Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С паметна плоча и концерт отбелязват "130 години хорово изкуство в Силистра"

| Репортаж

Паметна плоча "130 години хорово изкуство в Силистра" ще бъде открита днес в 17:00 часа в крайдунавския град.

Събитието е част от празничната програма включваща концерт на смесен хор "Седянка" и гостуващи състави – днес , както и творческа среща, която се проведе във вчерашния ден.

Самият хор "Седянка" е член на Българския хоров съюз от 1941 година.

130 години отличени с участието на стотици хористи и 25 диригенти.

Изкуство дала началото и на Събора на хоровете от крайдунавските градове.

Всичко започва през 1894 година. В Силистра пристига като учител в Педагогическото училище чехът Карел Махан, възпитаник на консерваторията в Прага, дотогава капелмайстор на Моравската дивизия в град Ниш. 

Той поема черковния хор и създава първото в страната музикално списание "Кавал", отбелязващо изявите на първите хорови прояви със светски характер в града, станали основата на различни формации, разказа Лидия Кулева, диригент от осем години на хор "Седянка".


В годините назад е имало по 150 хористи в състава, тогава когато държавният интерес е бил обърнат към това изкуство, сподели Лидия Кулева. В хор "Седянка" са пели и много оперни певци, сред които Христо Сарафов и Стефка Евстатиева, Лъчезар Пеев и джаз певицата Мая Нова. 

Днес хористите наброяват трийсетина, а средната възраст е около 50 години. Иван Иванов е хористите с най-дълъг стаж – 40+ години. Малка тайна е, че негов първи братовчед е известният оперетен артист и режисьор Видин Даскалов.

Еталон за диригент в годините е бил винаги Васил Арнаудов.


Нина Димитрова като на шега попада в хора и вече също над 40 години е в него. Тя е и организатор на състава, като споделя че в последните няколко години и е изключително трудно да намира спонсори.

Репертоарът е най-вече класика и обработки на български народни песни. Казват, че публиката навън е различна от българската. Зад граница оценяват музиката и професионализма, докато у нас разчитат да чуят популярни мелодии.

Шанс за хоровото изкуство има, но е нужно да се намери човек, който да подбира таланти от ранна детска възраст, категорична е Лидия Кулева.

През 1910 г., на 23 май тук се провежда и Първият събор на хоровете от крайдунавските градове. В негова чест в Дунавската градина има издигнат Паметник на песента.

По време на Балканската война загиват като войници едни от най-добрите хористи на Силистра.

Хоровото изкуство в Силистра е и това, което съхранява българската култура в т. нар. румънски период 1918 - 1940 година.

Медалите, ордените и отличията в годините са много.

Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

“България Еър” анулира полетите си от и до Израел до 15 октомври

Заради официална препоръка на Европейската комисия и Асоциацията за авиационна безопасност на Европейския съюз “България Еър” анулира полетите си от и до Израел до 15 октомври включително, съобщи националният авиационен превозвач. Мярката се налага с цел осигуряване безопасността на пътниците и кабинния екипаж с оглед ситуацията в Близкия Изток,..

публикувано на 02.10.24 в 20:09

Фермери искат среща с властта и са готови за протести

Националната асоциация на зърнопроизводителите настоява за провеждане на спешна среща с Министъра на финансите и Министъра на земеделието  за да се договори незабавното изплащане на средствата по т.нар Украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко..

публикувано на 02.10.24 в 19:55
Синът на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил, получи условна присъда заради закана за убийство

Условна присъда за сина на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил

Софийският районен съд призна за виновен Васил Михайлов, син на прокурора от Перник - Бисер Михайлов, за една от общо четирите закани за убийство по адрес на Боряна Рангелова и го оправда за останалите три.  Съдът го осъди на една година и осем месеца условно лишаване от свобода с четири години изпитателен срок. Присъдата подлежи на протест...

публикувано на 02.10.24 в 19:34
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Г-7: Дипломатическо решение на конфликта в Близкия изток все още е възможно

Лидерите на Г-7 обявиха, че дипломатическо решение на конфликтите в Близкия изток "все още е възможно“. То беше публикувано след края на виртуалната среща на лидерите на Г-7, която беше свикана от италианския премиер Джорджа Мелони в качеството ѝ на ротационен председател на групата. Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на..

публикувано на 02.10.24 в 19:13
Пожар в апартамент след израелски въздушен удар в Дахие, Бейрут, Ливан, 2 октомври 2024 г.

Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на "Хизбула" в Ливан

След противоречиви съобщения вчера, днес и ливанската шиитска групировка "Хизбула", и израелската армия потвърдиха за сблъсъци на територията на Ливан. Израелското командване изпрати подкрепления от пехотни и бронирани части към северната си граница. Съобщи и за първите жертви в започналата във вторник през нощта сухопътна операция - в схватките с..

публикувано на 02.10.24 в 19:05
Министър-председателят Димитър Главчев (вторият отляво надясно) обяви, че няма актуални заплахи за България във връзка със ситуацията в Близкия изток

Премиерът: Няма актуална заплаха за сигурността на страната

"Няма актуална заплаха за сигурността на страната". Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев след заседанието на Съвета за сигурността към Министерския съвет във връзка със ситуацията в Близкия изток. "Обединихме се около това да призовем за деескалация на конфликта в Близкия изток, което е в синхрон с европейската позиция", каза още..

публикувано на 02.10.24 в 18:56

РИК- Кюстендил назначи 2 222 членове на секционните комисии в деветте общини в областта

РИК-Кюстендил със свое решение назначи 2 222-та членове на секционните комисии в деветте общини в областта. Това не е довело до сериозни разногласия и проблеми, каза председателят на комисията Венцислав Механджийски. На предварителните консултации при кметовете на общини имаше известно напрежение - особено в Община-Кюстендил, където..

публикувано на 02.10.24 в 18:48