Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Марина Великова: "През цялото време наблюдавах какво се случва, какъв отпечатък взимам"

| Интервю

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес.
През 2005-та година Марина Великова предприема ново приключение и променя живота си на 360 градуса. Изоставя градския комфорт и заминава за Индия. Първоначално с идеята да учи музиката една година, но остава там четири. 


Преди няколко месеца Марина се завърна от Антарктика -остров Ливингстън, където се намира българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“.  Там Марина Великова беше част от екипа на професор Христо Пимпирев в рамките на 2 месеца и работеше върху аудио-визуален и изследователски проект. Скоро след прибирането на родна земя, Марина представи фотографската изложба "Ледовете на Антарктика" -  внушителни изображения от Ледения континент.

Предстои да видите и "Отпечатъци от Антарктика“ - изложбата, която Марина Великова и кураторът Любен Домозетски представят от 3 до 9 юни в галерия "Little Bird Place." Рисунките са направени от Марина Великова в периода януари - февруари тази година на брега на Антарктическия океан, в района на Българската научноизследователска база на остров Ливингстън, Антарктика.


"Започнах  късно да рисувам. Имах нужда доста време да прекарам в самота. А там състоянията са две - абсолютна самота, човек остава сам със себе си и природата навън на студа  или се връща на топло в обществото, което всъщност беше базата. Докато бяхме там беше антарктическо лято и слънцето почти не залязва. Едва към февруари месец започнаха да се появяват някакви кратки часове на някакъв вид тъмнина.", споделя Марина Великова.


"Рисувах в  много тежки условия. Изискваше се изключителна воля от моя страна всеки път да изляза на брега с чанта, в която носех боите, метално канче и всички четки и моята папка, в която бяха хартиите. Едните рисунки създавах директно върху камък и могат да се нарекат специфична литография, защото рисувах върху камъка след това потапях хартията в океана и взимах отпечатък. Ръцете ми бяха постоянно сини, но накрая захитрях и сложих домакински ръкавици. Но това са само вид весели препядствия."

"Рисунките са истински отпечатъци, защото исках да взема воден отпечатък от мястото такова, каквото е - сиво, студено, без слънце, много вятър и птици, които постоянно ме оглеждаха с едното око".
Цялото интервю с Марина Великова, която описва своите антарктически приключения, както и подготовката за  изложбата "Отпечатъци от Антарктика", чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Радослава Топалова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Из празничните истории: Любовта е това, което е на сърцето

„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08