Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надежда Рангелова-Бояджиева: Дългосрочната перспектива на Детската болница е ключовото, не срокът

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Най-голямата причина за трудности и проблеми в процеса на изграждане на Националната детска болница е постоянната смяна на екипите, които работят по този проект, постоянната смяна на правителствата и липсата на последователни действия. За съжаление, всеки следващ или министър на здравеопазването, или директор на здравната инвестиционна компания се фокусират основно върху срока за изграждане на Детската болница и неговото съкращаване".

Това коментира пред БНР Надежда Рангелова-Бояджиева, председател на Фондация "За доброто" и член на Обществения съвет за Национална детска болница.

Според нея най-важното е дългосрочната перспектива на болницата, основана на нуждите

"Какво трябва на детското здравеопазване, какъв трябва да бъде обхватът, капацитетът на тази болница - това са дългосрочните и най-важни теми, които трябва да бъдат решени". 

Съкращаване на срок с 2-4 месеца и ускореното събаряне на сградите не е най-ключов приоритет към момента, категорична бе Бояджиева в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

На 1 юни служебният премиер Димитър Главчев, служебният министър на здравеопазването Галя Кондова и на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова дадоха символичен старт на разчистването на терена за изграждането на Националната детска болница.
Днес репортерът на БНР Елена Бейкова направи проверка на място. 

"На място имаше трима души, работници. На практика не се случва нищо по същество към момента. Един от работниците ми обясни, че все още не са започнали реалните дейности по събарянето на сградите и разчистването на терена, тъй като се очаква подготовката и довършването на документи, свързани с проекта", разказа тя. 

Теренът трябва да бъде заравнен и разчистен до края на октомври. Премиерът Димитър Главчев нареди да бъдат забързани дейностите. 

Договорът с фирмата-изпълнител, която трябва да работи по разчистването, беше подписан на 15 май. Това, което ще плати държавата, е над 4 млн. лв., а срокът за изпълнение е краят на май следващата година. 

Репортерската проверка на Елена Бейкова и интервюто на Валерия Николова с Надежда Рангелова-Бояджиева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

Снимки - Елена Бейкова, 3 юни 2024 г.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51