Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ако Тръмп спечели, демокрацията в САЩ може да бъде застрашена"

Проф. Бил Бене: Когато не направим демокрацията реалност за повече хора, отваряме вратата за лидери като Путин и Орбан

"Само през демократичните ценности можем да стоим срещу насилието"

| Интервю
Проф. Бил Бене
Снимка: Диана Янкулова

"Когато се провалим в превръщането на обещанията на демокрацията в реалност за повече хора, тогава отваряме вратата за всички, които настояват за това, че демокрацията се е провалила, че тя не работи и имаме нужда от човек със силна ръка - като Путин или Орбан, който да се грижи за нас".

Това каза пред БНР проф. Бил Бене, автор на теорията за полярностите на демокрацията, преподавател в университета на Торонто по Програмата за обучение на възрастни и развитие на общностите и в Департамента по публични политики и администрация на Уолдънския университет. Той е съосновател на Института за полярностите на демокрацията (НПО от Вашингтон, САЩ) и се занимава с граждански активизъм и политика от вече 60 години.

"В момента по света се случва един огромен дебат на две сили - едните са за демокрацията, а другите са за по-авторитарни режими, например като на Путин или Орбан. Този сблъсък е може би от 1945 г. насам. До голяма степен причината за този сблъсък днес е в провала на продемократичните политици да превърнат обещанията на демокрацията в реалност за много хора", обясни той. 

Проф. Бене изказа увереност, че "имаме инструментите да укрепим нашите демокрации":

"Моите изследвания чертаят пътя, по който бихме могли да вървим напред, за да засилим демократичните сили на нашите общества и как да превърнем обещанията на демокрацията в реалност".

Той беше категоричен, че демокрацията изисква добре образовани граждани и затова концепцията за гражданско образование е толкова важна за превръщането на демокрацията в нещо, което работи:

"Това е на всички нива - в училищата, на работното място, в гражданските организации, в цялото общество. Хората трябва да бъдат информирани и след това да могат да се мобилизират".

Според проф. Бил Бене легитимните медии, гражданските организации и преподавателите могат да са тези, които да противостоят на фалшивите новини в социалните мрежи.

"Трябва да разчитаме на гражданското образование, за да можем да се противопоставим на тези сили, които дори отказват да приемат реалността такава, каквато е и вярват в конспиративни теории".

Проф. Бене подчерта, че само през демократичните ценности можем да се противопоставим на насилието - като това, което се случва в Украйна от агресора Русия.

"Това е борба за оцеляването ни като човешки вид и за оцеляването на цялата планета".

По думите му има голяма вероятност, ако Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ, демокрацията там да бъде застрашена.

Проф. Бил Бене и Венелин Стойчев (вляво)

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Бил Бене и политолога Венелин Стойчев от БАН в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50