Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тюркология в изгнание. Коя е Мефкюре Моллова?

Зейнеп Зафер: Не Възродителен процес, а "насилствена българизация/асимилация"

Не става дума да възстановим паметта, става дума да я създадем, подчерта бившият съветник на президента Желю Желев по етническите въпроси Михаил Иванов

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

Тази вечер от 18.30 часа в Централния дом на архитекта ще се състои премиерата на книгите "Тюркология в изгнание. Мефкюре Моллова. Биографично изследване" с автори Зейнеп Зафер и Нурие Муратова и книгата "50 години от Корнишките протести" на Зейнеп Зафер

"Първата книга е за най-известната тюрколожка, възпитана в българската тюркология - Мефкюре Моллова, чиято съдба е много трагична. Тя има възможност да работи около 8 години в специалността, след което е отстранена и до края на живота си в България, до 1989 г., тя е принудена да се затвори вкъщи, но продължава да пише, защитава дисертация в Москва и става доктор на филологическите науки, както и нейният съпруг", разказа пред БНР авторката на изследването д-р Зейнеп Зафер. 

Моллова и е и първата туркиня, публикувала стихове и собствена стихосбирка на турски в България, потвърди Зафер. 

"Тя е първата жена - туркиня в България, която публикува в периодичния печат свои стихове, а след това издава своя стихосбирка. До 1989 г. това е единствената стихосбирка на жена-поетеса от средите на турците в България".

През 1989 г. синът ѝ е екстрадиран от България, а след това тя заминава при него. На границата ѝ отнемат последното останало от нейния ценен архив. След това тя продължава да работи в областта на тюркологията.
проф. Зейнеп Зафер; Снимка: Ирина Недева
Д-р Зафер не приема термина Възродителен процес. Това е термин, създаден от живковото управление и средите на Държавна сигурност, обясни тя. Според нея той се е използвал много активно, подигравателно и цинично

"Много ни обижда това, че учените, изследователите веднага приеха този термин, без да се замислят върху него, и го използват във всички изследвания. След това започнаха да го използват с главна буква, като много важен период за българската история. Той може да е важен, но той е отрицателен период и не може да бъде изписван с главна буква".

Според нея този период трябва да се нарича "насилствена българизация" или "насилствена асимилация"

По думите ѝ името на Мефкюре Моллова е било напълно забравено в България

"През 1958 г. се взема решение да се затворят турските училища в България и всички турчета да отидат в български училища, като се запази изучаването на турски език. Тогава отпада задачата да се подготвят учители на турски език и започва процес на българизация. Те стават излишни, те стават ненужни, даже те пречат такива вече доста стабилни учени като семейство Моллови", разказа от своя страна Михаил Иванов, бивш съветник на президента Желю Желев по етническите въпроси. В предаването "Хоризонт до обед" той добави:

"Не само това, че се казва Възродителен процес, което е гавра както с нашите възрожденски традиции, така и с жертвите на тази политика, но той изкривява истината, тъй като фокусира вниманието само върху кулминацията на тази политика през 84-85 г. Асимилацията е планирано действие, което ясно се очертава от 1969 г. има едно партийно решение, след това се преименуват помаците, след това има голяма вълна на ромите и завършващият етап е турците. Всичко това е придружено с пълен отказ, до забрана на турската култура, език и идентичност. Асимилационната политика не е само имената, тя е всичко".
Снимка: Ирина Недева
По думите му семейство Моллови не се примиряват с тази политика: "Затова него го изкарват луд, а нея - я пращат вкъщи без средства за препитание". 

Ключовата дума тази вечер е "памет", отбеляза Михаил Иванов. Според него българската общественост няма памет за тези неща. Памет имат потърпевшите и извършителите, смята той. 

"Не става дума да възстановим паметта, става дума да я създадем". 

Цялото интервю на Ирина Недева със Зейнеп Зафер и Михаил Иванов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фермери искат среща с властта и са готови за протести

Националната асоциация на зърнопроизводителите настоява за провеждане на спешна среща с Министъра на финансите и Министъра на земеделието  за да се договори незабавното изплащане на средствата по т.нар Украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко..

публикувано на 02.10.24 в 19:55
Синът на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил, получи условна присъда заради закана за убийство

Условна присъда за сина на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил

Софийският районен съд призна за виновен Васил Михайлов, син на прокурора от Перник - Бисер Михайлов, за една от общо четирите закани за убийство по адрес на Боряна Рангелова и го оправда за останалите три.  Съдът го осъди на една година и осем месеца условно лишаване от свобода с четири години изпитателен срок. Присъдата подлежи на протест...

публикувано на 02.10.24 в 19:34
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Г-7: Дипломатическо решение на конфликта в Близкия изток все още е възможно

Лидерите на Г-7 обявиха, че дипломатическо решение на конфликтите в Близкия изток "все още е възможно“. То беше публикувано след края на виртуалната среща на лидерите на Г-7, която беше свикана от италианския премиер Джорджа Мелони в качеството ѝ на ротационен председател на групата. Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на..

публикувано на 02.10.24 в 19:13
Пожар в апартамент след израелски въздушен удар в Дахие, Бейрут, Ливан, 2 октомври 2024 г.

Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на "Хизбула" в Ливан

След противоречиви съобщения вчера, днес и ливанската шиитска групировка "Хизбула", и израелската армия потвърдиха за сблъсъци на територията на Ливан. Израелското командване изпрати подкрепления от пехотни и бронирани части към северната си граница. Съобщи и за първите жертви в започналата във вторник през нощта сухопътна операция - в схватките с..

публикувано на 02.10.24 в 19:05
Министър-председателят Димитър Главчев (вторият отляво надясно) обяви, че няма актуални заплахи за България във връзка със ситуацията в Близкия изток

Премиерът: Няма актуална заплаха за сигурността на страната

"Няма актуална заплаха за сигурността на страната". Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев след заседанието на Съвета за сигурността към Министерския съвет във връзка със ситуацията в Близкия изток. "Обединихме се около това да призовем за деескалация на конфликта в Близкия изток, което е в синхрон с европейската позиция", каза още..

публикувано на 02.10.24 в 18:56

РИК- Кюстендил назначи 2 222 членове на секционните комисии в деветте общини в областта

РИК-Кюстендил със свое решение назначи 2 222-та членове на секционните комисии в деветте общини в областта. Това не е довело до сериозни разногласия и проблеми, каза председателят на комисията Венцислав Механджийски. На предварителните консултации при кметовете на общини имаше известно напрежение - особено в Община-Кюстендил, където..

публикувано на 02.10.24 в 18:48

Заседава Съветът по сигурността към Министерския съвет

Тази вечер Съветът по сигурността към правителството провежда заседание - министрите на вътрешните работи, на отбраната, началниците на ДАНС, разузнаването и други служби бяха свикани от премиера Димитър Главчев, за да обсъдят мерки за сигурност в отговор на ескалацията на напрежението в Близкия изток. В рамките на заседанието на Съвета по сигурността..

публикувано на 02.10.24 в 18:12