Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Форумът на НАТО с декларация с призив на Украйна да се позволи да използва западна помощ за удари по военни цели в Русия

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Парламентарната асамблея на НАТО прие декларация с призив на Украйна да се позволят да използва изпратената ѝ военна помощ за удари по военни цели на руска територия. Декларацията беше приета на пленарното заседание на Асамблеята в София.

Девет от делегатите в асамблеята гласуваха против поправката във финалната декларация, която позволява Украйна да ползва предоставените ѝ оръжия за удари по военни цели на руска територия. Останалите делегати обаче подкрепиха декларацията, която беше приета с голямо мнозинство.

До момента това беше едно от твърдите условия, с които страни от НАТО предоставяха въоръжение на Киев, а именно Украйна да не нанася удари отвъд границите на страната.

Ние сме с Украйна до победата и след това, заяви преди пленарното заседание председателят на парламентарната Асамблея Михал Шчерба от Полша:

"Трябва да изоставим изкуствените червени линии, Украйна трябва получи онова, което иска и да го използва така, както иска".

Шчерба допълни, че след приемането на Швеция, която за пръв път участва в асамблеята като страна членка на алианса, в него трябва да бъде приета и Украйна.

След като преди дни генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг заяви, че на Украйна трябва да се позволи да ползва военната помощ за удари по легитимни военни цели на руска територия, в София той уточни, че решението за това не е на НАТО, а на отделните страни, изпращащи оръжията.

"Дойде време да обмислим дали да вдигнем някои от ограниченията върху използването на предоставяните оръжия. Виждаме, особено в Харков, че фронтът и границата малко или много съвпадат. Ако Украйна не може да напада военни цели на руска територия, те не могат да се защитават, защото те са нападани от руска територия с ракети и артилерия", каза Столтенберг в рамките на пленарното заседание на Парламентарната асамблея на НАТО в София.

Йенс Столтенберг изтъкна още трите основни теми на предстоящата годишна среща на алианса във Вашингтон през юли - подсилване на отбранителните възможности на страните членки на НАТО, подкрепа за Украйна и подсилване на глобалните партньорства с фокус върху Азиатско-тихоокеанския регион.

Приветствие към парламентарната асамблея на НАТО отправи и служебният премиер Димитър Главчев. Той изтъкна, че от срещата във Вашингтон България очаква фокус върху Черно море и Западните Балкани.

Според Главчев нарастването на броя членове на НАТО е доказателство за доверието, което има към организацията. Голяма част от изказването му беше посветено на това как НАТО трябва да се ангажира с подкрепа на Украйна, както и за района на Черно море и Западните Балкани.

Три точки за срещата на НАТО очерта Йенс Столтенберг. Как НАТО да възпира агресията на Русия. Плановете за отбрана. На бъдещата среща трябва да се договори и изпълнението на ангажиментите към Украйна за военната помощ. Която не е изпълнена цялостно. ЕС не е изпълнила обещанието за всичките обещани 1 милион боеприпаси. Други съюзници, обещали системи "Пейтриът", не го направили. Освен Германия. НАТО трябва да засили ролята си в подкрепата за Украйна. Въпрос на съюзниците е дали да се вдигнат ограниченията:

"НАТО няма планове да обучава военни в самата Украйна. Това става извън Украйна и ние го правим много резултатно. И можем да го подобрим. Ние имаме две основни задачи и ние ги определихме ясно още от началото на руското нападение през 22-ра. И то е да подкрепяме Украйна. Да не дадем възможност тази война да излезе извън Украйна и да стане пълномащабна война между Русия и НАТО в Европа. Затова казахме, че няма да участваме в конфликта че няма да изпращаме натовски военни в Украйна. По темата за падането на ограниченията за използвате на съюзнически оръжия срещу Русия от страна на Украйна. Решението не на НАТО. А на отделните държави съюзници. Казвал съм обаче, че моментът е настъпил да помислим дали да не паднат някои от ограниченията. Сега виждаме, че особено в района на Харков фронтовата линия и границата са горе-долу на едно и също място и Украйна не може да се прицели във военни цели на руска територия". 

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кириакос Мицотакис

Гърция иска повече финансиране за страните с външни европейски граници

Атина оценява необходимостта от повече финансиране към страните с външни европейски граници, заяви премиерът Кириакос Мицотакис пред гръцките медии. Продължава бежанският натиск към гръцките острови в Егейско море. Засилване охраната на външните европейски граници е в основата на стратегията за ограничаване на нелегалната миграция, заяви пред..

публикувано на 23.12.24 в 13:22

Петиция на читалища заради твърде малък брой финансирани проекти

Група читалища организираха петиция относно резултатите от програма "Читалища" на Министерството на културата , които бяха публикувани на 9 декември. Те показаха, че много малко проекти са получили одобрение – под 6% от всички , които са пожелали да се включат в програмата. Според организаторите на петицията това показва няколко неща – че..

публикувано на 23.12.24 в 13:17
Реджеп Ердоган

Ердоган пак призова за приемане на нова конституция в Турция

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган за пореден път отправи призив за приемането на нова конституция, предават турските медии. Той призова в частност опозиционните партии да подкрепят предложението на неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) за съставяне на нова конституция. "Въпреки че опозицията не чува нашите искрени..

публикувано на 23.12.24 в 13:09
Президентът Йоханис (вдясно) натовари Марчел Чолаку да състави новото румънско правителство

Президентът Йоханис възложи на Марчел Чолаку да състави новото румънско правителство

Румънският президент Клаус Йоханис възложи на премиера Марчел Чолаку от Социалдемократическата партия да състави новото румънско правителство, след като три проевропейски партии постигнаха споразумение за парламентарно мнозинство, съобщи "Ройтерс". Коалиционното правителство, което се очаква да бъде гласувано от парламента по-късно днес, включва лявата..

публикувано на 23.12.24 в 13:06
Александър Иванов

СОС избра временен кмет на район "Искър"

Столичният общински съвет избра заместник-кмета на район "Искър" Александър Иванов за изпълняващ длъжността кмет на района. Спечелилият местните избори Ясен Русев бе отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Александър Иванов ще изпълнява длъжността кмет до провеждането на нови избори:  "Належащи проблеми не мога да..

публикувано на 23.12.24 в 13:01

Увеличен пътникопоток отчита гарата в Горна Оряховица

Увеличен пътникопоток преди Коледните празници отчитат на най-голямата железопътна гара в Северна България. Влаковете през гарата в Горна Оряховица се движат по разписание. За пътуващите по празниците са осигурени повече вагони, заяви Йордан Чонов, началник на жп гарата в Горна Оряховица: "По празниците влаковете ще бъдат с увеличени..

публикувано на 23.12.24 в 12:56
Министър-председателят Димитър Главчев (вдясно) и министърът на енергетиката Владимир Малинов в ПАВЕЦ

Главчев: Ако депутатите не отхвърлят бюджета, няма как да внесем закон за удължаване на стария

Служебният премиер Димитър Главчев отправи упрек към народните представители, че са излезли във ваканция, преди да са решили въпроса с бюджета за 2025:  "Това, което можеха да направят народните представители, е да отхвърлят бюджета, за да може правителството да внесе нов законопроект за удължаване на стария бюджет. Нищо от това обаче не се случи и ние..

публикувано на 23.12.24 в 12:36