Минков в предаването "Събота 150".

Вътрешно-етническото напрежение в РСМ ще се покачи, ако албанският фактор не присъства в управлението, прогнозира журналистът.

"Без присъствието на албанския фактор правителството би било обречено на нестабилност."

Относно отделянето на Албания от Северна Македония в преговорите им за еврочленство Мартин Минков посочи, че "Албания е косвена жертва" на забавените конституционни промени в РСМ.

"При затягане на положението около Северна Македония и запушване на този път, логично е да се мисли Албания да бъде отделена. Няма причини тя да стои на скамейката за чакащи, вместо да започне преговори."

Черна гора е най-подготвена за евентуално разширяване. Албания е твърде далеч от стъпалата, които вече са изминати от Черна гора. Ако не беше така, двете страни биха могли да бъдат събрани, каза в заключение Минков.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06