Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

Акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова си представят България през 2050 г. като цветуща, просперираща страна

| Интервю
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова
Снимка: Таня Милушева

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще."

Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат представени достиженията на доказани световни български учени в областта на приложната земеделска наука.

"През годините на промените изпратих над 400 човека в целия свят. Искат ги като топъл хляб тези наши възпитаници. Ако българинът попадне при подходящи условия, той може така да реализира своя потенциал! (…) Тези хора дълбоко ги боли – реализираха се по света, а България ги е забравила", коментира акад. Атанасов в предаването "Преди всички". Една от идеите на форума е да покаже на тези хора, че са добре дошли, "че България е една на всички и трябва да я направим, няма на кого да чакаме", допълни той.

"След промените изведнъж се оказахме в небрано лозе. Всички мислехме, че демокрацията ще ни направи по-работливи, по-обединени. Оказа се, че социализмът ни е направил доста големи консуматори", посочи ученият.

След 2000-а година водещите селекционери се пенсионираха, а младите бяха взети от мощните фирми, които сега ни продават семената, отбеляза Атанас Атанасов. Според него липсва предприемачески дух - както преди промените, така и след тях, така че познанието да стане бизнес.

От 82 интензивно отглеждани в България култури в момента сме на под 40, алармира академикът.

"Всичко започва от науката. Можем да помогнем на нашия бизнес с технологиите, които разработваме", категоричен е акад. Атанасов.

"Моите родители са били изцяло отдадени на земеделието. Когато решихме да стартираме нашия бизнес, изключително нишов за България, нямахме нито правилен, нито грешен пример. До момента всичко, което сме успели да създадем, е със собствени средства и на принципа проба – грешка. Нямахме никакъв опит. Винаги ни е липсвало да имаме хора около себе си, които са свързани с науката", разказа Славена Родинова, която има семеен бизнес за люти чушки от цял свят.

"България през 2050 г. си я представям цветуща. Такива хора ще направят България щастлива, благодатна. Светът ще се възхищава на България. Убеден съм в това", подчерта акад. Атанас Атанасов.

"Възможностите в нашата страна са изключително много. Виждам други млади хора, обединени от обща визия за едно хубаво бъдеще. Светът е отворен. В по-малка страна като България много по-лесно може да постигнем устойчиво развитие. Вярвам, че през 2050 г. България ще бъде страхотно място, просперираща страна", смята Славена Родинова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01