Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Михайлов: В парламента трябва да се изпратят хора, свободни от пропаганда

Ще получим още от същото, смята политическият анализатор

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"От изключително значение е да се произнася думата "мир" на всички равнища - така, както у нас се произнася от президента, така, както се произнася от компетентни, смели, дълбоки и сериозни хора в колективния Запад, така, както се произнася в Европа, независимо от опитите да се забрани това произнасяне, независимо от мерките то да бъде санкционирано. Става дума за борба, която не е само благородна, а е чисто и просто императивна за оцеляването на нашия свят. Простосмъртният човек не се интересува от проблемите на хегемона". 

Това коментира в интервю за БНР д-р Николай Михайлов, психиатър и политически анализатор. 

Според него, когато гласоподавателят решава да изпраща хора в нашия и в Европейския парламент, то тези хора трябва да са свободни от пропаганда, независимо от техния възглед:

"Ако днес изборите имат някакъв залог, основно европейските, то е в ЕП да се настанят хора, които имат остатъчна връзка с реалността и кураж да съобщават това, което знаят за нея - хора, които все още са способни на очевидности, могат да ги цитират, виждат и произнасят. Това не е толкова широко разпространено, колкото ни се струва. Това са редки дарования към този исторически час, а те в същото време са най-дефицитният и най-сериозният артикул. Това, което става, е една ескалация с ядрени залози - нещо страшно, което трябва да бъде първо проучено от хора, които имат куража да гледат, а не малодушието да си представят, че злото е нещо, което по автоматизма на нашата принадлежност към привилегирования свят ще ни бъде спестено, защото ние сме под гаранцията на хегемона. Това е тежка илюзия", изказа мнението си той. 

По думите на д-р Михайлов има един "паневропейски шемет" - състояние на проточено, системно лекомислие, в което съществените въпроси не могат да бъдат зададени, затова и отговорите не са налице. "Сякаш няма никаква актуална заплаха върху европейския мир, върху привичния начин на живот, върху илюзията за благоденствие, което сякаш трае вечно и т.н. - тези пропагандни клишета, които омагьосаха хората, е защото се мислят и преживяват нещо като естествено право, като природен феномен - Европа е страна на благоденствието и точка", добави той.

Според него електоратите се интересуват отново от това, от което са се интересували през всички години след 1945 г., а именно "проблемите на джоба и ситуацията на хладилника". "Така е възпитан този човек, който живее с хоризонта на тези ценности", посочи той. И добави:

"Сега обаче, доколкото над този европейски свят е надвесен рискът от глобална ядрена война - въпрос, който не е поставен на дневен ред с цялата сериозност, за да уплаши едно население, което живее с комплекса на това, което някои нарекоха стратегически паразитизъм. Не само благоденствието е право и нещо, което ни дължат, но и мирът е това, което не може да се изплъзне. Ако някъде се говори за война, то е реторически въпрос, въпрос на една ексцесивна словоупотреба с пропагандни цели". 

Това, което се случва в момента, за тези, които следят събитията и могат да мислят свободно, е, че над Стария свят, над Европа, над планетата е надвиснал риск от ядрен конфликт, изтъкна д-р Михайлов. Според него рискът е реален и той се използва в предизборната кампания. По думите му отговорният човек трябва да си даде сметка, че от неговия здрав разум зависи този риск да бъде минимализиран и дори изключен

"Но се забелязва обратното - някакъв особен амок на политическите върхове, които не само паразитират върху идеята за собствено всемогъщество, но и върху това, че това всемогъщество на всяка цена трябва да бъде гарантирано, поддържано и осъществено с всички рискове, с рисковете на шантажа, на блъфа, на покера и руската рулетка. Това е крайно опасна игра. Това се играе в момента", коментира политическият анализатор.

Трябва да различаваме тези, които водят войните, от тези, които правят войните, подчерта той. Според него този нюанс е извънредно трудно да бъде направен за хора, които са "омагьосани" от вербалната ескалация на пропагандно ниво. Пропагандата е нашата квазиреалност сега, категоричен е психиатърът. 

"Кой е виновен - не решава въпроса днес. Това, което решава въпроса днес, е здравомислието и куражът да се даде сметка за това, че на нас ни предстои или договор, или армагедон. Договорът изглежда невъзможен поради тази словесна ескалация, проточена пропаганда и пропагандна стилизация на основните образи на противника до откровен сатанизъм на образа. Със Сатана не може да се преговаря. А ако нямаш алтернатива, това означава, че нямаш алтернатива и за договор", коментира д-р Николай Михайлов. 

Според него са уплашени хора, които разбират от това какво означава отговорна политика, здрав разум и военно дело. 

Той е категоричен, че и от двете страни на конфликта има хора със здрав разум. Фанатизираните хора, които още си представят, че решението на конфликта и постигането на мира минават през война, включително с ядрени средства, са в умствено и морално помрачение, подчерта психиатърът. 

Според него ЕС няма да преосмисли ролята си. Той се надява обаче парламентите - националният и Европейският, да са места на откровен, сериозен и отговорен дебат, а хората в тях трябва да имат куража да говорят. 

За националните избори д-р Михайлов смята, че ще получим още от същото: "То ще се разиграва с огромна театрална сериозност, защото нашият политически живот има само една единствена валидност и тя е сценичната. В екраните на телевизиите се разиграва един спектакъл на едно вечно интригантство, в които се мерят и се изчисляват уменията на основните актьори, които не се променят, защото те са народни артисти и никой не може да ги свали от сцената. Ще играят старите". 

"България е една страна, която трябва в лицето на нейните политици да се одързостява да говори в името на собствения си интерес от самата реалност, а не от самата пропаганда", каза в заключение политическият анализатор.

Цялото интервю на Даниела Големинова с д-р Николай Михайлов в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С протестно шествие в центъра на София граждани изразиха подкрепата си към момичетата и жените, станали жертви на насилие - 25 ноември 2025 г.

Протест в София в подкрепа за момичетата и жените, станали жертви на насилие

С протестно шествие в центъра на София беше изразена подкрепа за момичетата и жените, станали жертви на насилие. Събитието е организирано от "Феминистки мобилизации" и е по повод Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени – 25 ноември. 4320 заповеди за защита от домашно насилие са издадени от началото на 2024 г. Тази вечер подобни..

публикувано на 25.11.24 в 18:47

Мъжът, убил баща си и пребил майка си в с. Сотиря, е задържан за 72 часа

Окръжна прокуратура Сливен задържа за 72 часа 34-годишния мъж, който през изминалата нощ уби с метален прът баща си и преби жестоко майка си в дома им село Сотиря. Изяснява се дали е психично болен, каквито са първоначалните подозрения. След кървавата разправа с родителите си той лично се е обадил в полицията, за да съобщи за престъплението...

публикувано на 25.11.24 в 18:18
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на тик-ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първият Калин Джорджеску изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Полският външен министър Радослав Сикорски (вляво) и кметът на Варшава Рафал Тшасковски (вдясно) по време на Националния съвет на

В Полша предстоят президентски избори. Кои са водещите кандидати

Основните кандидати на предстоящите в Полша президентски избори станаха ясни през уикенда. От вота зависи дали страната ще успее да промени политическата посока, наложена през консервативното управление на "Право и справедливост". Вчера партията на Ярослав Качински представи своя кандидат - 41-годишния историк  Карол Навроцки . Кандидатурата..

публикувано на 25.11.24 в 18:07

В Харков са поразени над 40 жилищни сгради за ден

Ескалацията на войната в Украйна от миналата седмица продължава и през първия ден на тази. Русия изстреля снощи и днес повече от 140 дрона срещу източната, южната и централната част на съседната си държава, срещу която воюва вече повече от две години и половина. Украйна: Одеса е атакувана с балистични ракети Противовъздушната отбрана на..

публикувано на 25.11.24 в 18:02

Еленко Божков: Щетите от това, че не работи ПАВЕЦ "Чаира", са големи

Щетите от това, че не работи ПАВЕЦ "Чаира", са големи - в определени периоди се налага да внасяме балансираща и върхова енергия от съседните страни .  Това каза пред БНР енергийният експерт Еленко Божков и подчерта: " Ремонтът на ПАВЕЦ "Чаира" от 2022 г. при всички правителства беше взет на специално наблюдение . ... Този ремонт беше финансиран с..

публикувано на 25.11.24 в 17:59
Флагът на

Ливан: Приближава се прекратяването на огъня между Израел и "Хизбула"

Прекратяването на огъня между Израел и "Хизбула" е на една ръка разстояние, дадоха днес да се разбере високопостовани представители и на израелското, и на ливанското правителство. Правителството в Бейрут обяви още миналата седмица, че е напълно съгласно с условията на примирието, предложени от посредниците от Съединените щати. Днес реагира и..

публикувано на 25.11.24 в 17:56