Това заяви в интервю за БНР Ирина Манушева, бивш учител и граждански активист.
"Образованието трябва да отваря врати, а не да затваря, както е в момента", смята тя. Според нея е необходимо "да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни оценявания".
Идеята на НВО беше да представя обективна картина в края на всеки образователен етап, да улавя проблеми и да проследява въздействието на различни мерки. Много скоро обаче то се превърна в инструмент за кандидатстване и за вход към гимназия, поясни тя.
Постепенно започна стремежът да се постига висок резултат на тези изпити, а това повлече след себе си безкрайно много курсове и частни уроци и постоянно нарастващо напрежение, допълни Манушева.
Представата за елитарност на училищата е изключително вредна за цялата образователна система, защото целта трябва да бъде високо качество навсякъде, подчерта тя.
Анализите са много слаб момент в образователната ни система. Липсват мащабни такива, изрази мнение Ирина Манушева. По думите ѝ не е ясно какво оценяваме с НВО.
"Те не са стандартизирани. Не можем да сравняваме резултати, защото всяка година нещо се различава от предишната."
Не може да се разграничи и кое е резултат от работа в училище и кое – във външни школи, коментира бившият учител в предаването "Преди всички".
Въведеното задължително кандидатстване и профилиране задълбочи изключително много проблема. То беше облечено в красивата идея учениците да учат повече това, което желаят, само че не се случва така. Юношите на 13 г. избират принудително, посочи Манушева.
"Повечето деца и родители не си дават сметка какво ще изучават в тези профили, колко ограничаващо може да се окаже това в бъдеще."
Ранното профилиране е изключително вредно, гласи една от препоръките в изследването PISA, отбеляза още тя.
"В цяла София има три паралелки с физика. На изпита по физика в НПМГ се явяват стотици деца, а паралелката е една. Какво правим с всички други деца, които явно имат интерес към физиката? Те няма къде да продължат да я изучават. Изведнъж тези деца приключват с физиката в 10 клас и след това сме ужасени как няма кандидат-студенти във Физическия факултет, а това са изключително ключови специалности в момента. Прекъсваме масовото обучение по физика. Спираме изучаването на много предмети, към които децата биха могли да имат интерес."
"Трябва да се преразгледа цялостната философия на образованието – да си зададем като общество въпроса какво искаме от тази образователна система", обобщи Ирина Манушева.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..