Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надежда Рангелова-Бояджиева: Дългосрочната перспектива на Детската болница е ключовото, не срокът

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Най-голямата причина за трудности и проблеми в процеса на изграждане на Националната детска болница е постоянната смяна на екипите, които работят по този проект, постоянната смяна на правителствата и липсата на последователни действия. За съжаление, всеки следващ или министър на здравеопазването, или директор на здравната инвестиционна компания се фокусират основно върху срока за изграждане на Детската болница и неговото съкращаване".

Това коментира пред БНР Надежда Рангелова-Бояджиева, председател на Фондация "За доброто" и член на Обществения съвет за Национална детска болница.

Според нея най-важното е дългосрочната перспектива на болницата, основана на нуждите

"Какво трябва на детското здравеопазване, какъв трябва да бъде обхватът, капацитетът на тази болница - това са дългосрочните и най-важни теми, които трябва да бъдат решени". 

Съкращаване на срок с 2-4 месеца и ускореното събаряне на сградите не е най-ключов приоритет към момента, категорична бе Бояджиева в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

На 1 юни служебният премиер Димитър Главчев, служебният министър на здравеопазването Галя Кондова и на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова дадоха символичен старт на разчистването на терена за изграждането на Националната детска болница.
Днес репортерът на БНР Елена Бейкова направи проверка на място. 

"На място имаше трима души, работници. На практика не се случва нищо по същество към момента. Един от работниците ми обясни, че все още не са започнали реалните дейности по събарянето на сградите и разчистването на терена, тъй като се очаква подготовката и довършването на документи, свързани с проекта", разказа тя. 

Теренът трябва да бъде заравнен и разчистен до края на октомври. Премиерът Димитър Главчев нареди да бъдат забързани дейностите. 

Договорът с фирмата-изпълнител, която трябва да работи по разчистването, беше подписан на 15 май. Това, което ще плати държавата, е над 4 млн. лв., а срокът за изпълнение е краят на май следващата година. 

Репортерската проверка на Елена Бейкова и интервюто на Валерия Николова с Надежда Рангелова-Бояджиева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

Снимки - Елена Бейкова, 3 юни 2024 г.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18