За общите избори на 9 юни на територията на Обединеното кралство са разкрити 118 избирателни секции, 39 от които са в столицата Лондон. Съгласно закона, като страна извън ЕС, само на определени места български граждани ще могат да гласуват и в европейските избори и това са четирите секции на българското посолство и консулството в Единбург в Шотландия.
Това по-сложно гласуване и особеностите при регистрирането и правото на вот вероятно ще доведат до объркване, смята Зорница Рангелова – регионален координатор към посолството, живееща от 24 години в британската столица и познаваща добре българската общност.
Как върви подготовката и организацията, като се има предвид, че сроковете са доста кратки?
Тази година аз като регионален координатор всъщност наистина виждам, че сроковете са толкова кратки, тъй като по хронограма ЦИК също имаше неща, които се застъпиха едно с друго. Например Външно министерство трябваше да покаже на ЦИК квотата, която е с попълнени абсолютно всички позиции в избирателната комисия с хора от обществото и в същия ден партиите трябваше да покажат хората, които те имат за някои от позициите за избирателните комисии в чужбина. Така че в един и същи ден те предоставят все едно един пълен екип от Външно министерство от хора от обществото и един горе-долу някакъв екип от различни партийни назначения. По принцип е най-добре партиите да си кажат кои места те ще заемат и след това хората от обществото да попълнят останалите дупки. Но това, за съжаление, тази година не се случи, както се случваше всяка друга година и това доведе до доста голям смут, защото хората от обществото не знаеха дали ще участват или не, дали техните позиции са заети от партийни назначения, дали цялата комисия ще бъде от партийно назначени. И всъщност това беше най-драматичният елемент тази година в чужбина.
Вие вече споменахте за един проблем, но по принцип организацията на избори в чужбина не е лека работа, разчита се много на доброволците и често има низ от проблеми. С какво обичайно се сблъсквате и важи ли то и за тези избори?
Преди нямахме толкова много партийни назначения. Бяха си едни хора, с които се събирахме в екипи. Един, който е повече техничар. Един, който повече обича да пише. Друг, който е по-сръчен и подрежда секцията, изправя параваните. Въобще един задружен екип от обществото, от хора, които си живеят в района. Те докарват знаменца, разни "красотички" за избирателните секции. Но сега, както разбираме, получаваме само няколко дни преди изборите имена на хора, които са през партии, които може дори да не живеят в района и да се чудят как да дойдат. Така че, тези са проблемите с хората, които нямат силно отношение към секцията, защото, както знаете, в чужбина това е един малък празник - да се иде да се гласува, да се видят хората. И всъщност секциите сега остават едни малко "по-съсухрени", защото не са подредени с цветя. Преди лампи се носеха от вкъщи за повече светлина, имаше уют. Докато сега е едно такова "неутрално", просто хоп-хоп, хайде да има масички, да има къде да се пише, което е стриктно по указанията на ЦИК и нищо по-интересно, което преди хората правеха с любов. Няколко дни преди изборите започваха да се носят към секцията и да се складират разни саксии с цветя, да се правят торти за следизборния ден - просто като един празник. Сега сякаш празничното го няма.
Смята се, че хората се поумориха да гласуват. На базата на регистрациите дали може да се говори за очаквана по-ниска активност или пък напротив?
Това за регистрацията е много странно, защото едно време, когато се появиха тези регистрации през 2021 година, всъщност тогава ние, тъй като сме извън ЕС – става дума за Великобритания и Северна Ирландия – ситуацията беше, че ние имахме 38 секции. И всъщност, ние тогава много се борихме и хората тогава активно се регистрираха, за да покажат къде точно има най-много българи, които искат точно там да има секция. Сега, за момента, секциите така или иначе, които вече сме извоювали - в момента са 118 – всъщност излизат автоматично от ЦИК и дали хората ще се запишат или не, не е важно, защото те знаят, че тези секции ще бъдат обявени. По принцип е по-хубаво да се запишат и периодът на записване онлайн приключи на 14 май, а имената на хората вече ги има и всичко с гласуването приключва много бързо. Няма повече друга интрига. А тези, които не са се записали, трябва да попълват декларация, че няма да гласуват в друга секция. Това малко повече усложнява нещата, защото трябва на ръка да им се запише името, адреса от лична карта и това удължава процеса. Но тъй като хората вече знаят, че тяхната секция ще я има, те някак си не си дават труда да вземат да се регистрират и също някои хора не го правят, защото ако се регистрират малко преди самите избори, името на регистрирания ще бъде премахнато от списъка, който ще бъде лепнат на училищата в България. Тоест, има по-малка вероятност да се правят каквито и да е манипулации в България, което е хубаво, а името му съществува тук в избирателна секция. Обаче ако човекът не е сигурен дали ще си бъде в България или в Англия по това време за 9 юни, той не се регистрира, защото, както знаете, полетите са доста евтини до България, може да му се наложи в събота и неделя да си отиде за нещо - така че за това много хора не се регистрират. И това с регистрирането, всъщност, не доказва нищо по въпроса дали има или няма активност.
Получавате ли необходимата подкрепа от посолството?
От посолството имаме абсолютна подкрепа. Просто те са нов екип за тези избори, мандатът на предния екип изтече. Регионалните координатори и посолството работим абсолютно ръка за ръка. Наистина времето е много кратко и те се справят прекрасно с намирането на всички фактури, които са за помещенията. Съответно трябва да се свърши и легалната част, да се подпишат договорите и застраховките за наемане на помещенията.
Не случайно зададох този въпрос за посолството, защото екипът наистина е нов. Новият посланик Тихомир Стойчев встъпи в длъжност в началото на май. Макар и малко късно, акредитираните журналисти сме поканени на среща в посолството в петък, така че можем евентуално да чакаме още новини от Острова, свързани с изборите на 9 юни.
Бурята "Ейоуин" стигна до Испания. Силни валежи и ветрове със скорост от 160 км/ч бяха регистрирани през последното денонощие на много места в страната. Вилнеещата над Британските острови буря "Ейоуин" взе една жертва Най-засегната е автономната област Галисия, където 13 000 души са без ток. Основните причини за липсата на електричество са..
Съветът на ЕС назначи Петер Сьоренсен за специален представител по диалога Белград - Прищина, след като мандатът на неговия предшественик Мирослав Лайчак изтече. Той ще поеме функциите си от 1 февруари, като първоначалният му мандат е 13 месеца. Сьоренсен е датски дипломат със сериозен опит, в т.ч. и от Западните Балкани, подчертават от Съвета. Той..
В Силистренско 183 на 10 000 души население през последната седмица са случаите на грип и остри респираторни заболявания при средни стойности за страната 189, съобщават от Регионалната здравна инспекция. Не се налага предприемането на специални мерки. Все още няма данни за общини, в които училищата да показват еднакво високо ниво, за да се..
Три случая на бруцелоза са регистрирани в Регионалната здравна инспекция в Кърджали. Други три са в процес на изясняване. Заразени са семейство и ветеринарен техник. Установен е и случай на говежда тения при 70-годишна жена, съобщи директорът на инспекцията доктор Виктор Кирчев. “Общо 6 човека са установени, тримата са потвърдени, другите трима ще..
Най-възрастната жителка на Габрово днес навършва 104 години. Столетницата споделя празника с близките си и посреща гости. Цанка Мамулева е най-възрастният жител на Габрово, един от петимата столетници в общината. За нея се грижи дъщеря ѝ, но 104-годишната жена не стои със скръстени ръце, защото не обича да бездейства. Въпреки възрастта ѝ..
Операцията "Иновативни здравно-социални услуги“ на програма "Развитие на човешките ресурси" ще замени тази която изтече в края на миналата година "Грижа в дома", коментираха пред БНР от социалното министерство. Новата схема за грижа на самотни възрастни и хора с увреждания с бюджет 100 милиона лева ще обхване само 10 хиляди нуждаещи се, което е в пъти по..
Имали сме случаи, при които устройства на кораба са загубвани в морето при лошо време. Котвеното устройство се наблюдава от навигационните организации, каза кап. Димитър Димитров, президент на Европейската конфедерация на асоциацията на морските капитани, който е работил в БМФ и разследвал инциденти. Шведските власти конфискуваха..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..