Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соня Миклай: Няма разлика какъв паспорт носи работната сила

Проблеми пред германския бизнес у нас: Политическа нестабилност, инфраструктура и липса на работна сила

Соня Миклай (вляво)
Снимка: Наталия Ганчовска

Политическата нестабилност, липсата на качествена инфраструктура и недостигът на работна сила са проблемите, пред които е изправен германският бизнес в България. Това показва проучване на бизнес средата у нас, проведено в периода от 19 февруари до 15 март тази година, едновременно в 16 страни от Централна и Източна Европа. Сред положителните оценки за страната ни са данъчната политика и качественият, високоскоростен интернет. 

Германският бизнес е разколебан в оценката си за икономическата ситуация в България. Едва 22% от анкетираните казват, че условията за правене на бизнес са добри. За повече от половината те са само задоволителни, а една четвърт очакват да се подобри.

Транспортната свързаност, пътната инфраструктура и веригите за доставки са сред най-големите рискове за развитието на фирмите, посочи главният управител на Германо-българската индустриално-търговска камара Соня Миклай:

"Става въпрос за транспортната инфраструктура.

Една от точките за конкурентоспособност е сигурността и влизането в сухопътния Шенген". 
Соня Маклай

Другият проблем, който се изтъква от бизнеса въобще у нас, е остро изразен в германските компании. От недостига, но и от качеството на работната сила са недоволни и много недоволни 55% от компаниите. 

Темата е пряко свързана и с качеството на академичното образование, от което 45% са недоволни или много недоволни, а още 40 на сто са недоволни и от професионалното образование. Това ограничава инвестиционните намерения на германския бизнес, коментира Соня Маклай:

"По-малко фирми ще повишат броя на служителите си, имайки предвид наличността.

60% от фирмите трябва да отказват допълнителни поръчки.

Гледаме и към работници от чужбина. Няма разлика какъв паспорт носи работната сила ". 

Близо 90% от германските фирми биха инвестирали в България отново и биха разширили инвестициите си и в производството, и в търговията, показва допитването.

Това, което разколебава германският бизнес, обаче е липсата на политическа и на икономическа предвидимост.

Остава недоволството от правната реформа, от борбата с корупцията и престъпността.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба "90 години БНР" и специално издание на списание ЛИК

Изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията.  Експозицията е с фото- и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция.  На събитието беше представен официално и новият брой на изданието на БТА - списание ЛИК, озаглавен "БНР..

публикувано на 25.02.25 в 17:42

"Балканска черна кутия" или какво ни липсва в живота?

На първи март от 19.30 в Топлоцентралата ще бъде официалната премиера на документалния филм "Балканска черна кутия" с режисьор Цветан Драгнев. Документалният филм е посветен на Никола Груев - известен на меломаните като Котарашки , по професия архитект, но открил своята най-важна мисия и като музикант. Kottarashky представя..

публикувано на 25.02.25 в 17:37
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър

Британският премиер обяви увеличение на разходите за отбрана

Разходите за отбрана на Обединеното кралство ще се увеличат до 2,5% от БВП до 2027 година, докато бюджетът за чуждестранна помощ ще бъде намален, обяви британският премиер Киър Стармър преди срещата му с Доналд Тръмп в четвъртък. В неочаквано изявление в парламента Киър Стармър каза, че разходите за отбрана ще бъдат увеличени от сегашните..

публикувано на 25.02.25 в 17:31
Доц.Милен Любенов

Милен Любенов за акцията на "Възраждане": Активно мероприятие за отклоняване на вниманието

Акцията на "Възраждане" пред Дома на Европа беше предварително дирижирано активно мероприятие, което има определени цели . Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов. "Една от целите на този акт е отклоняване на вниманието от важните проблеми , защото подготовката, която видяхме, свързана с тази..

публикувано на 25.02.25 в 17:23
Пенчо Милков

Кметът на Русе за публикациите за имотите му: Координирана атака срещу доброто ми име

Като координирана атака срещу доброто му име. Така кметът на Русе Пенчо Милков обясни публикациите, свързани с имотното му състояние, за които БНР съобщи в началото на този месец, а днес Антикорупционният фонд допълни. "Мисля, че ми се руши доброто име, че е координирана, целенасочена атака. Политическа, а защо не и икономическа", каза кметът..

публикувано на 25.02.25 в 17:13

Разпитаха Георги Семерджиев по делото срещу бившата полицайка Симона Радева

При закрити врата Софийският районен съд разпита Георги Семерджиев по делото срещу бившата полицайка Симона Радева. Тя е обвинена, че в нощта на 5 юли 2022 година, когато Семерджиев блъсна и уби с джипа си две момичета на столичния булевард "Черни връх", му е занесла стълба, за да се скрие в дома си. Софийският районен съд даде ход на делото срещу..

публикувано на 25.02.25 в 17:10

Шефът на БНБ и министърът на финансите подписаха искането за конвергентните доклади

Управителят на БНБ Димитър Радев и министърът на финансите Теменужка Петкова подписаха съвместно писмо с искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията, съобщиха от двете институции.  Писмото е изпратено до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард и до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.  Вчера..

публикувано на 25.02.25 в 17:02