Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надежда Рангелова-Бояджиева: Дългосрочната перспектива на Детската болница е ключовото, не срокът

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Най-голямата причина за трудности и проблеми в процеса на изграждане на Националната детска болница е постоянната смяна на екипите, които работят по този проект, постоянната смяна на правителствата и липсата на последователни действия. За съжаление, всеки следващ или министър на здравеопазването, или директор на здравната инвестиционна компания се фокусират основно върху срока за изграждане на Детската болница и неговото съкращаване".

Това коментира пред БНР Надежда Рангелова-Бояджиева, председател на Фондация "За доброто" и член на Обществения съвет за Национална детска болница.

Според нея най-важното е дългосрочната перспектива на болницата, основана на нуждите

"Какво трябва на детското здравеопазване, какъв трябва да бъде обхватът, капацитетът на тази болница - това са дългосрочните и най-важни теми, които трябва да бъдат решени". 

Съкращаване на срок с 2-4 месеца и ускореното събаряне на сградите не е най-ключов приоритет към момента, категорична бе Бояджиева в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

На 1 юни служебният премиер Димитър Главчев, служебният министър на здравеопазването Галя Кондова и на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова дадоха символичен старт на разчистването на терена за изграждането на Националната детска болница.
Днес репортерът на БНР Елена Бейкова направи проверка на място. 

"На място имаше трима души, работници. На практика не се случва нищо по същество към момента. Един от работниците ми обясни, че все още не са започнали реалните дейности по събарянето на сградите и разчистването на терена, тъй като се очаква подготовката и довършването на документи, свързани с проекта", разказа тя. 

Теренът трябва да бъде заравнен и разчистен до края на октомври. Премиерът Димитър Главчев нареди да бъдат забързани дейностите. 

Договорът с фирмата-изпълнител, която трябва да работи по разчистването, беше подписан на 15 май. Това, което ще плати държавата, е над 4 млн. лв., а срокът за изпълнение е краят на май следващата година. 

Репортерската проверка на Елена Бейкова и интервюто на Валерия Николова с Надежда Рангелова-Бояджиева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

Снимки - Елена Бейкова, 3 юни 2024 г.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Днес Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" . В дискусията ще участва представител на Светия синод. Идеята за промяна в учебната програма е на министъра на образованието Красимир Вълчев. Мярката има възпитателен характер. Целта е учениците да..

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41