Това заяви в интервю за БНР Ирина Манушева, бивш учител и граждански активист.
"Образованието трябва да отваря врати, а не да затваря, както е в момента", смята тя. Според нея е необходимо "да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни оценявания".
Идеята на НВО беше да представя обективна картина в края на всеки образователен етап, да улавя проблеми и да проследява въздействието на различни мерки. Много скоро обаче то се превърна в инструмент за кандидатстване и за вход към гимназия, поясни тя.
Постепенно започна стремежът да се постига висок резултат на тези изпити, а това повлече след себе си безкрайно много курсове и частни уроци и постоянно нарастващо напрежение, допълни Манушева.
Представата за елитарност на училищата е изключително вредна за цялата образователна система, защото целта трябва да бъде високо качество навсякъде, подчерта тя.
Анализите са много слаб момент в образователната ни система. Липсват мащабни такива, изрази мнение Ирина Манушева. По думите ѝ не е ясно какво оценяваме с НВО.
"Те не са стандартизирани. Не можем да сравняваме резултати, защото всяка година нещо се различава от предишната."
Не може да се разграничи и кое е резултат от работа в училище и кое – във външни школи, коментира бившият учител в предаването "Преди всички".
Въведеното задължително кандидатстване и профилиране задълбочи изключително много проблема. То беше облечено в красивата идея учениците да учат повече това, което желаят, само че не се случва така. Юношите на 13 г. избират принудително, посочи Манушева.
"Повечето деца и родители не си дават сметка какво ще изучават в тези профили, колко ограничаващо може да се окаже това в бъдеще."
Ранното профилиране е изключително вредно, гласи една от препоръките в изследването PISA, отбеляза още тя.
"В цяла София има три паралелки с физика. На изпита по физика в НПМГ се явяват стотици деца, а паралелката е една. Какво правим с всички други деца, които явно имат интерес към физиката? Те няма къде да продължат да я изучават. Изведнъж тези деца приключват с физиката в 10 клас и след това сме ужасени как няма кандидат-студенти във Физическия факултет, а това са изключително ключови специалности в момента. Прекъсваме масовото обучение по физика. Спираме изучаването на много предмети, към които децата биха могли да имат интерес."
"Трябва да се преразгледа цялостната философия на образованието – да си зададем като общество въпроса какво искаме от тази образователна система", обобщи Ирина Манушева.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..