Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Николай Михайлов: В парламента трябва да се изпратят хора, свободни от пропаганда

Ще получим още от същото, смята политическият анализатор

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"От изключително значение е да се произнася думата "мир" на всички равнища - така, както у нас се произнася от президента, така, както се произнася от компетентни, смели, дълбоки и сериозни хора в колективния Запад, така, както се произнася в Европа, независимо от опитите да се забрани това произнасяне, независимо от мерките то да бъде санкционирано. Става дума за борба, която не е само благородна, а е чисто и просто императивна за оцеляването на нашия свят. Простосмъртният човек не се интересува от проблемите на хегемона". 

Това коментира в интервю за БНР д-р Николай Михайлов, психиатър и политически анализатор. 

Според него, когато гласоподавателят решава да изпраща хора в нашия и в Европейския парламент, то тези хора трябва да са свободни от пропаганда, независимо от техния възглед:

"Ако днес изборите имат някакъв залог, основно европейските, то е в ЕП да се настанят хора, които имат остатъчна връзка с реалността и кураж да съобщават това, което знаят за нея - хора, които все още са способни на очевидности, могат да ги цитират, виждат и произнасят. Това не е толкова широко разпространено, колкото ни се струва. Това са редки дарования към този исторически час, а те в същото време са най-дефицитният и най-сериозният артикул. Това, което става, е една ескалация с ядрени залози - нещо страшно, което трябва да бъде първо проучено от хора, които имат куража да гледат, а не малодушието да си представят, че злото е нещо, което по автоматизма на нашата принадлежност към привилегирования свят ще ни бъде спестено, защото ние сме под гаранцията на хегемона. Това е тежка илюзия", изказа мнението си той. 

По думите на д-р Михайлов има един "паневропейски шемет" - състояние на проточено, системно лекомислие, в което съществените въпроси не могат да бъдат зададени, затова и отговорите не са налице. "Сякаш няма никаква актуална заплаха върху европейския мир, върху привичния начин на живот, върху илюзията за благоденствие, което сякаш трае вечно и т.н. - тези пропагандни клишета, които омагьосаха хората, е защото се мислят и преживяват нещо като естествено право, като природен феномен - Европа е страна на благоденствието и точка", добави той.

Според него електоратите се интересуват отново от това, от което са се интересували през всички години след 1945 г., а именно "проблемите на джоба и ситуацията на хладилника". "Така е възпитан този човек, който живее с хоризонта на тези ценности", посочи той. И добави:

"Сега обаче, доколкото над този европейски свят е надвесен рискът от глобална ядрена война - въпрос, който не е поставен на дневен ред с цялата сериозност, за да уплаши едно население, което живее с комплекса на това, което някои нарекоха стратегически паразитизъм. Не само благоденствието е право и нещо, което ни дължат, но и мирът е това, което не може да се изплъзне. Ако някъде се говори за война, то е реторически въпрос, въпрос на една ексцесивна словоупотреба с пропагандни цели". 

Това, което се случва в момента, за тези, които следят събитията и могат да мислят свободно, е, че над Стария свят, над Европа, над планетата е надвиснал риск от ядрен конфликт, изтъкна д-р Михайлов. Според него рискът е реален и той се използва в предизборната кампания. По думите му отговорният човек трябва да си даде сметка, че от неговия здрав разум зависи този риск да бъде минимализиран и дори изключен

"Но се забелязва обратното - някакъв особен амок на политическите върхове, които не само паразитират върху идеята за собствено всемогъщество, но и върху това, че това всемогъщество на всяка цена трябва да бъде гарантирано, поддържано и осъществено с всички рискове, с рисковете на шантажа, на блъфа, на покера и руската рулетка. Това е крайно опасна игра. Това се играе в момента", коментира политическият анализатор.

Трябва да различаваме тези, които водят войните, от тези, които правят войните, подчерта той. Според него този нюанс е извънредно трудно да бъде направен за хора, които са "омагьосани" от вербалната ескалация на пропагандно ниво. Пропагандата е нашата квазиреалност сега, категоричен е психиатърът. 

"Кой е виновен - не решава въпроса днес. Това, което решава въпроса днес, е здравомислието и куражът да се даде сметка за това, че на нас ни предстои или договор, или армагедон. Договорът изглежда невъзможен поради тази словесна ескалация, проточена пропаганда и пропагандна стилизация на основните образи на противника до откровен сатанизъм на образа. Със Сатана не може да се преговаря. А ако нямаш алтернатива, това означава, че нямаш алтернатива и за договор", коментира д-р Николай Михайлов. 

Според него са уплашени хора, които разбират от това какво означава отговорна политика, здрав разум и военно дело. 

Той е категоричен, че и от двете страни на конфликта има хора със здрав разум. Фанатизираните хора, които още си представят, че решението на конфликта и постигането на мира минават през война, включително с ядрени средства, са в умствено и морално помрачение, подчерта психиатърът. 

Според него ЕС няма да преосмисли ролята си. Той се надява обаче парламентите - националният и Европейският, да са места на откровен, сериозен и отговорен дебат, а хората в тях трябва да имат куража да говорят. 

За националните избори д-р Михайлов смята, че ще получим още от същото: "То ще се разиграва с огромна театрална сериозност, защото нашият политически живот има само една единствена валидност и тя е сценичната. В екраните на телевизиите се разиграва един спектакъл на едно вечно интригантство, в които се мерят и се изчисляват уменията на основните актьори, които не се променят, защото те са народни артисти и никой не може да ги свали от сцената. Ще играят старите". 

"България е една страна, която трябва в лицето на нейните политици да се одързостява да говори в името на собствения си интерес от самата реалност, а не от самата пропаганда", каза в заключение политическият анализатор.

Цялото интервю на Даниела Големинова с д-р Николай Михайлов в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три случая на бруцелоза са регистрирани в РЗИ в Кърджали

Три случая на бруцелоза са регистрирани в Регионалната здравна инспекция в Кърджали.  Други три са в процес на изясняване.  Заразени са семейство и ветеринарен техник.  Установен е и случай на говежда тения при 70-годишна жена, съобщи директорът на инспекцията доктор Виктор Кирчев. “Общо 6 човека са установени, тримата са потвърдени, другите трима ще..

публикувано на 27.01.25 в 16:50
Цанка Мамулева на 102-рия си рожден ден.

Най-възрастната габровка днес навършва 104 години

Най-възрастната жителка на Габрово днес навършва 104 години. Столетницата споделя празника с близките си и посреща гости. Цанка Мамулева е най-възрастният жител на Габрово, един от петимата столетници в общината. За нея се грижи дъщеря ѝ, но 104-годишната жена не стои със скръстени ръце, защото не обича да бездейства. Въпреки възрастта ѝ..

публикувано на 27.01.25 в 16:44

Нова схема на МТСП за подпомагане на възрастни хора

Операцията "Иновативни здравно-социални услуги“ на програма "Развитие на човешките ресурси" ще замени тази която изтече в края на миналата година "Грижа в дома", коментираха пред БНР от социалното министерство. Новата схема за грижа на самотни възрастни и хора с увреждания с бюджет 100 милиона лева ще обхване само 10 хиляди нуждаещи се, което е в пъти по..

публикувано на 27.01.25 в 16:43
Товарният кораб

Кап. Димитър Димитров: Устройството се проследява и може да се докаже дали е дефектирало

Имали сме случаи, при които устройства на кораба са загубвани в морето при лошо време. Котвеното устройство се наблюдава от навигационните организации, каза кап. Димитър Димитров, президент на Европейската конфедерация на асоциацията на морските капитани,  който е работил в БМФ и разследвал инциденти. Шведските власти..

публикувано на 27.01.25 в 16:41

В редица области са в сила противоепидемични мерки

Нови три области обявяват грипна. От сряда - 29 януари, временни противоепидемични мерки се въвеждат в Габрово, Монтана и Кюстендил. В Пловдив и Варна удължават действието на вече въведените ограничения, като в периода 29 януари - 4 февруари ще бъде преустановен и присъственият учебен процес. В Ямбол пък срокът на въведените мерки е до днес, а от утре -..

публикувано на 27.01.25 в 16:39

Намаляват болните ученици в Шуменска област

Намаляват болните ученици от грип и остри респираторни заболявания в Шуменска област. Това каза за Радио Шумен  началникът на Регионалното управление на образованието Кремена Маринова.  По данни, събрани от училищата, към момента децата, които отсъстват по болест, са малко над 18% от всички ученици, докато в края на миналата седмица те бяха 21 на..

публикувано на 27.01.25 в 16:30

Учениците в Благоевградско остават в класните стаи, намаляват болните от грип и ОРЗ

Няма  основание за промяна на наложените противоепидемични мерки с оглед разпространението на грипа в област Благоевград, заявиха за БНР от Регионалната здравна инспекция.  Въпреки високите стойности на заболели от грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) в края на миналата седмица - 406 на 10 000 души, се наблюдава трайна тенденция към намаляване на..

публикувано на 27.01.25 в 16:28