Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анелия Николаева: Карикатурите на Чак ще покажем на следващ етап, 7-те зали се оказаха тесни за творчеството му

| Интервю
Бликове, 1982 акварел, Васил Чакъров-Чак
Снимка: НХГ

Беше трудно да се подберат творбите от едно много плодотворно наследство като това на Васил Чакъров-Чак. Но, тъй като всяка юбилейна изложба има ретроспективен характер, избрахме акварел, графика и маслена живопис.

Това сподели кураторът на юбилейната изложба за 90 години от рождението на Васил Чакъров – Анелия Николаева, в интервю пред БНР.

Експозицията се открива утре в Националната художествена галерия и може да бъде разгледана до 8 септември т. г.

"Карикатурите този път решихме да ги покажем на следващ етап, защото дори седемте зали на втория етаж на Двореца за временни експозиции се оказаха твърде тесни за огромния обем творчество на Чак. Поради тази причина насоката на изложбата, която се открива утре, е към изящното изкуство в сферата на изящното изкуство - на акварела, живописта и графиката", коментира Николаева. 

Тя смята, че за пръв път ще бъдат показани интересни образци от жанра натюрморт, "защото основно художникът е възприемал себе си като пейзажист, майстор на акварела, имал добро самочувствие да се заяви като майстор и публиката може да се убеди, като види изложбата".

Според Николаева името Васил Чакъров не е познато на широката публика, "защото неговият живот протича в Самоков, но пък тесните специалисти и неговите приятели знаят що за висока категория автор е".

"Неговото посвещаване не е само към изкуството, не е само в сферата на художествената практика. Чакъров има интересна биография, като пишещ човек за изкуството води рубриката "Галерия самоковски майстори" в местен вестник. Създава много комплексен образ на човек, който живее във и за изкуството", разказа Анелия Николаева.

Проектът за Чак включва няколко изложби в София и други градове и това е направило името на твореца още по-популярно. А изложбата в НХГ е "много хубав финал на този проект и ще направи още по-видимо неговото творчество".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30

Общинските съветници от ГЕРБ–СДС в Ловеч няма да подкрепят увеличение на данъците

Групата общински съветници от коалицията ГЕРБ – СДС в Ловеч няма да подкрепи предлаганото от кмета на общината Страцимир Петков  увеличение на данъците от следващата година. От опозицията в местния парламент дадоха и незадоволителна оценка за едногодишното му управление заради неизпълнени ангажименти към гражданите и липсата на стратегии за..

публикувано на 25.11.24 в 20:20
В кюстендилската болница текат три проверки за отказаното лечение на 6-годишно дете, каза изпълнителният директор на здравното заведение Димитър Стоилов (на снимката).

Проверки по случая с 6-годишното дете, на което е отказано лечение в Кюстендил

Изпълнителният директор на кюстендилската болница Димитър Стоилов е разпоредил проверка на случая с 6-годишно дете с инфекция, на което е било отказано лечение. Проверки са започнали и Изпълнителната агенция за медицински надзор и РЗИ-Кюстендил. Случаят е от 14 ноември. На детето е отказано лечение, а родителите са насочени към дупнишката болница...

публикувано на 25.11.24 в 19:44

Сбиване в София между водач на тролейбус и велосипедист, разносвач на храна

Шофьор на тролейбус в София е с гипсова шина на ръката заради фрактура, получена при сбиване с велосипедист разносвач на храна. Сбиването е станало около 15:40 ч.  пред Националната библиотека, след като водачът на тролея е засякъл колоездача.  След сбиването на мястото е пристигнала линейка, а пострадалият шофьор е бил приет в Спешното..

публикувано на 25.11.24 в 19:43